موسیقی و تاثیر آن بر کار گروهی - بهینگی

موسیقی و تاثیر آن بر کار گروهی

اشتراک گذاری :
موسیقی و تاثیر آن بر کار گروهی

تحقیقات نشان می دهد بخش موزیک در فروشگاه ها، تجربه خرید متفاوتی را برای مشتریان فراهم می آورد. این کار می تواند حال مشتریان را بهتر کند و مشارکت آنها در خرید و در نهایت شانس خرید را افزایش دهد. ولی متاسفانه مطالعات کمی در مورد چگونگی اثرگذاری موسیقی بر کارکنان شده است.

در دو تجربه ای که به همراه همکارانم، جوبو یان، برایان وتسینک و ویل شولز در مدیریت سازمان داشته ام، فهمیدیم که مشارکت در کار گروهی برای افرادی که به آهنگ های شاد گوش می دهند بیشتر است.

یافته های خود را با تحقیقی مشابه در مورد اثرات ریتم موزیک بر رفتار کارکنان ادغام کردیم؛ به عنوان مثال اسکات ویلترموس در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که مردم پس از پیاده روی های دسته جمعی و یا همخوانی با یکدیگر بیشتر با هم همکاری و مشارکت می کنند.

در اثبات اثرات موزیک در مشارکت کار گروهی با یکدیگر بازی به نام public goods game در بین گروه های دانش آموزان داوطلب برگزار کردیم. برای گروه هایی آهنگ های شاد و برای گروه هایی دیگر آهنگ های غمگین پخش کردیم.

تاثیر موسیقی شاد در افزایش همکاری

موسیقی و تاثیر آن بر کار گروهی

public good game:

ما دانش آموزان را به گروه های سه نفره تقسیم کردیم، بازی بین هر گروه انجام می شود و به هر نفر ۱۰ بن برای شروع هر راند از بازی داده می شود.

*( بازیکنان نمیدانند چند راند بازی انجام می شود).

یک صندوق عمومی برای هر گروه وجود دارد که هر چه در آن پول به اشتراک گذاشته شود در ۱.۵ ضرب شده و بین سه نفر در پایان هر دور تقسیم می شود.

هیچ کدام از شرکت کنندگان خبر از پولی که همگروهشان در صندوق عمومی می گذارد، ندارند.
اگر هر نفر ۱۰ کوپن خود را به اشتراک بگذارد در صندوق ۳۰ کوپن قرار می گیرد که در ۱.۵ ضرب شده و نفری ۱۵ کوپن به هرکدام می رسد.

ولی اگر دو عضو ۱۰ کوپن به اشتراک بگذارند و عضو دیگر فقط ۱ کوپن به اشتراک بگذارد. آنگاه سرمایه آنهایی که ۱۰ کوپن به اشتراک گذاشته اند به ۷ کوپن کاهش می یابد و عضوی که فقط یک کوپن به اشتراک گذاشته ۱۶ کوپن خواهد داشت.

این همان شرایطی از بازیست که افراد را در اشتراک کوپن هایشان به تردید می اندازد.
پس پایان بازی مشاهده شد که مشارکت گروه هایی که آهنگ شاد برایشان پخش شده بیشتر از گروه هایی بوده که آهنگ های غمگین برایشان پخش شده است.

نتیجه:

اما اینجا یک سوال پیش می اید که:
گروه هایی با آهنگ های شاد به خاطر آهنگ ها مشارکت بیشتری با یکدیگر داشتند یا گروه هایی با آهنگ غمگین به خاطر آهنگ غمگین مشارکتشان کاهش یافته است؟
برای جواب دادن به سوال بالا:

ما گروه سومی در نظر گرفته بودیم که هیچ موسیقی برای آنها پخش نمی شد.

پس از دیدن نتایج این گروه متوجه شدیم، مشارکت بیشتری نسبت به گروهی که آهنگ غمگین برایشان پخش می شد، نداشتند.
از آنجا بود که فهمیدیم که آهنگ های شاد هستند که این اثرات مثبت را به دنبال دارند.

اهمیت موسیقی در سازمان

موسیقی و تاثیر آن بر کار گروهی

یافته های ما در خصوص اهمیت موسیقی بر فروشگاه های مختلف این را می رساند:

باید مدیران فروشگاه ها توجه بیشتری به تاثیر موسیقی بر کارکنان داشته باشند نه تنها مشتریان.

آنها همچنین باید اثرات فضای کار که شامل نورپردازی، رنگ آمیزی و حتی عطر محل کار است و چه اثراتی بر کارکنان می گذارد را در نظر بگیرند. مدیران باید به خوبی از این مطلب سرمشق بگیرند.

اگر چه شاید اثرات موسیقی مثل یک پدیده بی اهمیت به نظر بیاد ولی نباید نادیده گرفته بشود.
در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدم که مدیران اغلب چیزی را به مجموعه خود اضافه یا از آن کم می کنند که تاثیرات بزرگی بر محل کارشان داشته باشد.

بعد از تحقیقات فراوان به این نتیجه رسیدم که همکارانی که با هم غذا می خورند میل به کار در سطح بالاتری نسبت به افرادی که تنها غذا می خورند دارند. ولی متاسفانه هنوز کافه تریاها در شرکت ها ارزش کمی دارند.

برای افزایش مشارکت گروهی، تیمها می توانند به طور منظم آهنگ شاد در طول ملاقات های کاری و جلسات پر فشار ذهنی پخش کنند.
تحقیقات زیادی در مورد افزایش مشارکت گروهی انجام شده اما موسیقی بالقوه یک راهکار ارزشمند و ارزان برای افزایش عملکرد افراد در یک سازمان که همکاری و مشارکت گروهی اهمیت دارد، می باشد.

ترجمه از hbr

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz