ID و SUPER EGO در ادبیات یونان - بهینگی

ID و SUPER EGO در ادبیات یونان

اشتراک گذاری :
ID و SUPER EGO در ادبیات

در این مطلب به بررسی ID و SUPER EGO در ادبیات یونان پرداخته شده است. توجه به داستان خلقت انسان در ادبیات یونان، شباهت هایی به ID و SUPER EGO در روانشناسی شخصیت را به ذهن متبادر می کند که موضوع این مطلب است.

فروید پدرعلم روانشناسی

پایه گذار علم روانشناسی فروید، فردی از سرزمین غرب که با مطالعه رفتارهای انسان، توانست الگویی همگانی و تئوریهای برای توجیه رفتارهای بشری  پیدا کند.

این نگرش تازه بر رفتار انسان نمی‌تواند بی تاثیر از باورهای فردی فروید از فرهنگ غربی خود باشد. ناخودآگاه جمعی غربیان دست به خلق اساطیر آنها زده است پس تأثیرات این اساطیر در زندگی روزمره آنها کاملا غیر قابل انکاراست.

مطلبی که در بالا به آن اشاره شد را به عنوان مقدمه ای بر آنچه قصد بیان ان راه داریم در نظر بگیرید، پس ازبیان نظریه از فروید و بیان راز آفرینش انسان در ادبیات یونان به رابطه این دو با هم میپردازیم.

ID و super egoID و SUPER EGO در ادبیات

فروید تمایلات بشری را به دو دسته تقسیم می کند بخش اول و فیزیکی آن  ID(لذات و تمایلات فیزیکی) و بخش دوم super ego (آرمان ها و تمایلات معنوی ) البته بخش سوم هم  تحت عنوان ego که  داوری کننده برای انتخاب یکی از اینها درهرشرایط و زمان است معرفی کرده است.

نظریه فروید در مدل خود برای توجیه رفتارها و کشمکشهای مغزی، میتوان رده پای آن را در داستان آفرینش انسان در کتاب شاعر بزرگ یونانی هزیود در چند هزار سال قبل از فروید مطالعه کرد.

خلقت انسان در ادبیات یونان

خلقت انسان در ادبیات یونان با خلقت مرد شروع می شود، پرومتئوس خدایی می باشد که دست در گل انسان برده و او را خلق میکند داستان خلقت در ادبیات یونان به این ترتیب است که خلق موجودات از انسان از طرف زئوس به پرومتئوس و اپیمتئوس واگذار می شود.

پرومتئوس که معنی نامش اندیشه است فردی داناست که دانایی او از تمامی خدایان هم بالاتر است و در آن سو برادرش اپیمتئوس نامش پس اندیشه معنی می شود یعنی کسی که تا چیزی به ذهنش می آید نسنجیده انجام میدهد.

ID و SUPER EGO در ادبیات

دل فریبان نباتی همه زیور بستند   دلبر ماست که با حسن خداداد آمد

خلقت اینگونه شروع می شود که اپیمتئوس شروع به خلق موجودات می کند. همه‌ی ویژگی های خوب چون پوست خزدار، سرعت و قدرت زیاد را به حیوانات میبخشد و چون به خلقت انسان می رسد هیچ چیز به انسان نمی رسد و دست سوی برادر دانا میاورد به حل این مشکل، پرومتئوس انسان را راست قامت همچون خدایان می آفریند و به او خرد می دهد و برای محافظت از خود از خورشید مشعلی برایش می‌آورد اینگونه مرد درادبیات یونان خلق می‌شود.

پرومتئوس پس از نشان دادن علاقه زیاد به آدمیان که حتی بیشتر از خدایان است خشم زئوس را بر برمی‌انگیزد و زئوس دست به خلق موجودی بسیار زیبا که زن می باشد میزند، زن با تمامی زیبایی هایش را به اپیمتئوس می بخشد شخصیت زن همان شخصیتی است که اپیمتئوس میپسندد چون شبیه به خود او می باشد در حالیکه پرومتئوس به اوهشدار داده بود که هیچگاه هدیه از زئوس نپذیرد، ولی او زن رو پذیرفت.

ID و SUPER EGO در ادبیات : داستان خلقت

با در نظر گرفتن دو پایگاه حمایت کننده زن و مرد که به ترتیب اپیمتئوس یعنی پس اندیشه و پرومتئوس یعنی اندیشه می باشد میفهمیم که super ego وID چگونه با پیوند زن و مرد در جهان امروزی در تمامی افراد دیده می شود، درباره ID که همان لذات و پاسخ های موقتی به نیازهای بشری است از طریق خلق زن به انسان کنونی وsuper ego که همان آرمان ها و تمایلات معنوی و اندیشه میباشد از طریق مرد به انسان رسیده است.

برخیز و مخورغم جهان گذران   بنشین و دمی به شادمانی گذران

شاید این باور غلط در ما به وجود آید کهID  قسمت منفی وجود آدمی میباشد و انسان باید به سمت تمایلات معنوی شوق داشته باشد اهمیت ID دراین بیت زیبا از خیام بزرگ بیان می شود عمر کوتاه ما آنقدر هم ارزش آینده نگری و از دست دادن نعمت پیش چشم را ندارد.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz