محیط کاری Word - آموزش Word 2016 (قسمت دوم) - بهینگی

محیط کاری Word – آموزش Word 2016 (قسمت دوم)

196
0
اشتراک گذاری :
پرینت سند (printing documents): آموزش کاربردی word 2016 (قسمت چهاردهم)

این مطلب در خصوص آشنایی با محیط کاری Word می باشد. نرم افزار  Word همواره یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین نرم افزارهای نگارشی میباشد. آموزش Word برای اغلب کاربران رایانه ضروری و الزامی است. این نرم افزار همواره بدلایلی از جمله : سادگی در استفاده ، رایگان بودن ، قدرتمند بودن و … مورد توجه کاربران قرار داشته و دارد. در مجموعه مطالب آموزش Word که هر جمعه شب منتشر خواهد شد، این نرم افزار را به روش ساده و خودآموز آموزش می دهیم.

مطالب منتشر شده قبلی:

بیشتر بخوانید:  آموزش Word - قسمت یک : آشنایی با محیط کاری

آشنایی با محیط کاری Word :

نوار ریبون(Ribbon) :

نرم افزار Word از سیستم ریبون بجای منوهای سنتی استفاده می کند. ریبون نواری است که در بالای صفحه word منتشر می شود. نوار ریبون شامل سربرگ ها(زبانه ها) (Tab) های متعددی است. سربرگ هایی که به صورت پیش فرض در نرم افزار نمایش داده می شوند، عبارتند از:

File, Home, Insert, Design, Layout, References, Mailings,Review,View

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

هر یک از سربرگ ها شامل گروههایی از دستورات(command) های مرتبط می شود. به عنوان نمونه، گروه دستورات فونت در سربرگ home قرار گرفته است که امکان فرمت دهی و قالبت بندی متن را می دهند. بنابراین با توجه به نوع کار مورد نیازمان، به یکی از سربرگها مراجعه می کنیم. چنانچه موس را روی هریک از دستوران نگه داریم، توضیحاتی درخصوص آن نمایش داده می شود.

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

برخی از این گروه دستورات در گوشه سمت راست پایین یک علامت فلش هم دارند. با کلیک روی این فلش، امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار می گیرد.

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

نمایش و پنهان سازی نوار ریبون

روش اول:

در صورتی که به نظرتان نوار ریبون فضای زیادی از صفحه نمایش را اشغال می کند، می توانید آن را پنهان کنید. برای پنهان کردن نوار ریبون، بر فلش گوشه سمت راست بالای نوار ریبون کلیک کنید. این فلش تنظیمات نمایش ریبون را انجام می دهد. تنظیمات مختلف آن سه گزینه است:

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

  • پنهان سازی خودکار ریبون(Auto-hide Ribbon) : سند را به صورت صفجه کامل نمایش می دهد و نوار ریبون را کلا نمایش نمی دهد. برای نمایش ریبون، بر دستور expand ribbon در بالای صفحه کلیک کنید.
  • نمایش سربرگ ها(show tabs) : در این حالت فقط سربرگ ها نشان داده شده و گروه دستورات هریک از سربرگ ها نمایش داده نمیشود. برای نمایش ریبون، روی یکی از سربرگ ها کلیک کنید.
  • نمایش سربرگ ها و گروه دستورات(Show Tabs and Commands) : در این حالت، نوار ریبون به صورت کامل نمایش داده میشود. این حالت به صورت پیشفرض در Word فعال است.

در مطالب بعدی در خصوص سفارشی سازی نوار ریبون بیشتر صحبت خواهیم کرد.

روش دوم:

برای مخفی کردن نوار ریبون کافیست که روی یکی از سربرگ های این نوار دو بار کلیک نماییم. همچنین برای آشکار شدن دوباره این نوار دوباره روی یکی از سربرگ ها دابل کلیک مینماییم.

کلید های میانبر سربرگ های نوار ریبون

برای هر کدام از سربرگهای نوار ریبون، یک کلید میانبر در نظر گرفته شده است. این کلیدهای میانبر برای دسترسی سریعتر تعبیه شده اند. البته برای نمایش کلیدهای میانبر کافیست کلید Alt را بفشاریم. برای مخفی کردن آن؛ دوباره Alt را بفشارید.

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

نوار وضعیت(Status Bar)

در پایین ترین قسمت صفحه Word،  نوار وضعیت قرار گرفته است. در این نوار، اطلاعاتی از قبیل شماره صفحه فعلی، تعداد کل صفحات، وضعیت سند، و زبان نگارش و غیره خواهیم دید.

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

 

میتوان به دلخواه آیتمهای بیشتری را به این نوار اضافه نمود. برای روی نوار وضعیت کلیک راست می کنیم و از لیست پیشنهادی موارد مورد نیاز را اضافه می کنیم.

خط کشهای صفحه (Ruler)

خط کش های صفحه در بالا و سمت چپ سند Word نمایش داده می شود. از خط کشها برای تنظیم دقیق تر متن و تصاویر در سند می توان استفاده کرد. در صورت نیاز به فضای بیشتر، می توانید خط کش را مخفی کنید.

پنهان کردن خط کش:

  • بر سربرگ View کلیک کنید.

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

 

  • بر چک باکس(|checkbox) کنار Ruler کلیک کنید تا خط کش نمایش داده شده یا پنهان شود.

محیط کاری Word - قسمت دوم آموزش Word 2016

 

تمرین قسمت دوم:

تمرین۱ :  وارد قسمت محاوره سربرگ FONT شوید و سپس font style را روی italic  تنظیم نمایید. سپس نام و نام خانوادگی خود را بنویسید.

تمرین۲: با کمک کلید میانبر ، سند را ذخیره نمایید. میتوانید یک بار نیز بدون استفاده از کلید میانبر این کار را انجام دهید.

تمرین۳:  متنی را باز کرده و تعداد کل کلمات آن متن را بگویید.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz