انگیزه زنان در کارآفرینی - بهینگی

انگیزه زنان در کارآفرینی

اشتراک گذاری :
انگیزه زنان در کارآفرینی

یکی از موضوعات اساسی در برنامه ریزی های خرد و کلان اقتصادی کشورها، توجه به نیروی انسانی است. از آنجا که قشر عظیمی از جمعیت جهان را زنان تشکیل می دهند، توجه به استعداد و نقش آنان در توسعه کشورها ضرورت دارد. به همین دلیل بسیاری از دولت ها در بحران های اقتصادی خود توانسته اند با اتخاذ تدابیر و سیاست هایی نسبت به بهره مندی از نیروی کار زنان بر بحران های جامعه خود فائق آیند و در مسیر توسعه موفق شوند. امروزه کارآفرینی در زمره مهمترین مسائلی است که توجه بسیاری از ملل و مجامع علمی را به خود جلب کرده است.

 انگیزه زنان در کارآفرینیدر همین راستا شناخت عواملی که زنان را به ایجاد فعالیت های کارآفرینانه تشویق می کنند جهت افزایش مشارکت هرچه بیشتر زنان در عرصه فعالیت های کارآفرینی ضروری به نظر می رسد.

مفهوم انگیزه

محققان انگیزه را به صورت نیاز یا خواست ویژه ای که انگیزش را موجب می شود تعریف کرده اند. انگیزه را علت و دلیل رفتار می دانند، دلیل اینکه چرا ما بعضی رفتارها را انجام می دهیم ولی برخی دیگر را انجام نمی دهیم انگیزه های ما هستند. انگیزه و انگیزش غالبا بصورت مترادف به کار می روند. با این حال می توان انگیزه را دقیق تر از انگیزش دانست، به این صورت که انگیزش را عامل کلی مولد رفتار، اما انگیزه را علت اختصاصی رفتار خاص به حساب آورد. اصطلاح انگیزش در تئوری مدیریت به این منظور به کار می رود که نیروهای درونی فرد را که در میزان، جهت و تلاش در کار صرف می شود، می تواند تبیین کند.  به عبارت ساده تر شخص با انگیزش زیاد، در کار سخت کوش است و کسی که انگیزش ندارد، تلاش نمی کند.

فرضیه های انگیزشی

دو فرضیه اساسی درباره انگیزه آدمی در انجام دادن اعمال خود وجود دارد، این دو مفهوم عمده بوسیله روانشناسان از حدود ۲۰۰ سال پیش تاکنون بوجود آمده است.

اولین فرضیه مفهوم بیرونی یا محیطی از تئوری انگیزش ارائه می دهد. در آن دیدگاه افراد به عنوان موجوداتی شناخته می شوند که رفتارشان در وهله اول ناشی از وقایع و عوامل خارج از خودشان است. این دیدگاه سنتی اولین بار توسط جان لاک در انگلستان دیده شد. تحقیقات وی بیشتر بر عوامل بیرونی تاکید دارد و کمتر با عناصر درونی مثل احساسات، تفکرات و تجارب شخصی سروکار دارند. دومین فرضیه تئوری درونی انگیزش است.

تحقیقاتی که بر مبنای تئوری بیرونی انگیزش اند، فرض می کنند که کنترل کننده ای و کنترل شونده ای وجود دارد. بنابراین سعی می کند از طریق کنترل محیط، اشخاص را زیر نظر بگیرند. یعنی چه کار کنند که اشخاص بعضی رفتارها را از خودشان نشان دهند و بعضی دیگر را انجام ندهند.

در مقابل تحقیقاتی که بر مبنای تئوری های درونی انگیزش اند، سعی می کنند انگیزش اشخاص را درک کنند و از این طریق شرایطی را ایجاد کنند که اشخاص فعالیت های خویش را به بهترین نحو اجرا کنند. هر دو فرضیه در جای خود مفید است و جنبه هایی از انگیزه ها و چگونگی انگیزش انسان ها را به تصویر می کشد.

انگیزه و کارآفرینی انگیزه زنان در کارآفرینی

محققان به بررسی نقش انگیزه های انسانی بر فرآیند کارآفرینی پرداختند و کار را با مجموعه ای از انگیزه های انسانی آغاز کردند که روان شناسان نشان داده اند بر بسیاری از ابعاد رفتار انسانی تاثیر می گذارند؛ مانند احساس کنترل، تمایل برای استقلال، احساسات و جز اینها.آنها عقیده دارند که کارآفرینی فرآیندی است که با بازشناسی فرصت کارآفرینی آغاز می شود و پس از آن، بسط و گسترش ایده هایی برای چگونگی تحقق این فرصت، ارزیابی امکان پذیری و قابلیت اجرایی آن، ایجاد محصول یا خدماتی که برای مشتریان تهیه می شود و تلفیق منابع انسانی و مالی و همچنین طراحی سازمانی و جستجوی مشتریان انجام می گیرد.

برخی یا همه انگیزه ها بر انتقال افراد از مرحله ای از فرآیند کارآفرینی به مرحله ای دیگر تاثیر می گذارند. در پاره ای موارد ممکن است همه انگیزه ها درگیر این فرآیند باشند. اما در مواردی دیگر تنها یکی یا چند مورد از آنها مهم می شوند. این که هر انگیزه چقدر تاثیرگذار است احتمالا بسته به بخشی از فرآیند مورد ارزیابی متغیر است.

انگیزه زنان کارآفرین

انگیزه هایی که در مردان و زنان باعث کارآفرینی می شود، به دو دسته تفکیک می شود. کارآفرینی بر اساس  فرصت و کارآفرینی بر اساس نیاز. کارآفرینی بر اساس فرصت زمانی شکل می گیرد که افراد از فرصت های موجود بهره برداری کنند و کارآفرینی بر اساس نیاز هنگامی است که افراد به علت نبود گزینه شغلی بهتر و نیاز اقتصادی مجبور به کارآفرینی می شوند.

چنانچه نرخ فعالیت های کارآفرینی زنان در کشورهای با درآمد بالا و درآمد متوسط و پایین تا حد زیادی تحت تاثیر فرصت ها و انگیزه هاست، در کشورهایی با درآمد متوسط و پایین، زنان از روی اجبار و نبود گزینه شغلی بهتر به کارآفرینی روی می آورند. اما در کشورهایی با درآمد بالا زنان براساس فرصت های موجود، فعالیت های کارآفرینی را مورد توجه قرار می دهند. انگیزه اکثریت زنان در ورود به کسب و کار در کشورهایی با درآمد پایین ایجاد درآمد برای زندگی خود و خانواده است.

از مهمترین انگیزه های زنان کارآفرین میتوان به دو انگیزه “نیاز به شغل مناسب” و “مهیا ساختن شرایط بهتر کاری برای آینده فرزندان و دیگر اعضای خانواده” اشاره کرد که مختص آنان می باشد.

انواع زنان کارآفرین براساس انگیزه های شروع کسب و کار

طی تحقیقاتی که توسط محققان برای شناسایی انگیزه های زنان کارآفرین انجام شد، انواع انگیزه های زنان برای شروع کسب و کار به ۵ دسته اصلی تقسیم بندی شد که در جدول زیر نشان داده شده است:

ردیف نام گروه انگیزه های اصلی
۱ کارآفرینان آرمان طلب ·         شناخت و اثبات استعدادها و توانایی های شخصی

·         استقلال کاری بیشتر

·         تحقق آرمان ها

·         مهیا ساختن شرایط بهتر کاری برای آینده فرزندان و دیگر اعضای خانواده

·         بیماری همسر یا عضوی از خانواده

۲ کارآفرینان توفیق طلب ·         نیاز به پیشرفت

·         استقلال مالی بیشتر

·         رسیدن به رشد و بالندگی در اجتماع

·         نیاز به شغل مناسب

۳ کارآفرینان اجباری ·         مهیا ساختن شرایط بهتر زندگی

·         کشف فرصت ها

۴ کارآفرینان اجتماعی ·         خدمت به جامعه
۵ کارآفرینان انعطاف طلب ·         نیاز به کار انعطاف پذیر به خاطر مسئولیت های زندگی

 

نتیجه گیری

گروه های مختلف زنان با انگیزه های متفاوت به کارآفرینی روی می آورند. برخی از آنها با نیازهای اقتصادی و عدم رضایت از شغل قبلی، کارآفرین می شوند. برخی کارآفرینی را راهی برای فراهم ساختن آینده شغلی برای فرزندان خود می بینند. در حالی که بعضی دیگر برای تحقق آرمان هایی که از کودکی همراهشان بوده است در پی راه اندازی کسب و کار شخصی خودند.

این تفاوت در انگیزه های زنان، تفاوت در سیاست گذاری توسعه کارآفرینی زنان را می طلبد. لذا حمایت از این نوع کسب و کارها با توجه به تمایلات زنان کارآفرین گام موثری در توسعه کسب و کارهای زنان و در نهایت توسعه اقتصادی کشور می باشد. علاوه بر این تشویق زنان به این نوع فعالیت ها کمکی به توسعه رفاه اجتماعی و رفع معضلات اجتماعی کشور است.

 

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz