یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟ - بهینگی

یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟

اشتراک گذاری :
یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟

ایجاد هر نوع کسب و کار جدید اغلب با مخاطراتی همراه است. این موضوع اهمیت داشتن یک نقشه و راهنمای مناسب را آشکار می سازد. طرح کسب و کار یک سند کتبی است که یک پروژه اقتصادی پیشنهادی را بطور دقیق و کامل بیان می کند. یک کارآفرین می گوید: “تا چیزی نوشته نشود وجود نخواهد داشت.”

طرح کسب و کار ابزاری برای پیش بینی و مدیریت بهتر کسب و کار است. از طرف دیگر برای جذب منابع مالی باید ایده های خود را بصورت نوشته درآورید و آن را در قالب یک طرح کسب و کار به سرمایه گذاران ارائه دهید تا هم ایده های ذهنی خود را انتقال دهید و هم منافع و ریسک های کار را به سرمایه گذار نشان دهید و او را به انجام سرمایه گذاری متمایل نمایید.

برنامه ریزی برای موفقیت در هر کاری الزامی است. برنامه ریزی اهداف را بصورت فرمول بندی شده بیان می کند و جهت گیری های آینده پروژه اقتصادی را نیز نشان می دهد.

برخی از عوامل مهمی که در برنامه ریزی یا طرح کسب و کار باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

 • اهداف واقع بینانه: اهداف باید مشخص، قابل اندازه گیری و بر اساس پارامترهای زمانی باشند.
 • مشارکت: پروژه اقتصادی باید با کمک همه ی افراد و اعضای تیم انجام شود.
 • نقاط عطف: برای ادامه پروژه و ارزیابی زمانی پیشرفت، هدف اصلی باید به اهداف کوچکتری تقسیم شود.
 • قابلیت انعطاف: موانع و مشکلات باید پیش بینی شوند و راهکارهای متفاوت نیز باید فرمول بندی شوند.
بیشتر بخوانید:  برنامه ریزی استراتژیک، تعریف، ویژگی ها و انواع آن

طرح کسب و کار باید نتیجه جهت گیری های پروژه باشد. یکی از مزایای اصلی مکتوب کردن پروژه بصورت یک طرح کسب و کار این است که به تشکیلات کمک می کند تا در دام هایی که احتمالا تمام تلاشهای گذشته را از بین می برد نیفتد.

یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟

دام هایی که باید از آنها پرهیز کرد

در طول برنامه ریزی کسب و کار، دام هایی پدید می آید که باید از آنها جلوگیری شود. در اینجا نشانه ها و راه های پرهیز از پنج دام که معمول ترین دام هایی است که بر سر راه کارآفرینان قرار می گیرد، بیان می شود.

۱٫ نبود اهداف واقع بینانه

نشانه ها: عدم وجود اهداف قابل دستیابی، نبود محدودیت زمانی برای انجام کارها، نبود اولویت ها و نبود گام های عملی.

راه های پرهیز: تهیه یک جدول زمانی با مراحل مشخص که باید در یک دوره زمانی معین انجام شود.

۲٫ عدم پیش بینی موانع

نشانه ها: کارآفرین مشکلات آینده را نمی بیند، عیب ها و ضعف های برنامه را نمی پذیرد و تغییرات برنامه و پیشامدهای غیرمترقبه را نمی پذیرد.

راه های پرهیز: تهیه فهرست موانع احتمالی که ممکن است بوجود آید و راه های مشخص برای غلبه بر هر یک از مشکلات.

۳٫ عدم تعهد

نشانه ها: طفره رفتن و تعویق های زیاد، قرار ملاقات های فراموش شده، علاقه نداشتن به سرمایه گذاری شخصی و ایده ی «پول سریع» از راه هوس یا تفریح.

راه های پرهیز: کار کردن زیاد، حضور در تمام قرار ملاقات های شغلی.

۴٫ کمبود تجربه

نشانه ها: عدم شناخت صنعتی که پروژه ی اقتصادی در حیطه آن قرار دارد، عدم تجربه در تجارت و نداشتن تصویر واضحی از این موضوع که پروژه چرا و چگونه باید کار کند و چه کسی آن را قبول کند.

راه های پرهیز: استفاده از افرادی که در این زمینه ها صاحب علم و تجربه هستند و تهیه فهرستی از اسامی افرادی که در زمینه های مختلف می توانند کمک کنند.

۵٫ نبود بازار مناسب

نشانه ها: نشناختن کسی که طرح را خواهد خرید، ثابت نشدن نیاز یا علاقه به محصول یا خدمت.

راه های پرهیز: هدف قرار دادن یک جزء مشخص از بازار و یافتن پاسخی برای این سوال که محصول یا خدمت، چرا و چگونه می تواند نیازهای این گروه افراد بازار هدف را برآورده کند.

این پنج دام معمول ترین دام هایی است که کار آفرینان باید قبل از تهیه ی یک طرح کسب و کار به آنها توجه کنند.یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟

بیشتر بخوانید:  10 کلید برای یک کسب و کار موفق

اجزای یک طرح کسب و کار

یک طرح کسب و کار وسیله ای بسیار ضروری و مناسبی برای مطلع کردن دیگران، به ویژه سرمایه گذاران و تامین کنندگان مالی از اینکه طرح سرمایه گذاری حول و حوش چه ایده ای برگزار شده است و چگونه ممکن است اجرا شود و چه نتایج مطلوبی به بار آورده، می باشد. طرح کسب و کار حتی الامکان باید خلاصه نوشته شود ولی باید همه ی زمینه های مورد سوال را بپوشاند. یک طرح کسب و کار معمولا شامل بخش های زیر است:

 • معرفی
 • خلاصه اجرایی
 • توضیح شرکت
 • بازاریابی
 • تولید و عملیات
 • مدیریت
 • امور مالی
 • ارزیابی ریسک
 • برنامه زمان بندی
 • پیوست ها

بخش معرفی

این بخش در حقیقت شناسنامه طرح تلقی می شود و شامل نام و نشانی شرکت، نام و مشخصات کارآفرین یا مالکین می باشد که شماره تلفن، دورنگار  و پست الکترونیکی را در بر می گیرد. غالبا در این بخش اعلام می شود که گزارش محرمانه است و مالکیت طرح متعلق به شرکت یا کارآفرین می باشد.

خلاصه اجرایی

بسیاری از افرادی که طرح کسب و کار را می خوانند (بانکداران، سرمایه گذاران و …) دوست دارند که خلاصه ای از آنچه در پیش رو دارند و شامل قسمت های مهم طرح باشد، ببینند.

این خلاصه نباید بیش از سه صفحه باشد. مواردی که در خلاصه اجرایی مطرح می شود باید بیانگر موارد زیر باشد.

 • توصیف اصل موضوع
 • فرصت های بازار و مزیت رقابتی طرح
 • نیازهای مالی
 • سود دهی طرح
 • قوت تیم کاری برای پیاده سازی طرح

اگر این اطلاعات بصورت مختصر و کارا به اطلاع خواننده نرسد، خواننده احتمالا طرح را کنار می گذارد چون نتیجه می گیرد که تضمین کافی برای سرمایه گذاری وجود ندارد.

توصیف شرکت

در این بخش ابتدا نام پروژه اقتصادی به همراه اطلاعات مربوط آورده می شود. دوم، پیش زمینه های صنعتی و وضعیت کنونی و گرایش های آینده ذکر می شود. در حقیقت چشم انداز صنعت که شما در آن وارد شده اید باید بیان شود. اگر شرکت پروژه ی در حال اجرا دارد در اینجا میتوان به آن اشاره کرد. سوم در مورد پروژهش مورد نظر طرح و پتانسیل های آن بحث می شود. تمام لغات کلیدی را باید در این بخش تعریف کرد و در مورد آنها توضیح کافی ارائه کرد. تعاریف یا خصوصیات کلیدی در مورد محصول یا خدمت به همرا عکس ها و نمودارها نیز در این قسمت آورده می شود.

چهارم مزایای بالقوه ای که پروژهش اقتصادی جدید در طول رقابت با دیگران بدست می آورد مورد بحث قرار می گیرند. این بحث ممکن است شامل حق الامتیاز، علامت انحصاری و مزایای فنی و بازار باشد. به عبارت دیگر استراتژی های ورود به صنعت و رشد در آن بطور کامل بیان می شود.

بیشتر بخوانید:  ابعاد مختلف بازاریابی : از بازارگرایی تا بازارگردانی

یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟بازاریابی

در بخش بازاریابی کارآفرین باید بتواند سرمایه گذار را متقاعد کند که بازار مناسب برای محصول یا خدمت وجود دارد و بنابراین میتوان به اهداف فروش دست یافت و رقبا را شکست داد.

تهیه ی این بخش از برنامه یکی از سخت ترین کارهاست زیرا تمام قسمت های بعدی به تخمین هایی که در این بخش زده می شود، بستگی دارد. این بخش شامل دو قسمت است.

 • ابتدا باید تخمین های لازم در مورد بازار هدف، اندازه بازار، رقابت و سهم بازار شرکت ارائه شود.
 • سپس باید در مورد برنامه بازاریابی توضیحات لازم ارائه شود که شامل توصیف ترکیب بازاریابی یعنی محصول، روش های قیمت گذاری، توزیع و فروش و نیز شیوه های تبلیغ و ترویج محصول یا خدمت است.

تولید و عملیات

در این قسمت جزئیات اینکه چگونه محصولات ساخته می شوند، توضیح داده می شود. در صورتی که طرح مورد نظر ارائه ی یک خدمت باشد بخش مذکور بخش عملیاتی نامیده می شود.

در این بخش به دنبال مشخص کردن بازار هدف و اینکه بخشی از نیازهای مشتریان برطرف نمی شود به بیان راه حل خود اقدام می کنیم. در این راه حل علاوه بر بیان چگونگی تاثیر راه حل خود، امکانات مورد نیاز نیز باید مشخص شود. در حقیقت این قسمت از طرح مبنایی برای محاسبات مالی در بخش های بعدی طرح می باشد.

بنابرابن باید فرآیند تولید محصول یا ترتیب مراحل فعالیت خدماتی بیان شده و علاوه بر امکانات ماشین آلات و تجهیزات به مواردی از قبیل در دسترس بودن کارگر، نزدیکی به منابع و مشتری و همچنین در صورت برخورداری از معافیت های مالیاتی به خاطر تعیین محل انجام طرح توجه شود. در نهایت اطلاعات هزینه ای هر یک از عوامل دخیل در فرآیند تولید و عملیات باید به دقت در این بخش از طرح بیان شود.

مدیریت

در این بخش پرسنل کلیدی، موقعیت ها و مسئولیت های آنها و تجربه های کاریشان که نشان دهنده صلاحیتشان است، نشان داده می شود. شرح حال و سوابق هر یک از اعضای تیم باید نشان داده شود. بطور خلاصه این بخش باید به گونه ای تهیه شود که عوامل مهم زیر را به خوبی در برگیرد:

 • ساختار سازمانی
 • تیم مدیریت و پرسنل مهم
 • تجارب و قابلیتهای فنی هر یک از پرسنل (توانمندی تیم کار)
 • ساختار مالکیت و قراردادهای جبران خدمت
 • هیات سیاست گذاران و مشاوران خارجی
 • برنامه موسسه برای تضمین استمرار فعالیت سایر اعضای همکار (غیر از سهامداران) در انجام موضوع کاری

مالی

بخش مالی یک طرح کسب و کار باید در مورد پتانسیل ادامه حیات شرکت توضیح دهد.

در این بخش باید به سوالات زیر پاسخ داده شود:

 • میزان سرمایه و امکانات مورد نیاز برای راه اندازی شرکت؟
 • میزان برآورد سرمایه لازم برای عملیاتی کردن طرح (تولید محصول نمونه)؟
 • نحوه تامین سرمایه و چگونگی بازگشت آن؟
 • عملکردهای مالی شرکت؟

یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟برای پاسخگویی به موارد فوق در این بخش، سه صورت حساب مالی باید ارائه و توضیح داده شود.

 • پیش بینی ترازنامه مثلا در تاریخ یک سال پس از راه اندازی
 • پیش بینی صورت حساب سود و زیان
 • صورت گردش وجوه نقد
بیشتر بخوانید:  ریسک و عدم قطعیت در مدیریت پروژه

تحلیل ریسک

در این بخش در مورد ریسک های بالقوه بحث خواهد شد که عبارتند از: تاثیر تغییرات ناخواسته در صنعت، فراتر رفتن هزینه های طراحی یا تولید، پیدایش رقبای جدید، دشواری هایی که در هنگام خرید قطعات و مواد پیش می آید و رقابت هایی که برای آنها برنامه ریزی نشده است.

علاوه بر بحث در موارد فوق، کارآفرین می تواند سوالات شرطی بپرسد و درصدد یافتن پاسخ آنها باشد. مثلا:

 • اگر رقبا قیمت ها را بشکنند چه می شود؟
 • اگر این صنعت رکود اقتصادی پیدا کند چه می شود؟
 • اگر پیش بینی های بازار اشتباه باشد چه می شود؟
 • اگر به اهداف فروش دست پیدا نکنیم چه می شود؟
 • اگر تیم مدیریتی متلاشی شود چه می شود؟

در نهایت کارآفرین باید راه حل هایی را که برای این مشکلات در نظر گرفته است، بیان کند.یک طرح کسب و کار شامل چه عناصری است؟

برنامه زمان بندی

در این بخش از طرح کسب و کار، زمان شروع و اتمام هر یک از فعالیت ها با کمک یک جدول زمان بندی به اطلاع سرمایه گذاران می رسد. محدودیت های زمانی در نظر گرفته شده برای هر یک از فعالیت ها باید واقع بینانه باشد و ارتباط منطقی فعالیت ها نیز در نظر گرفته شود. در این بخش روش های مورد نیاز برای انجام هر یک از فعالیتها بصورت مرحله به مرحله توضیح داده می شود. زمان بندی این اهداف کوچکتر می تواند بصورت هفتگی یا ماهانه باشد. باید به این نکته توجه داشت که زمان بندی طرح برای کلیه فعالیت ها، از فعالیت های اولیه مانند طراحی و تاسیس تیم مدیریت تا دریافت سفارشات و اولین فروش ها و همچنین دریافت وجوه نقد بابت فروش های اول را نیز در بر می گیرد.

هرچه برنامه ها ریزتر و دقیق تر باشند، کارآفرین راحت تر می تواند سرمایه گذاران را ترغیب کند که برنامه تجاری و ریسکهای آنرا مطالعه کنند و در مورد سرمایه گذاری تصمیم گیری نمایند.

پیوست ها

در این بخش که بصورت اختیاری است، مواردی که می تواند به پر بارتر کردن طرح کمک کند ولی آوردن آنها در متن طرح ممکن نیست و یا طرح را حجیم می کند، آورده می شود. این موارد عبارتند از: نقشه ها، نمودارها، سوابق تیم مدیریت و حتی اطلاعات مالی اضافه که به نحوی بتواند سرمایه گذاران را مطمئن کند. در واقع این اطلاعات باید محدود و مرتبط با بحث باشند.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz