سقف شیشه ای یعنی چی؟ - بهینگی

سقف شیشه ای یعنی چی؟

355
0
اشتراک گذاری :
سقف شیشه ای یعنی چی؟

سقف شیشه ای یعنی چی؟

تعریف واژه:

طبق تعریف واژه نامه مریام – وبستر؛ سقف شیشه ای به معنای مانعی نامشهود در سلسه مراتب یا هرم سازمانی است که از دستیابی زنان یا سایر اقلیتها (سیاه پوستان، …) به جایگاه های بالای مدیریتی جلوگیری می کند.

مترادف های فارسی و لاتین واژه:

مترادف های فارسی: سقف شیشه ای
مترادف های لاتین: Glass Ceiling

تاریخچه واژه :

عبارت “سقف شیشه ای” اولین بار در نشریه وال استریت  در ۱۹۸۶ عنوان شد و  پس از آن در عنوان یک مقاله دانشگاهی توسط a.M Morrison و همکاران در سال ۱۹۸۷ استفاده شد. این مقاله با عنوان “شکستن سقف شیشه ای: آیا زنان می توانند به راس بزرگترین شرکت های آمریکایی برسند؟ ” چاپ شد و به بررسی شکست همیشگی زنان در صعود به مقام های بالای سازمانها نسبت به مردان در مقایسه با تعداد آنها در گروه های کاری می پرداخت. ایده پشت این اصطلاح این است که یک مانع شفاف، سقف شیشه ای، آنها را از رسیدن به مقام های بالای سازمانی بلوکه می کند. این سقف شیشه ای است، چرا که معمولا یک مانع مرئی و دیده شدنی نیست و زنان از وجود آن آگاه نیستند تا زمانی که به این مانع برخورد کنند. این اصطلاح کمک کرد تا این واقعیت که در سازمان های بزرگ شمال آمریکا و اروپا زنان به ندرت می توانند بیش از ۱۰ درصد قائم مقام ها و ۴ درصد مدیران عامل و هیئت مدیره باشند.

اصطلاح سقف شیشه ای:

این اصطلاح به موضوع دستمزد زنان نیز اشاره دارد. اگرچه زنان ممکن است به بالاترین لایه های مدیریت شرکت برسند، اما آنها حقوق کمتری نسبت به مردان در  همان رده شغلی دریافت می کنند(حدود ۷۵% حقوق مردان) و برخلاف آنچه به نظر می رسد که به مرور زمان وضعیت در حال بهتر شدن باشد، اما در واقع همچنان در حال بدتر شدن است. یک نظرسنجی نشان می دهد که مدیران زن در ایالات متحده در سال ۲۰۰۰ نسبت به سال ۱۹۹۵ حقوق نسبتا کمتری داشته اند.
این موضوع برای دولت آمریکا آن چنان نگران کننده بود که در سال ۱۹۹۱ کمیسیون سقف شیشه ای ایجاد نمود، این کمیسیون  ۲۱ عضو دارد که توسط رییس جمهور و کنگره منصوب می شوند. ریاست این کمیسیون برعهده وزارت کار آمریکا است. این کمیسیون روی موانع در سه حوزه زیر تمرکز دارد:
–  اکتساب مقام های مدیریتی و تصمیم گیری
–  فعالیت های مهارت افزایی و توانمندسازی
–  سیستم های حقوق و جبران خدمات

سقف شیشه ای یعنی چی؟

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 5

میانگین امتیاز 3٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz