اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت اول) - بهینگی

اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت اول)

اشتراک گذاری :
اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت اول)

سلام، امروز و چند روز آینده قصد داریم خلاصه ای از کتاب اعتماد به نفس و انگیزش نوشته موسسه ام دی تی را در خدمت شما دوستان قرار دهیم. در این کتاب بیان شده که نظریه های انگیزش و اعتماد به نفس چه چیز هایی هستن بعد از اون یه سری نکته درمورد افزایش اعتماد به نفس و انگیزه گفته؛ علاوه بر مطالب بالا در مورد عزت نفس و ایجاد تغییر و تعیین هدف هم صحبت کرده که به بیان آنها خواهیم پرداخت.

بخش اول

۱- اعتماد به نفس

باید این نکته را بیان کنم که در اغلب اوقات ما اعتماد به نفس را با غرور اشتباه می گیریم. فرد مغرور فردی ناایمن و غرور او راهی برای پنهان کردن ناامنی هایش می باشد. در جایی که فرد مغرور شروع به دروغ گفتن می کند، فرد با اعتماد به نفس به دلیل این که می داند دستاوردهایش حرف های مورد نیاز را می زند، سخن نمی گوید. اگر اشتباه کند اشتباهش را می پذیرد و مانند افراد مغرور تمرکز خود را روی خوب بودن ظاهری نمی گذارد بلکه تمرکز خود را روی انجام دادن کارها به بهترین شکل می گذارد.

۲- انگیزش

در یک تعریف ساده انگیزش را توصیف انگیزه یک فرد برای عملی خاص می گویند. به عنوان مثال اگر شما انجام یک کار را بیش از حد معمول آن طول می دهید، یعنی سطح انگیزه پایینی برای انجام آن دارید و اگر برای انجام یک کار شوق و احساس مثبت دارید، یعنی سطح انگیزه بالایی دارید.

۳- نظریه های مربوط به اعتماد به نفس

 • اعتماد به نفس: در اینجا اعتماد به نفس این گونه تعریف می شود که همان باوری است که فرد از توانایی خود برای موفقیت در کاری دارد.

اعتماد به نفس دارای دو جنبه می باشد که با تعریف این دو جنبه، به معنای واقعی آن پی خواهیم برد:

 1. صلاحیت: یعنی آیا قادر(مهارت، توانایی) هستیم کاری را انجام دهیم؟
 2. اتکا به نفس: حال که قادر هستیم کاری را انجام دهیم، آیا می توانیم آن را به پایان برسانیم؟

برای مثال فرض کنید فردی مهارت کنفرانس را یاد گرفته است، اما در کنفرانس احساس راحتی نمی کند. این بدین معناست که او صلاحیت دارد اما اتکا به نفس ندارد.اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت اول)

 • عزت نفس: ظرفیت احترام و تفکر خوب در مورد خود است. دیوید برنز درباره عزت نفس این گونه می نویسد: ظرفیت تجربه حب نفس و لذت حداکثری در هر مرحله از زندگی خود چه موفق شویم و چه نشویم.

تحقیقات نشان می دهد عزت نفس افراد مختلف وقتی با یک مانع برخورد می کنند متفاوت است. افراد با عزت نفس بالا در هنگام مواجهه با مانع، با استفاده از گذشته و توانایی خود موانع را پشت سر می گذارند؛ در حالی که افراد با عزت نفس پایین، در هنگام مواجهه با مانع، عزت نفس آنها از قبل نیز کمتر شده و این عمل همچنان تکرار می شود.

۴-خودکارآمدی

یعنی این که فرد توانایی خود را برای رسیدن به هدف با موفقیت کامل ارزیابی می کند.

اگر فردی خودکارآمدی نداشته باشد، تمایلی برای انجام کارهای چالشی جدید نخواهد داشت و برعکس هر چه خودکارآمدی آن بیشتر باشد، تمایل فرد برای رشد مهارتها از طریق سعی در زمینه چالش های جدید، بیشتر خواهد شد.

منابع خودکارآمدی

 • تجارب سلطه: وقتی به موفقیت دست می یابید حس خودکارآمدی تقویت می شود، یعنی تمایل داریم دوباره آن کار را انجام دهیم، یا این که یک کار با درجه سختی بالاتری را انجام دهیم.
 • مدل های اجتماعی: آیا تا به حال به خودتان گفته اید که فلان شخص چقدر شبیه من است؟ حال اگر ببینید که او به موفقیتی دست یافته شما به خود می گویید من نیز می توانم به آن دست یابم، ولی اگر شکست بخورد، تاثیر منفی بر شما خواهد گذاشت.
 • ترغیب اجتماعی: اگر کسی به شما بگوید که شما توانایی انجام کاری را دارید، شما نیز باور می کنید که قادر هستید آن کار را انجام دهید که این یعنی خودکارآمدی شما بالا رفته است. البته ترغیب های اجتماعی منفی، تاثیری بیشتر بر افراد می گذارد یعنی اگر به شما بگویند “نمی توانید” آن را بیشتر مورد توجه قرار می دهید نسبت به آنکه بگویند “می توانید” آن کار را انجام دهید.
 • حالات عاطفی: ما خودمان را براساس عکس العمل های عاطفی به یک موقعیت مورد قضاوت قرار می دهیم. همین جا باید بیان کنیم که اگر خیلی عاطفی یا پر تنش باشیم، ممکن است خودمان را ضعیف یا آسیب پذیر بدانیم.

خودکارآمدی چگونه بر کار ما تاثیر می گذارد؟

اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت اول)چهار فرآیند اصلی و تاثیرگذار خودکارآمدی

 • فرایند های شناختی: این فرایند به این بیان می پردازد که ممکن است در آینده در یک موقعیت خاص قرار بگیریم، سپس آن را تجزیه و تحلیل کرده، اتفاقات ممکن را پیش بینی و برای آنها چاره اندیشی می کنیم، سپس ان را با شرایط واقعی اتفاق افتاده مقایسه می کنیم و قدرت پیش بینی خود را مورد ارزیابی قرار می دهیم.
 • فرایند های انگیزشی: در این فرایند فرد تصور می کند که می تواند به چه چیزی دست پیدا کند، سپس از افکارمان به عنوان شیوه ای برای تنظیم انگیزش خود بهره می بریم. سپس از مهارت های خود برای رسیدن به اهداف استفاده می کنیم.
فرایند های انگیزشی سه زیر مجموعه دارد:
 1. تخصیص اتفاقی: این موضوع بیان می کند که شکست آنها نشانه تلاش کم (در افراد با خودکارآمدی بالا) و یا نتیجه ناتوانی (در افراد با خودکارآمدی پایین) است که هر دو بر انگیزش تاثیر می گذارد.
 2. انتظار پیامد در این موقعیت ها: بیان می کند که فرد باور می کند که در ازای هر کار یا عملی که انجام می دهد، یک بازخورد و پیامد وجود دارد و اگر مقدار مناسبی از پیامد ها و داده ها را دریافت کند، می تواند آنچه را که بدست می آورد را پیش بینی نماید.
 3. خود تاثیری با تعیین هدف: این موضوع بیان می کند که اگر فرد هدفی برای خود تعیین کند، بر انگیزشش تاثیر خواهد گذاشت.
 • فرایند های عاطفی: بیان می کند زمانی که فردی با مشکل مواجه می شود اگر خودکارآمدی بالایی داشته باشد، برای رفع آن دست به کار می شود ولی اگر خودکارآمدی آن پایین باشد دچار استرس و اضطراب خواهد شد.
 • فرایند انتخاب: به این بیان می پردازد که افرادی که فعالیت یا موقعیتی را انتخاب کرده و از آن راضی هستند و علاقه و اشتیاق خاصی نسبت به آن نشان می دهند، دارای خودکارآمدی بالایی هستند.

پایان بخش اول.

در قسمت بعد در مورد نظریه های انگیزش صحبت خواهیم کرد.

 

 

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz