چگونه می توانیم مهارت تصمیم گیری را در کودکان تقویت کنیم؟ - بهینگی

چگونه می توانیم مهارت تصمیم گیری را در کودکان تقویت کنیم؟

اشتراک گذاری :
چگونه می توانیم مهارت تصمیم گیری را در کودکان تقویت کنیم؟

آموزش مهارت تصمیم گیری به کودکان

مهارت تصمیم گیری درست، توانایی بسیار مهمی است که در تمام مراحل زندگی انسان کاربرد دارد. بهترین زمان برای تمرین و یادگیری این مهارت مهم، دوران کودکی است، یعنی درست زمانی که هنوز اتخاذ تصمیمات اشتباه، هزینه های زیادی را برای کودک به همراه نمی آورد.

به زبان ساده، وقتی ما در شرایط انتخاب قرار گرفته و بخواهیم از بین دو یا چند گزینه مختلف، یکی را برگزینیم، در حال تصمیم گیری هستیم. این تعریف ساده از تصمیم گیری نشان می دهد که همه ما در تمام مراحل زندگی خود در حال تصمیم گیری و انتخاب کردن هستیم. انتخاب گزینه درست از بین سایر گزینه ها نیازمند داشتن مهارت کافی در تصمیم گیری است. اگر در جایگاه والدین و یا در مقام یک مربی و معلم می خواهید فرزندان و دانش آموزانی داشته باشید که از توانایی اتخاذ تصمیمات درست و انتخاب بهترین گزینه در شرایط تصمیم گیری برخوردار باشند، می بایست این مهارت مهم را به آن ها آموزش داده و تا می توانید آن ها را در موقعیت ها و شرایط واقعی تصمیم گیری قرار دهید.

هنگامیکه فرصتی به کودکان برای تصمیم گیری و حل مسائل داده میشود کودکان میتوانند از کوچک به بزرگ این تصمیم گیری و حل مسئله را انجام دهند و به دنبال آن قدرت تصمیم گیری و قدرت حل مسئله کودکان افزایش می یابد. در اختیار دادن این دو قدرت به کودکان یک استراتژی تربیتی میباشد که به کودکان در مسیر زندگی کمک زیادی مینماید.

 مهارت تصمیم‌ گیری در کودکانآموزش مهارت تصمیم گیری به کودکان

این توانایی کودک را قادر می‌سازد تا در مورد مسائل مختلف زندگی خود، تصمیمات سازنده‌ای اتخاذ کند. به عنوان مثال، به کمک این توانایی می‌توان با بررسی آثار مواد غذایی مختلف بر بدن، خوراکی‌های مفیدی را برای مصرف انتخاب کرده و سلامت خود را تضمین کند.

یکی از نشانه های اعتماد به نفس، قدرت تصمیم گیری است. توانایی تصمیم گیری در کودک، موجب پرورش استقلال و توانایی مقابله او با مشکلات می شود.

چه کنیم تا بچه ها این مهارت را بیاموزند؟

به آنها اجازه دهیم خودشان برای برخی مسایل شان تصمیم بگیرند.

وقتی تصمیمی را می گیریم مسئولیت آن را قبول کنیم و پیامدهای آن را بپذیریم.

دیگران را به خاطر تصمیمات خودمان سرزنش نکنیم.

تصمیم گیری های سالم کودک را، تشویق کنیم.

به کودکان توضیح دهیم که تصمیم ها خوب یا بد نیستند. بلکه ممکن است یک تصمیم جنبه های مثبت یا منفی داشته باشد. چیزی که مهم است، این است که قبل از تصمیم گیری کودک بتواند آگاهانه از نقاط مثبت و منفی تصمیمی که گرفته آگاهی پیدا کند و خودش را برای پیامدهای آن آماده کند.

آموزش عدم وجود حق انتخاب در بعضی موارد

وقتی حق انتخابی وجود ندارد چرایی آن را برای کودک توضیح دهید. در برخی موقعیت ها نظیر حفظ ایمنی کودک و یا برنامه های زمان بندی شده، حق تصمیم گیری وجود ندارد. رعایت مقررات در هنگام عبور از خیابان، عدم انجام اقدامات خطرناک نظیر شرکت در آتش بازی و ترک مدرسه در زمان مقرر نمونه ای از برنامه هایی است که جایی برای انتخاب و تصمیم گیری ندارد. به کودک توضیح دهید که چرا در این موقعیت ها حق انتخاب وجود ندارد و مردم باید از قوانین و برنامه زمانی معینی پیروی کنند. برای کودک روشن کنید که در این تصمیمات، اجزایی وجود دارد که او می تواند در مورد آن اجزا دست به انتخاب بزند و تصمیم گیری کند.

 استقلال در تصمیم گیری کودکان

معمولا بزرگترها به ویژه در فرهنگ ما به کودکانی که خود را درگیر تصمیم گیری می نمایند، برچسب «‌بچه پر رو» می زنند. آنها به اشتباه تصور می کنند، بچه مودب، بچه ای است که اجازه دهد بزرگترهایش برایش تصمیم بگیرند. چنین طرز فکری صد درصد غلط است. البته بزرگترها می توانند پیشنهاد دهند یا به کودک برای تصمیم گیری کمک کنند ولی آنها باید به کودک کمک کنند که خودش بتواند مستقلا تصمیم بگیرد. مادر و پدرها باید کمی نگران فرزندانی باشند که حتی توانایی ندارند در رستوران غذای مورد علاقه شان را انتخاب کنند و یا نمی دانند در کدام قسمت از ماشین بنشینند. بعضی از کودکان هستند که حتی نمی دانند باید با کدام مداد بنویسند و چه کتابی را بخوانند.

به بچه ها اجازه دهید خودشان تصمیم بگیرند. اگر نمی خواهید به آنها آزادی تام بدهید، برایشان تعدادی گزینه مشخص کنید و از آنها بخواهید از بین گزینه ها یکی را انتخاب کنند.

مهارت تصمیم گیری به کودکان
هر انتخاب یک فرصت

برخی والدین وقتی فرزندشان را در تصمیم گیری مردد می بینند، سعی می کنند خیلی زود به کمک او بروند. مثلا ممکن است پدری بخواهد برای فرزندش یک اسباب بازی بخرد و وقتی ببیند که بچه نمی تواند از بین دو اسباب بازی یکی را انتخاب کند، خیلی سریع به او بگوید «خب هر دو را می خریم». این کار نیز کار اشتباهی است، زیرا اولا چنین اتفاقی در انتخاب های مهم زندگی هیچ گاه رخ نمی دهد و ثانیا بچه ها باید یاد بگیرند که انتخاب یک موقعیت، مساوی از دست دادن فرصت دیگری است. بنابراین لازم است آنها بدانند که گاهی ناگزیر به انتخاب هستند حتی اگر دو چیز را واقعا بخواهند. در این موارد اگر والدین مدام به کمک آنها بشتابند بچه ها هیچ گاه تصمیم گیری و انتخاب کردن را نخواهند آموخت.

شاید هل دادن کودک به سمت تصمیم گیری اندکی دشوار به نظر رسد، اما باید سعی کنید که او را وادار به این کار کنید. چند لباس مختلف را پیش روی او قرار دهید و سپس سعی کنید که او را ناخودآگاه به تصمیم گیری وادارید. او می تواند هر کدام از لباس ها را که نمی پسندد به ترتیب از دور خارج کند تا به هدف موردنظر دست پیدا کند یا می تواند ویژگی های لباس مورد علاقه اش را مطرح کند تا از این طریق سریعتر به نتیجه پایانی نزدیک شود.

هدایت تصمیم کودکان

اگر کودک شما تصمیم مخربی را گرفت، او را محدود نکنید. اجازه دهید با عواقب احتمالی آن روبرو شود. اگر تصمیم گرفت که با لباس مهمانی اش در باغچه خانه گل بازی کند، به او هشدار دهید که در صورت پاره یا کثیف شدن لباسش، دیگر لباس جدیدی برای آن جایگزین نخواهید کرد. به او بگویید: ‌لباس مهمانی تو تا سال آینده همین است. حالا این انتخاب خودت است که آن را در بیاوری بعد بروی سراغ بازی یا این کار را نکنی.

اگر قرار است به کودک تان حق تصمیم گیری بدهید، وظیفه شما این است که او را هدایت و راهنمایی کنید تا بتواند دو سوی تصمیمی را که گرفته ببیند و ارزیابی کند. اما وقتی او تصمیمش را گرفت دیگر به هیچ وجه حق ندارید از او انتقاد کنید. اگر مکررا از او ایراد بگیرید و کارهایش را به چشم یک منتقد نگاه کنید، مسلما اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و شما نیز از هدف اصلی خودتان که همان ایجاد اطمینان در تصمیم گیری است، دور خواهید شد.

زیر بار بهانه جویی های بچه هایی که پس از گرفتن یک تصمیم و عملی کردن آن اظهار پشیمانی می کنند نروید. برای مثال اگر کودک شما پس از انتخاب و خرید یک لباس پشیمان شد، برای عودت یا تعویض لباس از او حمایت نکنید. بلکه باید به او بیاموزید که مسئولیت تصمیم غلطش را در انتخاب لباس بپذیرد و آن لباس را بپوشد.

در مورد تصمیم گیری های ساده مانند انتخاب لباس و کفش و… تصمیم گیری را به خود بچه ها واگذار کنید. به خصوص درمورد بچه هایی که زیاد تردید می کنند و نمی توانند تصمیم بگیرند.

آموزش مهارت تصمیم گیری به کودکان
مشورت با والدین

کودکان باید بتوانند به والدین اعتماد کنند و والدین در اعتمادسازی نقش بسزایی دارند. بدین ترتیب برای تصمیم‌گیری صحیح، کودکان باید بتوانند با والدین مشورت کنند و والدین با کنترل نامحسوس و حق انتخابی که عاری از خشونت و تهدید است، گام مؤثری در راستای کمک به کودک برداشته‌اند.

برای کودکان کم سن، داشتن آزادی و قدرت انتخاب بیش از حد، موجب سردرگمی و اضطراب می شود. می توانید به آنها اجازه انتخاب بین دو چیز را بدهید مثلا می توانید بگویید: از بین پیراهن قرمز و زردت کدومش را می خواهی بپوشی؟ الآن می خواهی بخوابی یا ۳۰ دقیقه دیگر؟

به فرزندتان بگویید که همه مشکلات مثل هم نیستند و حل برخی از مشکلات ساده و حل برخی از آنها دشوار است. به فرزند خود بگویید که همیشه می تواند با شما درباره مشکلاتش مشورت کند و در صورت مشورت با شما، اجازه دهید تصمیم نهایی را خودش بگیرد.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz