قوانین سه گانه نیوتن در زندگی اجتماعی ما - بهینگی

قوانین سه گانه نیوتن در زندگی اجتماعی ما

اشتراک گذاری :
قوانین سه گانه نیوتن در زندگی اجتماعی ما

وقتی که در دانشگاه یا در مدرسه با یک مبحث درسی سخت مواجه میشدیم، چه از شوخی و چه با جدیت از دوستان می پرسیدیم که: این قانون ( که در درس بیان شده) در کجای زندگیمان به دردمان میخورد؟! . در این مطلب می خواهیم یکی از این مباحث را بررسی کنیم. در اینجا با ردپای قوانین سه گانه نیوتن در زندگی اجتماعی مان آشنا میشویم.

قانون اول ( قانون لختی)

قوانین سه گانه نیوتن در زندگی اجتماعی ما

جسم همواره حرکت یکنواخت و حالت سکون خود را حفظ میکند. عادت، رفتاری همیشگی و ناخودآگاه که در رو به رو شدن با یک پدیده اغلب انجام میدهیم.

ترک عادت موجب مرض است

این ضرب المثل اشاراتی به قانون اول نیوتن دارد. افراد در ترک عادتهای خود مقاومت نشان می دهند و ترک این عادت با دردها و سختی هایی همراه است. افراد مقاومت های متفاوتی از خود در برابر ترک عادت هایشان انجام میدهند و گاه از خود رفتار پرخاشگرانه بروز میدهند.

مقاوت دربرابر ترک عادت

یعنی تا شما به آنها در مورد ترک عادتی نادرست صحبت میکنید. ( در صورتی که با اشتباه بودن عادت رو به رو نشده باشد) میگوید: (( مگر این رفتار من چه اشکالی دارد؟!))
وقتی فرد ضرورت ترک عادتی نادرست را فهمید و شروع به ترک عادت میکند. در این مرحله است که مقاومت های فرد ( لختی) در ترک عادت شروع میشود. مقاومت هم میتواند روانی هم جسمانی باشد، زیرا در ضمیر آدم، ناخودآگاه هک شده است و لازمه ی ترک آن انرژی زیادی میباشد.
هر چه اینرسی ( مدت زمان داشتن آن عادت) بیشتر باشد ترک عادت سخت تر ( مقاومت لختی)، بیشتر است.
از این رو طبق قانون اول نیوتن افراد در ترک عادتها از خود مقاومت نشان میدهند.


قانون دوم نیوتن

قوانین سه گانه نیوتن در زندگی اجتماعی ما

برآیند نیروهای وارد بر یک جسم به آن شتابی وارد میکند.
وقتی یک مربی ورزشی شروع به انگیزش شاگردش برای رقابت میکند و او را میشوراند تا تلاش کند. در واقع دارد به فرد نیرو وارد میکند. نتیجه حاصله، حرکتی است که در فرد به وجود می آید. این تعبیر ما از قانون دوم نیوتن و ایجاد شتاب بر اثر نیروی وارد شده میباشد. پس هرچه که این نیرو بزرگتر باشد اندازه حرکت بزرگ است.

میتوان از نیرو بزرگی که پیامیر بر مردم مکه برای مخالفت علیه بت پرستی وارد کرد به عنوان یکی از مصداق های بارز انگیزش بزرگ، جنبش بزرگ تر نام برد که نمونه آن را در انقلاب اسلامی در ذات رهبری امام خمینی میتوان دید.

از این رو هرچه حرکت بزرگ تر میخواهیم باید انگیزه های بزرگ تری برای آن داشته باشیم.

قانون سوم نیوتن

قوانین سه گانه نیوتن در زندگی اجتماعی ما

هر عمل عکس العملی دارد. شاید تا به حال رابطه ی سوم نیوتن با زندگی خود را همانند دو قانون دیگر خیلی نزدیک با خودتان لمس کرده باشید. تا حالا با مثالهای زیادی در شعر و مثل های فارسی در تاکید بر وجود قانون سوم نیوتن در زندگیمان آشنا شده ایم. شعر هایی که از شاعران بزرگ مثل حضرت مولانا خوانده ایم:
این جهان کوه است و فعل ما ندا          سوی ما آید نداها را صدا
یا در ضرب المثلی معروف:
هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی

تاثیر مثبت یا منفی ما، بر هر پدیده بی شک بازخوردی به سمت خود ما خواهد داشت.
افراد وقتی به کین دست در لجن برده و به صورت فردی دیگر میکوبند، از این غافل شده اند که ابتدا دست خود را آلوده کرده اند.
پس بی شک هیچ عملی بدون عکس العمل از طرف جهان نمیماند و ما هر چه که میکنیم، دیر یا زود پاسخ آن را میبینیم ولو در این جهان نشود در جهانی دیگر.
انسان ها در تمدن های مختلف با توجه به محیط اطراف خودشان و رفتاری که پدیده ها از خود نشان میدهند منطقی برای زیستن خود پیدا کرده اند.
حتی پیامبران و ائمه نیز برای رهنمود های دینی خود از مثال های طبیعی استفاده کرده اند. به عنوان نمونه امیر المومنین می فرمایند:
فرصت های نیک چون ابرها در گذرند.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz