کودکان دبستانی؛ پیش نیازهای رشد و موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسه - بهینگی

کودکان دبستانی؛ پیش نیازهای رشد و موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسه

اشتراک گذاری :
کودکان دبستانی؛ پیش نیازهای رشد و موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسه

بهینگی قصد دارد در مجموعه مطالبی که برای کودکان تدوین کرده است، مباحثی در رابطه با رفتار کودکان ارائه دهد؛ لذا در این مطلب مبحث موفقیت در مدرسه برگرفته از کتاب رفتار کودک از تولد تا ۹ سالگی را شرح می دهد.

اگر کسی به شما فرمولی می داد که به احتمال قریب به یقین شانس موفقیت فرزند شما در مدرسه را افزایش می داد، آیا از او استقبال می کردید؟ اگر جواب شما مثبت است مطلب زیر را به اتفاق مرور می کنیم.

کلاس مناسب

شعور عادی به ما می گوید که همه کودکان ۵ ساله به حد و حدود رفتاری ۵ ساله ها رسیده اند. با این حساب توصیه ما این است که بچه ها قبل از رفتن به کودکستان در یک آزمون مربوط به رفتار یا آزمون مربوط به رشد شرکت کنند تا معلوم شود که آیا با توجه به رفتار خود آمادگی شرکت در کلاسی که به حکم قانون تعیین می شود را دارند یا ندارند.

در بسیاری از جوامع دوره های آموزشی متناسب با توجه به رشد کودکان برایشان ارائه می شود. هنگامیکه کودکان واجد شرایط تشخیص داده می شوند، برای آنها آزمونی تدارک می شود. در این آزمون به جای اندازه گیری بهره هوشی یا شخصیت کودک به میزانی که کودک از چشمها، دستها و جسم خود استفاده می کند توجه می شود.

اگر سن تقویمی کودک با رفتار او مطابقت داشته باشد به او اجازه حضور در کودکستان داده می شود اما اگر رفتارش کمتر از سن تقویمی او نشان دهد و معلوم شود که مثلا در پاییز مطابق یک کودک ۵ ساله رفتار نمی کند، توصیه می شود که به جای کودکستان در مهدکودک قرار گیرد.

کودکان دبستانی؛ پیش نیازهای رشد و موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسه

بیشتر بخوانید:  بهره هوشی در کودکان : کودک من چه نشانه هایی از هوش و رشد عقلی را نشان می دهد؟

تجربه نشان می دهد که در مقاطع مختلف تحصیلی در مدرسه، بیش از یک سوم دانش آموزان آمادگی لازم برای شرکت در کلاس مورد اشاره را ندارند.

به اعتقاد ما اگرچه سن تقویمی دانش آموز معیار مناسبی برای تعیین زمان شروع مدرسه نیست؛ اگر آزمونهای مربوط به اندازه گیری رشد وجود خارجی نداشته باشند بهتر است که پدر و مادر دامن احتیاط بگیرند.

تکرار

دکتر ایلگ می گوید: فرض کنیم که کودک شما هم اکنون در مدرسه درس می خواند و نتایج خوبی ارائه نمی دهد و کاملا مشخص است که توان کشش کلاسی را که در آن درس می خواند ندارد. آیا باید سال دیگر او را در همان کلاسی که امسال درس می خواند دوباه ثبت نام کنید؟ جواب ما صد در صد آری است. ما در بررسی های خود به این نتیجه رسیدیم که اغلب دانش آموزان این تکرار دوره آموزشی را می پذیرند و طی تحقیقات به عمل آمده به این نتیجه رسیدیم که از لحاظ عاطفی صدمه ای نمی بینند.

لازم نیست که از مردود شدن و شکست حرف بزنید. کافیست به آنها بگویید پدر و مادر و مسئولین مدرسه در انتخاب کلاس و پذیرفتن دانش آموز برای آن کلاس به خصوص مرتکب اشتباه شده اند.

به کودک بگویید که خوشبختانه پدر و مادر و مقامات مدرسه به این  نتیجه رسیده اند که اگر او مجددا در کلاس اول یا دو م یا هر کلاسی ثبت نام کند به سود اوست. در اغلب موارد به کودکانی که امکان تکرار دوره آموزش داده می شود، او در موقعیت بهتری قرار می گیرد.

دلایل مردود شدن سوای حضور در کلاس نامناسب

وقتی کودکی در امتحانات کلاس خود مردود می شود، بسیاری از آموزگاران می گویند «اگر کمی بیشتر تلاش کرده بود موفق می شد.» می گویند او (دانش آموز مردودشده) از بهره هوشی خوبی برخوردار است. کافی بود کمی بیشتر تلاش می کرد. اما تجربه به ما نشان می دهد که این قبیل حرفها به کلی بی اساس هستند.

دلیل ناکامی کودک در مدرسه علتی جز این ندارد که اشکال در کار مدرسه دانش آموز مردودشده در آن زمان بخصوص وجود داشته است. به اعتقاد ما نه تنها رفتار کودک بلکه رفتار مقامات مدرسه باید مورد بررسی قرار گیرد.

البته دلایل مردود شدن دانش آموزان در مدرسه بسیار زیاد است. بررسیهای محققان نشان می دهد که انتخاب اشتباه کلاس برای دانش آموز مهمترین علت ناکامی اوست.

بیشتر بخوانید:  اهمال کاری تحصیلی : چرا دانش آموزان و دانشجویان کارها را به تاخیر می اندازند؟

با توجه به آنچه گفتیم در ادامه مطلب به برخی از بارزترین علل ناکامی دانش آموزان در مدرسه اشاره می کنیم.

بینایی

ازجمله نکاتی که در ارتباط با کودکان ناموفق در مدرسه باید همیشه مورد توجه قرار گیرد کیفیت بینایی آنهاست. باید پرسید: آیا این کودک ۵ ساله به لحاظ بینایی مناسب کودکستان است؟ آیا نزدیک بین است؟ آیا دوربین است؟ آیا میزان دید این کودک ۶ ساله برای حضور او در کلاس اول دبستان کافیست؟ آیا قدرت بینایی این کودک ۷ ساله جوابگوی نیازهای یک دانش آموز کلاس دوم هست؟

کودکان دبستانی؛ پیش نیازهای رشد و موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسهیکی از دلایل بی توجهی به اهمیت نقش بینایی کودک سهل انگاری برخی از مدرسین و چشم پزشکان درباره مسائل ناشی از بینایی کمتر از اندازه نیست. بسیاری از بچه ها بیماری چشمی ندارند اما از بینایی کمتر از اندازه رنج می برند. به عبارت دیگر، بخشهای داخلی و خارجی چشمان این عده کاملا سالم است. می توانند از فاصله ۶ متری حروف ریز را ببینند و به عبارتی قدرت دید آنها بیست بیستم است و به همین دلیل بینایی آنها سالم تشخیص داده می شود.

مسائل مهم در کیفیت بینایی

اما در بررسی کیفیت بینایی مسائلی بیش از چشمهای سالم مطرح است. آیا توانایی بینایی کودک را در نظر گرفته ایم؟ آیا می تواند چشمان خود را روی یک شئ متمرکز سازد؟ آیا از بینایی دقیق برخوردار است؟ آیا می تواند چشم به شئ که به او نزدیک می شود بدوزد؟ آیا می تواند به جوانب مختلف چشم بدوزد؟ آیا می تواند مطالب را از فاصله دور به طور ادامه دار بخواند؟ آیا از همه مهارتهای بینایی موردنیاز در مدرسه برخوردار است؟

وجود هر کدام از این مشکلات کافی است که کودک را در مدرسه با دشواری روبرو سازد.

به همین دلیل بطور جدی توصیه می کنیم که کودکان ۳ و ۴ ساله مورد معاینات دقیق چشم قرار گیرند و این معاینه در سالهای بعد ادامه یابد. اگر بتوان به سرعت کافی مشکلات بینایی کودکان را تشخیص داد، میتوان به کمک  لنز یا آموزشهای مربوط به بینایی، قبل از آنکه مشکل بینایی وسیع شود، ناراحتی آنها را برطرف نمود.

سلامتی و نقش آن در عملکرد کودک در مدرسه

کودکان دبستانی؛ پیش نیازهای رشد و موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسهامروزه خوشبختانه خیلی ها و ازجمله آنها پدر و مادر، پزشکها، آموزگاران و متخصصین کودکان می دانند که برنامه غذایی بد می تواند دلیل بسیاری از ناتوانایی های کودکان در مدرسه باشد و در بسیاری از موارد نیز داشتن حساسیت کودک به برخی از غذاها او را از رسیدن به نتایج مطلوب باز می دارد.

در گذشته، حتی در زمانی که آلرژی نسبت به غذا مشخص بود، مدارس از تاثیر آن روی رفتار کودکان بی اطلاع بودند اما در دهه گذشته اطلاعات ذی قیمتی در زمینه نقش برنامه های غذایی و وجود آلرژی روی عملکرد کودک به دست آمده است.

کودکستان تمام وقت

متاسفانه شرایط به گونه ای است که فرزند شما به مرور، اوقات بیشتری از زمان خود را در مدرسه می گذراند. افراد مسئول این سازمانها از همان روزهای نخست تحصیل، دستورالعملهای متعددی را در برابر فرزند شما قرار می دهند.

در حال حاضر در کودکستانهای ما به خواندن و نوشتن و احتمالا ریاضی اهمیت بیشتری می دهند.

بررسیهای جان مورلین نشان می دهد که جلسات روزانه مدارس حتی برای دانش آموزان کلاس اول بیش از اندازه طولانی است چه رسد بخواهیم درباره کودکستانها حرف بزنیم. اگر قرار باشد دانش آموزان کودکستانی تمام مدت روز خود را صرف آمادگی برای شرکت در کلاس اول بکنند، دانش آموزان کلاس اول برنامه چندان زیادی برای آمادگی جهت شرکت در کلاس اول نخواهند داشت.

بطور کلی پیش از آنکه کودکان کودکستانی به آمادگی لازم برسند، فشارهای ما آنچنان که شاید و باید به نتیجه نخواهد رسید.

ناتوانایی های یادگیری

مسئله این است که آیا دانش آموزان در زمان ما نسبت به گذشته مسائل بیشتری در مدرسه دارند یا ندارند. مسئله مهم مطرح در روزگار ما این است که یک کودک تا چه انداره باید با گرفتاری و دشواری در زمینه فراگیری روبرو باشد تا او را به لحاظ یادگیری در شمار افراد مسئله دار به حساب آوریم. در واقع درباره ناتوانی در زمینه یادگیری  و طرز آموزش این کودکان وحدت نظر کاملی وجود ندارد.کودکان دبستانی؛ پیش نیازهای رشد و موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسه

اما روی هم رفته میتوان گفت که بسیاری از مسائل دامن گیر دانش آموزان در مدرسه ناشی از به مدرسه فرستادن زودهنگام آنهاست. اگر دانش آموزان کلاس اول ابتدایی در زمان مناسب خود به مدرسه فرستاده شوند، دست کم ۵۰ درصد از ناراحتیهای آنها کاسته می شود.

جمع بندی

سرانجام به این موضوع توجه داشته باشید که اگر با تمام دقت و مراقبتی که رعایت می کنید فرزند شما در مدرسه با موفقیت روبرو نمی شود معاینه جسمانی دقیق او از جمله واجبات است. در عین حال باید در زمینه قدرت بینایی و توانایی های او در این زمینه بررسی کامل نمود. به احتمال زیاد تن دادن به این معاینات می تواند بسیاری از مشکلات آموزشی فرزندان شما را حل کند.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz