تاثیر مدیریت زمان بر فرسودگی شغلی کارکنان چیست؟ بررسی موردی کارکنان دانشگاه - بهینگی

تاثیر مدیریت زمان بر فرسودگی شغلی کارکنان چیست؟ بررسی موردی کارکنان دانشگاه

158
0
اشتراک گذاری :
تاثیر مدیریت زمان بر فرسودگی شغلی کارکنان چیست؟ بررسی موردی کارکنان دانشگاه

بهینگی در مجموعه مطالب “بررسی موردی “، به انتشار یافته های تحقیقات فارسی با سبکی جدید می پردازد. اگر می خواهید راحت تر با اهداف، مطالب و نتیجه تحقیقات فارسی آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم این سری مطالب بهینگی را از دست ندهید. سعی کرده ایم تا یافته های محققان را با زبان ساده، قابل فهم و کاربردی برای عموم خوانندگان ارائه کنیم.

مدیریت زمان چیست؟

در هر سازمانی زمان ارزشمندترین سرمایه ی موجود و غیرقابل مقایسه با دیگرسرمایه هاست. برای عملی شدن هر کار وقتی صرف می شود. زمان تنها سرمایه ایست که قابلیت خریداری و تولید آن وجود ندارد. زمان مفهومی ذهنی و فاقد مادیت است. امام علی(ع) مدیریت زمان را اینگونه تعریف می کنند: «توجه به ارزش لحظه لحظه ی زندگی و استفاده ی بهینه از آن». مدیریت زمان در واقع مدیریت بر خود محسوب می شود. شناسایی درست و به موقع عوامل هدردهنده ی وقت، حائزاهمیت فراوان است.

فرسودگی شغلی چیست؟

فرسودگی شغلی جنبه ای از خستگی جسمی، ذهنی و هیجانی است که بر اثر فشار مداوم و تکرارشونده ی هیجانی به وجود می آید. سازمان ها و کارکنانی که با فرسودگی شغلی مواجه هستند، عواقب و هزینه های بسیاری را متحمل می شوند.

تاثیر مدیریت زمان بر فرسودگی شغلی کارکنان چیست؟ارتباط بین مدیریت زمان و فرسودگی شغلی

یکی از فاکتورهای موثر بر فرسودگی شغلی، حجم کارهای شخص و استرس وارد شده بر وی از نظر اتمام کارها در موعد مقرر می باشد. از سوی دیگر یکی از اهداف مدیریت زمان نیز سازماندهی و برنامه ریزی کارها جهت رسیدن به مهلت های مقرر است. از این رو، برای بررسی ارتباط بین مدیریت زمان و فرسودگی شغلی، از تحقیق دکتر ناهید ساریخانی و طاهره حسومی(۱۳۸۹) استفاده شده است. این تحقیق به صورت مطالعه موردی بر روی کارکنان دانشگاه انجام گرفته است.

این مقاله را می توانید از این آدرس دانلود کنید.

بررسی تاثیر مدیریت زمان بر فرسودگی شغلی در کارکنان دانشگاه

نیروهای انسانی در هر سازمان قابل احترامند. دانشگاه از مهمترین سازمان های جامعه در عرصه ی تولید نیروی انسانی کاردان و خلاق قلمداد می شود. به همین سبب کوچکترین نابسامانی که در این سازمان رخ دهد، می تواند عواقب بزرگ و جبران ناپذیری برای جامعه در پی داشته باشد. بر اساس شواهد تجربی نتیجه گیری شده است که برخی کارکنان دانشگاه دچار فرسودگی شغلی شده و انگیزه ی موردنیاز برای انجام کارهایشان را ندارند.

فرضیه ها درخصوص ارتباط مدیریت زمان و فرسودگی شغلی کارکنان

دو فرضیه که در تحقیق دکتر ناهید ساریخانی و طاهره حسومی بررسی می شود عبارتند از:

 1. آیا بین مدیریت زمان و فرسودگی شغلی رابطه وجود دارد؟
 2. آیا بین ابعاد مدیریت زمان و فرسودگی شغلی رابطه وجود دارد؟

اندازه گیری مدیریت زمان و فرسودگی شغلی در دانشگاه

از دو پرسشنامه یکی در رابطه با مدیریت زمان و دیگری مربوط به فرسودگی شغلی استفاده شده است.

پرسشنامه مدیریت زمان شامل ۴۴ تست ۵ گزینه ای (هرگز، گاهی اوقات، نظری ندارم، بیشتر اوقات و همیشه) است و ۷ بعد دارد.

 1. برنامه ریزی زمانبندی کار
 2. اولویت بندی کار ها
 3. تفویض اختیار
 4. اداره جلسات
 5. مکالمات تلفنی
 6. پذیرش مراجعین
 7. امور شخصی

بار ارزشی پرسشنامه با نمراتی از ۱ تا ۵ سنجیده می شود.

در خصوص فرسودگی شغلی  از پرسشنامه ی فرسودگی شغلی مسلاچ و جکسون استفاده شده است. این پرسشنامه در کشورهای استرالیا و ایران ارزیابی و تایید شده است. شامل ۲۲ سوال ۵ گزینه ای(هرگز، چندبار در سال، یکبار در ماه، چند بار در هفته و هر روز) و دارای ۳ بعد است.

 1. خستگی عاطفی
 2. مسخ شخصیت
 3. عملکرد فردی

همانگونه که قبلا در بهینگی گفته شد پدیده فرسودگی شغلی یک وضعیت فشارآور است که با نشانه هایی نظیر: فرسودگی ذهنی، خستگی جسمی، کناره گیری از کار و…می تواند اتفاق بیفتد.

تاثیر مدیریت زمان بر فرسودگی شغلی کارکنان چیست؟جامعه آماری

شش دانشگاه (کرج، رودهن، پرند، پردیس، فیروزکوه و تاکستان) به طور تصادفی ساده انتخاب شده اند.

تمامی کارکنان در حوزه های مختلف ریاست، معاونت، آموزشی و…دانشگاه که از این بین ۴۹٫۱% زن و ۵۰٫۹% مرد بوده اند. میانگین سنی کارکنان مرد  ۳۶٫۸ سال و میانگین سنی کارکنان زن ۳۲٫۲ سال بوده است.(کارکنان زن جوانتر از کارکنان مرد)

%۷۰٫۹ دارای مدارک فوق دیپلم و کارشناسی، کمتر از ۲۵% مدرک فوق لیسانس و دکتری و ۱۵٫۱% زیردیپلم و دیپلم.

میانگین سابقه کار در میان کارکنان ۹ سال بوده. ۲۵٫۷% کارکنان مرد سابقه کار کمتر از ۵ سال داشته اند. این درصد برای کارکنان زن ۵۰٫۳% بوده است. میانگین سابقه کار برای مردان ۱۱٫۲ سال و برای زنان ۶٫۹ سال بوده است.(سابقه کار مردان بیشتر از زنان)

نتایج بررسی موردی

مطابق مطالعات آماری صورت گرفته، تحقیق فوق به این نتیجه می رسد که بین مدیریت زمان و فرسودگی شغلی رابطه وجود دارد اما میزان آن در این تحقیق ضعیف گزارش شده است. همچنین بین ابعاد مدیریت زمان و فرسودگی شغلی نیز رابطه ای در سطح تقریبا متوسط وجود دارد. برخی ابعاد مدیریت زمان بر فرسودگی شغلی موثر هستند و برخی خیر.

ابعاد مدیریت زمان که بر فرسودگی شغلی موثر هستند عبارتند از: برنامه ریزی زمان بندی کارها، اولویت بندی کارها، برنامه ریزی برای مکالمات تلفنی و امور شخصی. مابقی ابعاد مدیریت زمان یعنی تفویض اختیار صحیح، تشکیل و اداره ی جلسه و برنامه ریزی برای پذیرش مراجعین بر فرسودگی شغلی موثر نیستند.

پیشنهادات

در ادامه تحقیق، پیشنهادات زیر جهت کاهش فرسودگی شغلی و ارتقای مدیریت زمان در کارکنان دانشگاه ارائه شده است.

 • از آنجایی که کارکنان سازمان، مهمترین عناصر آن هستند بنابراین برای این که کارگر یا کارمندی کارا داشته باشیم باید این اطمینان را به فرد بدهیم که رفاه عمومی اش توسط سازمان پیگیری و تضمین می شود.
 • اولویت بندی و طراحی دقیق وظایف و وضوح اهداف جهت دستیابی به مدیریت زمان مناسب میان کارکنان
 • برگزاری آموزش های ضمن خدمت برای کارکنان جهت آموزش روش صحیح برنامه ریزی و کنترل زمان و همچنین افزایش عملکرد فردی و کاهش خستگی عاطفی در آن ها
 • تضمین رفتار عادلانه و بدون تبعیض درباره ی همه ی افراد توسط رئیس و معاونین دانشگاه
 • تاسیس بخش مددکاری و مشاوره در بخش اداری برای کاهش فرسودگی شغلی میان کارکنان و شناسایی مشکلات آنان
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz