کودک هراسان : بررسی ترس در کودکان و شرایط آن - بهینگی

کودک هراسان : بررسی ترس در کودکان و شرایط آن

اشتراک گذاری :
کودک هراسان : بررسی ترس و عوامل آن در سنین رشد کودک

برخی از والدین احساس می کنند که کودک آنها ترسها و هراسهای بیشتری نسبت به سایر همسالان خود نشان می دهد. گاهی در مقایسه با سایرین، گمان می کنند که بقیه کودکان شجاعتر و نترس تر از فرزند آنهاست. در این مطلب سعی کرده ایم به موضوع کودک هراسان بپردازیم تا دیدگاه روشنتری نسبت به مساله ترس و هراس در کودکان فراهم شود.

ترس و سنین رشد کودک

ترس متداولترین مسئله ناشی از حساسیت به محیط در کودکان است. بسیاری از کودکان در طی رشد، از چیز یا وضعیت خاصی می ترسند. حتی بعضی از ترسها برای رشد سالم یک کودک ضروری اند.

برای نمونه معمولا نوزادان حدود نه ماهه، از افراد بیگانه می هراسند که این نشانه مثبتی است که کودک توانایی تشخیص افراد آشنا را دارد. به همین ترتیب کودکان دو یا سه ساله از تنها ماندن و تاریکی می ترسند و یا کودک هشت و نه ساله درباره مرگ نگرانند. در همین سنین است که آنها با مفاهیم مربوط به زمان آشنا می شوند. برای تشخیص اینکه آیا ترسی متعارف است یا نه بهتر است ببینید چه تاثیری بر کودک دارد.

بیشتر بخوانید:  انواع هراس ها در سنین مختلف کودکی

تاثیر ترس بر توانایی ها و رشد کودکان

وقتی ترس خارج از چارچوب رشد طبیعی ایجاد شود، بر توانایی کودک در زندگی کردن چنان اثر می گذارد که با کودکان همسن خود متفاوت می شود، آنگاه این ترس مشکل آفرین است. مانند کودکی که ترس از حیوانی مثل سگ را همیشه همراه دارد و این ترس بصورت مداوم در وی هست یعنی تداوم ترس و تاثیر آن بر کارهای روزمره کودک مشهود است.

مدت زمانی که یک کودک می ترسد، می تواند نشانه ای برای نگرانی باشد. به استثنای شرایط غیر عادی (مانند زمانی که کودکی ربوده شده و یا در معرض جنگ یا فاجعه طبیعی قرار گرفته باشد) بیشتر کودکان چند روز تا چند هفته پس از یک رویداد ترسناک آن را پشت سر می گذارند. ترسی که ماه ها و سالها کودک را اسیر خود نگه می دارد، غیر عادی است، چنین ترسهایی بر توانایی کودک در رویارویی با چالشهای متعارف مربوط به رشد تاثیر می گذارند. ممکن است یک کودک نوپا از بازی با همسالان خود بدلیل دوری از والدین دست بکشد یا یک کودک دبستانی دوچرخه سواری را بدلیل ترس از افتادن، کنار بگذارد.

کودک هراسان : بررسی ترس و عوامل آن در سنین رشد کودک

سرانجام اینکه ترس، فعالیتهای روزانه کودک را محدود می کند. هرچه تفاوت بین رفتار یک کودک هراسان با سایر دوستان و همسالانش، بیشتر شود ترس فلج کننده تر می شود تا آنکه سرانجام چهره ای ناهنجار و نا معقول بخود می گیرد و کودک را بیش از حد محتاط نشان می دهد. درضمن او توانایی خود را در گزینش راه های منطقی دوری از خطر، دست کم می گیرد. این گرایش به بزرگ شمردن خطر و دست کم گرفتن تواناییهای خود، به شیوه تفکر تحریف شده ای می انجامد که در میان همه افراد مضطرب در هر سنی متداول است. درنتیجه ما می توانیم این تفکر را قائل شویم که: ترس واکنش قوی جسمانی، ذهنی و حسی به رویدادهای واقعا خطرناک است.

بیشتر بخوانید:  چگونه استرس کودکان در کلاس درس را کنترل کنیم؟

کودک هراسان : ترس بیمارگونه در کودک

اضطراب واکنش ناشی از ترس به رویدادهایی است که خطرناک نیستند یا به واقع کم خطرتر از آن هستند که شخص هراسان تصور می کند. بنابراین با درنظر گرفتن شرایط، واکنش نخست ناشی از ترس، یعنی واکنش جنگ و گریز کاملا معقول است در حالیکه پرهیز از شرایطی که فقط شباهت کمی به وضعیت اولیه دارد، واقع بینانه نیست. این پرهیز نامعقول، اضطراب را شکل می دهد و وقتی شدید بشود و بر کارهای روزمره تاثیر بگذارد، ترس بیمارگونه خوانده می شود.

عوامل ایجاد ترس بیمارگونه در کودک

ممکن است کودکان، بی آنکه رویداد بسیار ترسناکی را تجربه کرده باشند، هراسان باشند. بسیاری از پدر مادرها به خاطر نمی آورند که رویداد خاص و ترسناکی، علت احتیاط بیش از حد یا ترس کودکشان باشد. بعضی از پدر و مادرها حتی نگرانند که مبادا رفتار فرزندشان به علت ضربه عاطفی یا خشونتی باشد که از آن بی اطلاع هستند.

کودک هراسان : بررسی ترس و عوامل آن در سنین رشد کودک اگر کودکی که سالها شاد، خونگرم و بی واهمه بوده، ناگهان هراسان شود، ممکن است این نگرانی موجه باشد. اما در بیشتر موارد، کودک سابقه احتیاط یا حساسیتی دارد که به نخستین سالهای زندگی اش باز می گردد و حاکی از حساسیت و ترس ذاتی اوست. کودکانی که طبیعت حساس دارند و یا کمرو هستند و به وقفه رفتاری دچارند، ممکن است در واکنش به آنچه برای یک کودک معمولی فقط تغییر جزئی شرایط است، هراسان شوند. حتی دیدن شخصی که لباسی متفاوت از لباس آشنایان او دارد می تواند موجب ایجاد هراس در این کودکان شود.

تقریبا هر منظره ، صدا، بو ، مزه و یا هر احساس غیرعادی دیگری می تواند موجب فشار اضافی حسی در این کودکان شود و آنها را نارحت و مضطرب نماید.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz