بهره وری یعنی چه؟ - بهینگی

بهره وری یعنی چه؟

اشتراک گذاری :
بهره وری یعنی چه؟

مترادف لاتین بهره وری : productivity

تا کنون معیارهای مختلفی که بیانگر مفهوم بهره وری می باشد، ارائه شده است. به طور کلی بهره وری، ارتباط بین خروجی (به عنوان مثال کالاهای تولید شده) را به ورودی (به عنوان مثال مصرف منابع) در فرآیند تغییر شکل ورودی به خروجی (مثلا تولید) تعریف می شود. با توجه به این تعریف بهره وری با ارزش افزوده نیز رابطه نزدیکی دارد. در حین فرایند چه میزان بر ارزش ورودی ها افزوده می شود تا به خروجی مطلوب تبدیل شوند.

در تعاریف مختلف به ورودی اصطلاحات دیگری مانند منابع، نهاده  نیز گفته می شود.  خروجی نیز با عناوینی مانند ستانده، تولیدات یا محصولات بیان شده است.

۵ رابطه مختلف در بهره وری

با در نظر گرفتن نسبت بین خروجی به ورودی، می توان به ۵ رابطه زیر در خصوص مفهوم بهره وری اشاره نمود:

  • هم ورودی و هم خروجی افزایش یابد. اما افزایش ورودی کمتر از افزایش خروجی است.
  • خروجی را افزایش می دهد، در حالی که ورودی ثابت باقی مانده است.
  • خروجی را افزایش می دهد در حالی که ورودی کاهش می یابد.
  • خروجی ثابت می ماند در حالی که ورودی کاهش می یابد.
  • هم خروجی و هم ورودی کاهش می یابد، در حالیکه کاهش خروجی کمتر از کاهش ورودی است.

بهره وری یعنی چه؟

ماهیتهای مختلف بهره وری

موضوع مهم دیگر درک ماهیت مبهم بهره وری، این است که انواع مختلفی از بهره وری وجود دارد و همچنین سطوح مختلف سلسله مراتبی در درون بهره وری که می تواند بحث گردد. مطالعات نشان می دهد که مفهوم بهره وری باید متفاوت از چهار واژه مشابه باشد: سودآوری، عملکرد، کارایی و اثربخشی.

سودآوری

سودآوری هدف مهمی برای موفقیت و رشد هر کسب و کار است. سود آوری بطور کلی به عنوان نسبت درآمد و هزینه ( به عنوان مثال سود/ دارایی) می باشد. با این حال سود دهی به عنوان معیار  عملکرد، عمدتا مورد علاقه سهامداران است و در نتیجه بسیاری از محققان ادعا می کنند که استفاده از نسبت های پولی، به اقدامات بهره وری منجر خواهد شد. سودآوری می تواند تغییر علت هایی گردد که نقش کمتری در بهره وری بازی می کنند، مانند تورم و سایر شرایط خارجی که ممکن است رابطه ضعیفی با استفاده موثر از منابع داشته باشند.

محققان استدلال می کنند که بهره وری شاخص مناسب تری برای نظارت بر تولید در دراز مدت است.

عملکرد

بسیاری از مردم که ادعا می کنند در مورد بهره وری صحبت می کنند، در واقع به موضوع کلی تر عملکرد می نگرند. در حالی که بهره وری یک مفهوم نسبتا خاص مربوط به نسبت بین خروجی و ورودی است. عملکرد واژه ای است که شامل تقریبا هر نوع هدف از نوع برتری تولید از قبیل هزینه، انعطاف پذیری، سرعت، اعتماد و اطمینان و کیفیت می باشد.

اثربخشی و کارایی

دو اصطلاح اثربخشی و کارایی این مسئله را حتی پیچیده تر نموده است. اثربخشی معمولا “انجام کارهای صحیح” توصیف می شود در حالی که مفهوم کارایی “انجام صحیح کارها” می باشد.

اکثر محققان توافق دارند که کارایی به شدت با استفاده از منابع و عمدتا تاثیر نهاده بر بهره وری ارتباط دارد. این بدان معناست که کارایی در تولید را میتوان به عنوان حداقل سطح منابع مشاهده کرد که به لحاظ تئوری برای اجرای عملیات مورد نیاز سیستم است. اندازه گیری میزان کارایی زمانی که با توجه به زمان و پول و غیره باشد، ساده تر خواهد بود.

در مقابل نگاه اثربخشی بر سمت خروجی ها و ستانده هاست. چگونه می توان دقیقا به خروجی های موردنظر دست یافت.

بهره وری یعنی چه؟

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz