بهره وری نیروی انسانی - بهینگی

بهره وری نیروی انسانی

86
0
اشتراک گذاری :
بهره وری نیروی انسانی

بهره وری در معنای عام آن استفاده موثر و کارآمد از نهاده ها برای دستیابی به ستاده هاست. نهاده ها، منابعی (نظیر: انرژی، مواد اولیه، سرمایه و نیروی کار) هستند که برای خلق خروجی یا ستاده (ستاده اشاره به برونداد یک سازمان دارد که می تواند ماهیتی فیزیکی داشته  و یا دارای ماهیتی ناملموس باشد) استفاده می شوند. به عبارت دیگر میتوان گفت که بهره وری عبارت است از بدست آوردن سود بیشینه ممکن با بهره گیری بهینه از نیروی کار، توان، استعداد و مهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان، مکان و … .

 

بهره وری تحلیل بهره وری

بیشتر تعاریف بهره وری شامل کارایی؛ اثر بخشی؛ سود آوری؛ کیفیت؛ نوآوری؛ کیفیت زندگی فردی و اجتماعی ؛ فرهنگ و مانند آن است.

کارآیی: کارایی، عبارتی است برای مشخص کردن آسانی در کارا بودن هر چیز. همچنین چگونگی کاربرد آسان تر برای فرد، با بکار بردن ابزار یا چیزی ساخته شده توسط انسان، برای هدفی خاص. کارایی می تواند به معنی سنجش میزان کارایی و کاربردی بودن و مطالعه چگونگی بازده و میزان بهره وری پنهان در هر ابزاری نیز باشد، همچنین رعنایی و زیبایی آن.

اثر بخشی: به معنی هدایت منابع به سوی اهدافی که ارزشمند ترند. برای مثال تمرکز روی نتایج ؛ انجام کار صحیح در زمان صحیح ؛ کسب اهداف کوتاه مدت و بلند مدت می باشد. در این رابطه اثر بخشی فردی را متغیر های خروجی می دانند که برای سنجش افراد استفاده می شوند مانند انعطاف پذیری و اثر بخشی سازمانی و توانایی سازمان در ارضای حداقل انتظارات ذی نفعها برای کسب اهداف کوتاه مدت و بلند مدت.

بطورکلی اثر بخشی سازمانی دستیابی به اولویتها و اهداف چند گانه در چارچوب نظام ارزشی مشترک با فرهنگ سازمانی است به گونه ای که کسب اهداف از نظر هزینه و زمان بهینه باشد و رضایت خاطر ذینفع هایی را که در جهت کسب اهداف تلاش می کنند را فراهم نماید.

بهره وریسود آوری: در واقع سود چگونگی بکارگیری دارایی ها و کسب منفعت حاصل از آن است.

کیفیت: سلاحی استراتژیک و رقابتی جهت تثبیت وضع فعلی و انجام فعالیتهای جدید بطوریکه افزایش فروش در بازار را تسهیل می کند. کیفیت و بهره وری قابل تفکیک نیستند و به موازات هم پیش می روند.

نوآوری: فرایند خلاقانه انتخاب و انطباق کالاها و خدمات؛ فرایندها؛ ساختارها و دیگر موارد برای پاسخگویی به فشارهای داخلی و خارجی و تقاضا و تغییرات محیط است. نوآوری ممکن است مبتنی بر کار فردی یا نیاز های سازمانی و یا نتیجه فشار های محیطی مثل تشدید رقابت باشد. در این حالت کوششها به سوی تکمیل یا جایگزینی فرایندی که اکنون وجود دارد یا با تامین این حلقه مفقوده به سوی آن هدایت میشود معطوف است. به عبارت دیگر نوآوری برابر است با نسبت خروجی به ورودی مساوی با محصولات بازاریابی شده به ایده های امکان پذیر (تعداد خلاقیتها).

بهره وریمنابع انسانی عاملی مهم در ارتقاء بهره وری

امروزه با توجه به اهمیت منابع انسانی به عنوان یکی از مهم ترین منابع تولید در سازمانها و نقش بی بدیل آن در حوزه سازمانی (اعم از سازمانهای تولیدی و خدماتی) توجه به نقش و عملکرد این منبع عظیم، پیچیده و گرانبها بدون شک می تواند راه گشای بسیاری از چالش های سازمانی باشد. اینک باید دید بهره وری منابع انسانی تحت تاثیر چه عواملی است.

درخصوص مدلسازی بهره وری منابع انسانی، کوشش های زیادی صورت گرفته است و از جمله اندیشمندانی که در این عرصه تلاشهای بی بدیلی را انجام داده اند میتوان به هرسی و گلداسمیت اشاره کرد. هرسی و گلداسمیت (۱۹۸۰) هفت متغیر مربوط به مدیریت عملکرد اثربخش را شامل توانایی، وضوح، حمایت سازمانی، انگیزه، ارزیابی، اعتبارو سازگاری محیطی معرفی می کند.

متغیرهای مدیریت عملکرد اثربخش

۱٫توانایی (دانش و مهارت): توانایی، قدرت به انجام رساندن موفقیت آمیز یک وظیفه می باشد. به عبارت دیگر اصطلاح توانایی به دانش و مهارت های کارکنان برای انجام شغل اطلاق می شود.

۲٫ وضوح (درک یا تصور نقش): وضوح به روشنی در درک و پذیرش نحوه کار، محل و چگونگی آن اطلاق می شود. در این مدل، مفهوم وضوح بیشتر اشاره به شفافیت نقش در قالب شغل دارد.

برای آنکه کارکنان درکی کامل از مشکل داشته باشند، باید برای آنها مقاصد و اهداف عمده، نحوه رسیدن به این مقاصد و اهداف و اولویت های آنها ( چه هدفهایی در چه زمانی بیشترین اهمیت را دارند) به طور کامل، صریح و شفاف بیان شود.

۳٫ کمک (حمایت سازمانی): حمایتی که کارکنان برای دستیابی به اثربخشی کار به آن نیاز دارند. این کمک رسانی ها هم در حوزه مادی و هم غیرمادی می باشد.

برخی از عوامل حمایت سازمانی که میتوان به آنها اشاره کرد عبارتند از: بودجه، وسایل و تسهیلاتی که برای انجام وظیفه لازم است، حمایت لازم از جانب دوایر دیگر.

۴٫ انگیزش (تمایل): مفهوم انگیزش به معنای شور و شوق و تمایل به انجام کار است.

۵٫ ارزیابی (آموزش و بازخورد عملکرد): ارزیابی به سازو کار قضاوت در رابطه با چگونگی انجام کار اطلاق می شود. روند بازخورد مناسب به کارکنان اجازه می دهد که پیوسته از کیفیت انجام کار مطلع باشند.

۶٫ اعتبار ( اعمال معتبر و حقوقی کارکنان): اعتبار، مناسبت و قانونمندی و مشروع بودن تصمیمات مدیر را بیان می کند.

۷٫ سازگاری محیطی: محیط به مجموعه عوامل موثر برون سازمانی اشاره دارد. سازگاری با محیط به عنوان درجه توانایی سازمان برای انطباق با محیط اطراف تعریف می شود.

بهره وریعوامل کلیدی در تعیین میانگین بهره وری نیروی کار در یک کشور

  • مهارت ها و آموزش دیدگی کارگران، که “سرمایه انسانی” نامیده می شود.
  • کمیت و کیفیت سرمایه فیزیکی (مادی)- از قبیل ماشین آلات، ابزار و تجهیزات سازه ها.
  • کمیت و کیفیت زمین و سایر منابع طبیعی.
  • کارایی و قابلیت های بالای فن آوری مورد استفاده در تولید.
  • تاثیر گذاری مدیران و کارآفرینی.
  • فضای سیاسی، اجتماعی و حقوقی حاکم بر جامعه.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 5

میانگین امتیاز 4٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz