افزایش بهره وری با استفاده از آموزش و فرهنگ عمومی - بهینگی

افزایش بهره وری با استفاده از آموزش و فرهنگ عمومی

86
0
اشتراک گذاری :
افزایش بهره وری با استفاده از آموزش و فرهنگ عمومی

تولید دانش و بهره وری

علم از قرن هفدهم تاکنون، دارای مجامع علمی، نهادهایی بی همتا در جامعه انسانی است و اقتدار معنوی خاصی داشته است . این مجامع در حقیقت جویی انقلابی و در رویه ها و روشها صریح و بی پرده بوده و مشروعیت شان را از این اعتقاد به دست آوردند.
هدف علم، در سایه این تحول کیفی رسیدن به نتایج فنی خاص نیست بلکه کسب دانش پایان اهداف علم است که به جنبش نرم افزاری و تو سعه یافتگی در زمینه تولید دانش معروف است.

هرچند بهره وری، یکی از مفاهیم علم اقتصاد است و اینگونه تعریف میشود: “مقدار کالا و یا خدمات تولید شده در مقایسه با هر واحد از انرژی و یا کار هزینه شده”.  یا به عبارت دیگر  بدست آوردن حداکثر سود ممکن با بهره گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد ومهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان، مکان و…به منظور ارتقاء رفاه جامعه.

افزایش بهره وری اهمیت وجود دانش در بهره وری

بهره وری در دوکنش اجتماعی خود، نیازمند به دانش است.

۱٫کنش اصلی بهره وری در واکنش به اجرای نظریه تولید بیشتر، مصرف بیشتر و سود بیشتر نظام ها و بنگاه ها و سیستم های اقتصادی بر کشورهاست و این سود جویی اگر مبتنی بر دانش نباشد، چرخه اقتصاد به نفع سودجویان اقتصادی و مختل کنندگان امنیت و نظارت بر تولید و مصرف خواهد بود.

۲٫ دومین کنش بهره وری، فرهنگسازی نظام مند بودن به سیستم بهره دهی و بهره رسانی و بهره مندی در مقابله با بهره کشی است. بر خلاف پندار برخی افراد بهره وری فقط برای صنایع نیست بلکه بهره وری سطوح مختلفی دارد و همه افراد در همه سطوح نقش دارند یعنی اینکه افراد میتوانند با تفکر، ابداعات و نوآوریهای خود عملا” در چند سطح گوناگون موثر واقع گردند”.

سطوح مختلف بهره وری

۱- سطح فرد
۲- سطح گروه کاری
۳- سطح سازمانی
۴- سطح رشته های تجاری، خدماتی، صنعتی و یا کشاورزی
۵- سطح بخشهای اقتصادی
۶- سطح ملی و کشوری
۷- سطح جهانی

به اختصار می توان گفت در سطوح فردی به دنبال تدابیری برای افزایش بهره وری فردی و در سطح گروه نیز به دنبال افزایش بهره وری گروه کاری هستیم .
وقتی بهره وری در سطوح سازمانی و رشته ها و بهره وری اقتصادی مطرح میشود، بیشترین ضوابط و شرایط مربوط به بهره وری را میتوان در دانش و فرهنگ سازمانی مشاهده کرد.
در سطح ملی و جهانی، مصالح ملی برای حفظ منافع کلان ملی و امنیت و حیثیت اجتماعی مطرح است و برنامه ریزان اقتصادی و سیاست گذاران مثلا در زمان جنگ دستور می دهند کارخانه های کالاهای غیرضروری و لوکس اقدام به همکاری با سایر کارخانه های تولید مواد غذائی و حتی کارخانه های ساخت جنگ افزار نمایند و تولید کالای خود را تعطیل نمایند و یا مصالح عمومی ایجاب
میکند چند خانه که در مسیر طرح یک شاهراه واقع گردیده خریداری یا معاوضه گردیده و تخریب شود.

افزایش بهره وریفواید آموزش و ارتقای فرهنگ عمومی در بهره وری

▪صرفه جویی در هزینه ها افزایش کیفیت (مرغوبیت و مطلوبیت) کالاها وخدمات
▪ثبات قیمتها و یا حتی کاهش آن افزایش سطح رفاه عمومی جامعه
▪افزایش درآمد و سود رضایت عمومی افراد رونق اقتصادی افزایش
▪تولید و ارائه خدمات ثبات اقتصادی در بازار جهانی ایجاد اشتغال توسعه صنعتی.

منافع و فواید بهره وری برای سیستمهای دولتی و شرکتها

▪افزایش سود و درآمد کاهش هزینه ها افزایش تقاضا
▪رضایت شغلی کارکنان
▪سرعت عمل کارکنان
▪دقت عمل کارکنان
▪ایجاد رقابت سالم تر
▪ارتقای شغلی کارکنان
▪ایجاد محیط کاری جذاب آموزش عمومی کارکنان
▪افزایش حقوق و دستمزد
▪امنیت شغلی کارکنان
▪انجام درست کارها و انجام کارهای درست
▪افزایش کیفیت زندگی کاری
▪افزایش رفاه کارکنان
▪افزایش انگیزه کاری

رابطه بهبود و افزایش بهره وری و فرهنگ عمومی

نظام اقتصادی سالم می تواند سیاست های فرهنگی یک کشور را تعیین و تبین کند و این سالم سازی دو سویه مستلزم کوشش و تلاش برنامه ریزی شده همه جانبه از سوی افراد و مسئولین ذیربط در فرهنگ و اقتصاد است که خود نیازمند بهبود شرایط کار و تغییر محرکه ها و روشهای انگیزشی کارکنان، بهبود نظامها، دستورالعملها، قوانین، بخشنامه ها، روشها، فناوری و غیره
میشود.
بدیهی است برای افزایش سطح بهره وری عامل یا علت بخصوصی را نمیتوان ارائه کرد بلکه افزایش بهره وری معلول ترکیبی از عوامل گوناگون است و هرکدام به نوبه خود تأثیر لازم را میگذارد. عوامل بسیاری درتعریف و دیدگاه های مکاتب آموزشی مختلف نسبت به بهره وری موثرند که درک دانش، تجربه، زمینه ها وشرایط محیطی موجب تعریف وتفسیر آنها از بهره وری به شیوه های مختلف گردیده است.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz