روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟ - بهینگی

روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟

اشتراک گذاری :
روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟

درونگرا هستید یا برونگرا؟

جواب این سوال را میتوان از لیست آهنگهایی که گوش می دهید به دست آورید.

آیا شما درونگرا هستید که ترجیحتان تنهایی باشد یا برونگرا که هیچ مشکلی برای برقراری ارتباط با دیگران ندارید؟

تحقیقات در حوزه روانشناسی موسیقی نشان می دهد که لیست موسیقی شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد ذات شما بدهد.

روانشناسی موسیقی چیست؟

روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟

روانشناسی موسیقی در مورد چگونگی اثرات موسیقی بر رفتار و تجربیات ما در دو مقیاس فردی و اجتماعی مطالعه می کند.

دیدگاه فردی: چگونگی تاثیر موسیقی بر حالت احساسات شخصی

دیدگاه اجتماعی: چگونگی تاثیر موسیقی بر گروهی از یک اجتماع

هر چند که حوزه مطالعه روانشناسی موسیقی بسیار بزرگ است ولی یکی از قسمت های مهم آن که ما در این مطلب بر آن تمرکز کرده ایم، این است که انواع تیپهای شخصیتی متفاوت چه نوع موسیقی گوش می دهند. این اطلاعات برای فروشندگان، سیاستمداران و هر کسی که به دنبال اعمال نفوذ بر دیگران است بسیار ارزشمند می باشد.

موسیقی باب میل ما با تیپ شخصیتی مان ارتباط دارد:

تعدادی از تحقیقات جدید در سراسر دنیا نشان می دهد که فاکتورهای روانشناسی می تواند کلی نشان دهد که مردم تمایل به شنیدن چه نوع موسیقی دارند.

افراد پر انرژی که اغلب برونگرا هستند و بیشتر در جامعه ظاهر می شوند و خود را ابراز می کنند تمایل به موسیقی هایی پر ضرب، پر تحرک که حس خوبی به انسان می دهند مثل sou l،electronic ،rap ،pop ،hiphop دارند.

در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ در مورد ارتباط پنج ویژگی بزرگ شخصیتی(OCEAN) با سلیقه موسیقی توسط مجله APA تحت عنوان psychology of aesthetics منتشر شد:

OCEAN:

روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟

Openness:

باز بودن به روی تجربه های جدید، سعه صدر، صداقت داشتن، پنهان نکردن اطلاعات یا احساسات، توانایی فکر کردن درباره عقاید متفاوت، گوش دادن به دیگران و حرف های جدید، متضاد و گم و متعصب بودن.

Conscientiousness :

دقت و همت برای انجام دادن کارها به شیوه صحیح و کامل، وجدان کاری داشتن، متضاد بی دقتی و بی مبالاتی، غیر قابل اعتماد بودن.

Extraversion :

برونگرایی، سرزندگی و اعتماد به نفس برای لذت بردن از معاشرت با دیگران، متضاد درونگرایی، دلمردگی و عدم اعتماد به نفس.

Agreeableness:

دلنشین، خوش اخلاق، دوست داشتنی، مهربان، خوب، آرام و سر به زیر بودن، مدارا جویی، کنار آمدن و همکاری کردن با دیگران، متضاد تک روی و بداخلاق بودن.

Neuroticism :

نوروتیسم، روان رنجوری، ترس و نگرانی شدید، عدم تعادل روانی، متضاد سلامت روانی و تعادل هیجانی.

مطالعات بر روی صد داوطلب انجام شد که از آنها درخواست شده بود نظراتشان را در مورد ۲۰ آهنگ ناشناس که قبلا گوش نداده بودند بدهند. نهایتا برونگراها تمایل طبیعی بسیار زیادی به آهنگ های پر ضرب و شاد نسبت به دیگر داوطلبان داشتند.

آزمایشات مشابهی از مجله music therapy در سال ۲۰۰۵ ارائه شده بود. محققان بر روی ۱۴۵ دانش آموز پسر و دختر که به صورت اتفاقی از دانشگاه های مختلفی انتخاب شده بودند کار می کردند. هر داوطلب قبل از شروع آزمایش مورد نظر، پرسشنامه های تیپ شخصیتی را پر می کرد. از نتایج آزمایشات که در آن داوطلبان به موسیقی های مورد علاقه شان اشاره می کردند، دریافتیم افرادی که طبق تست تیپ شخصیتی، برونگرا بودند به آهنگ های پر ضرب و ریتمیک تمایل داشتند.

درونگراها چه نوع موسیقی گوش می دهند؟

روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟

نیاز به گفتن نیست که درونگراها سلیقه های خاصی در مورد موسیقی دارند.

درونگرایان، به خجالتی بودن و تمایل به جستجوهای درونی معروفند و تمایل به گوش دادن موسیقی دارند که بتوان به طور کامل در خلوت از آن لذت ببرند.

بر اساس تحقیقات اخیر، برای این افراد هدف اصلی موسیقی باید تحریک فکر و مهیا ساختن یک واکنش حسی باشد. اغلب درونگراها علاقه به ملودی های پیچیده و متن های پر معنی دارند. درونگراها تمایل دارند تا به وجه خلاق خود و به راحتی به شخصیت درونیشان نزدیک باشند. به همین خاطر به سادگی می توانید ببینید که چرا طرفداران موسیقی کلاسیک معمولا درونگرا می باشند.

روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟

در تحقیقات جدید که در psych central گزارش شده است. طرفداران موسیقی Rock و Heavy metal افرادی خلاق و بخش اعظمی از شنوندگان این سبک ها درونگرا هستند.

تیم تحقیقات دانشگاهی دیگر به رهبری دکتر adrian north  طی مطالعات وسیعی در مورد سلیقه موسیقیایی و ارتباط آن با تیپ شخصیتی به نتیجه زیر رسیدند:

آزمایشات در یک دوره سه ساله ادامه داشت. در طول این سالها محققان بر روی ۳۶۰۰۰ نفر از ۶۰ کشور مطالعه کردند. داوطلبان مورد پرسش برای گزینش قطعه های موسیقی مورد علاقه شان و پاسخ دادن به پرسشنامه هایی که برای تعیین تیپ شخصیتیشان طراحی شده بود، قرار گرفتند.

جدا از یافته هایمان در مورد درونگرایی و سلیقه موسیقی شان، محققان دریافتند که برونگراها تمایل به موسیقی هایی از سبک های jazz، blues، country، veggae، dance، موسیقی هندی و پاپ دارند.

نتیجه

دکتر north نتیجه گرفت که ارتباط عمیق میان سلیقه موسیقی و تیپ شخصیتی، یکی از عواملی است که باعث بروز حالت دفاعی در مردم می شود، وقتی علاقه شان در این زمینه مورد چالش قرار می گیرد. سلیقه موسیقی و آن چیزی که فرد در زندگی از خود نشان می دهد به صورت ذاتی با یکدیگر در ارتباطند.

دکتر north همچنین می گوید: این یکی از دلایلی است که مردم تمایل به پیوند با موسیقی و شکل دادن دوستی هایی با افرادی که سلیقه یکسانی را به نمایش می گذارند، دارند.

 

ترجمه از www.didgeproject.com

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 5

میانگین امتیاز 2٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz