گزارش وضعیت ثروت جهانی : افزایش ثروت ثروتمندان و عقب افتادن نسل هزاره ای ها - بهینگی

گزارش وضعیت ثروت جهانی : افزایش ثروت ثروتمندان و عقب افتادن نسل هزاره ای ها

اشتراک گذاری :
گزارش وضعیت ثروت جهانی : ثروتمندان ثروتمندتر می شوند و نسل هزاره ای ها عقب می افتند

بررسی وضعیت ثروت جهانی یکی از موضوعات مورد توجه فعالان حوزه اقتصادی است. افت و خیزها و تغییرات مالی-اقتصادی دنیا موجب تغییر در وضعیت ثروت جهانی شده است. در این مطلب به گزارش اکونومیست درخصوص ثروت جهانی از تیر ۱۳۹۶ الی تیر ۱۳۹۷ پرداخته شده است. آنچه در ادامه میخوانید، وضعیت کلی ثروت در جهان، توزیع آن در جهان، ثروت در کشورهای مختلف و نهایتا ثروت بین نسلهای مختلف است.

افزایش ثروت جهانی در سال ۲۰۱۷

بازارهای مالی نشان میدهد ثروت جهانی در یک دوره دوازده ماهه تا ژوئن ۲۰۱۷(خرداد ۱۳۹۶) بیش از ۶٫۴ درصد رشد داشته است، که بیشترین سرعت از سال ۲۰۱۲ را تجربه کرده است. تعداد ثروتمندان مجددا افزایش داشته و ۲٫۳میلیون نفر میلیونر جدید به کل ثروتمندان دنیا اضافه شدند(مطابق گزارش ثروت جهانی از موسسه تحقیقاتی Credit Suisse).

 نحوه توزیع ثروت در جهان

گزارش موکد آن است که  شکاف عمیقتری بین ثروتمندان و سایرین ایجاد شده است. به بیانی دیگر اگر ثروت جهانی به طور مساوی تقسیم می شد، هر خانوار بایستی از ثروت ۵۶۵۴۰ دلاری (با دلار ۴۰۰۰ تومانی : حدود ۲۰۰ میلیون تومان) برخوردار بود این درحالی است که بر طبق آمارهای فعلی، نیمی از ثروت جهان در اختیار ۱ درصد افراد جامعه است و میانه ثروت برای هر خانوار فقط ۳۵۸۲ دلار است( با دلار ۴۰۰۰ تومانی : حدود ۱۴ میلیون تومان)، یعنی اگر بیشتر از این مبلغ ثروت دارید، شما جزو ۵۰ درصد افراد ثروتمند جهان هستید!

گزارش وضعیت ثروت جهانی : ثروتمندان ثروتمندتر می شوند و نسل هزاره ای ها عقب می افتند

وضعیت ثروت بین کشورهای مختلف دنیا

آمریکا همچنان بیشترین تعداد میلیونرهای جهان (حدود ۴۳ درصد از کل میلیونرهای جهان) را دارا می باشد اما تعداد میلیونرهای دو کشور ژاپن و بریتانیا نسبت به ژوئن(تیر) ۲۰۱۶ به دلیل افت ارزش ین و استرلینگ کاهش یافته است. اقتصادهای نوظهور(تازه وارد) نیز وارد گروه های میلیونری شده اند. هم اکنون این کشورها ۸٫۴ درصد از کل ثروتمندان دنیا را در اختیار دارند، که در سال ۲۰۰۰ این مقدار ۲٫۷ درصد بود.

در طول دوره ۱۲ ماهه این گزارش، به دلیل رشد بازارهای سهام و نرخ ارز بیشترین تملک ثروت در اختیار کشورهای لهستان، اسرائیل و آفریقای جنوبی بوده است. بر طبق این گزارش مصر با از دست دادن نیمی از ثروت خود بزرگترین بازنده تملک ثروت جهانی است (به نرخ دلار). کشور سویس همچنان کشوری با بالاترین میانه و میانگین ثروت به ازای هر فرد است.

بیشتر بخوانید:  آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرم فقر آموخته است یا ثروت؟

تقسیم ثروت بین نسل های مختلف

شکاف بزرگی بین نسلهای مختلف وجود دارد. نسل هزاره( Millennials  – آنهایی که در عصر اخیر به دوران بزرگسالی رسیده اند) در مسابقه ثروتمندان دنیا تا حد زیادی عقب مانده اند. آمریکاییهایی که بین ۳۰ تا ۳۹ سال دارند، به طور متوسط ۴۶ درصد ثروت کمتری نسبت به هم سن و سالهای خود در سال ۲۰۰۷ دارند.

گزارش ثروت جهانی : نردبان مسکن

دو مانع اصلی یکی بدهی های مالی دانشجویان و دیگری مشکلات نردبان مسکن(housing ladder)  موجب شده است تا نسل هزاره نتواند سرمایه گذاری های خود را برای آینده انجام دهد. نردبان مسکن اصطلاحی است که برای توصیف درجات اختلاف بین قیمت از مسکن های ارزان قیمت تا گران قیمت استفاده می شود. مطابق این اصطلاح، هر فرد یا خانواده در طول زندگی خود می تواند از پایین ترین پله های نردبان مسکن یعنی خانه های ارزان قیمت شروع کند تا به پله های بالاتر این نردبان برسد. قرار گرفتن در نردبان مسکن فرایندی است که از خریدن اولین خانه شروع شده و ارتقاء آن ادامه می یابد.

تفاوت جدی بین این نسل با نسل قبلی (نسل ازدیاد تولد- baby-boomer generation )، ممکن است موجب آسیب به نسل قبلی که در حال بازنشستگی است، شود. در حالیکه نسل قبل در حال درآمدزایی از طریق دارایی های خود هستند، نسل هزاره ای ها توان لازم برای خرید این دارایی ها با قیمت های فعلی را ندارند.

 

گزارش ثروت جهانی 2017 : توانایی تهیه مسکن در نسلهای مختلف

 

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz