کوئری پارامتری : دریافت مقدار جستجو در کوئری از کاربر (درس دوازدهم اکسس 2016) - بهینگی

کوئری پارامتری : دریافت مقدار جستجو در کوئری از کاربر (درس دوازدهم اکسس ۲۰۱۶)

96
0
اشتراک گذاری :
آموزش اکسس- قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

کوئری پارامتری یکی از ساده ترین و مفیدترین کوئری هاست. با اینکه کوئری پارامتری خیلی ساده است، اما می توانند به راحتی بروزرسانی شوند تا عبارت جستجوی جدیدی را در خود جای دهند. وقتی کوئری پارامتری را باز می کند، اکسس پیغامی میدهد تا عبارت جستجو را وارد کنید و بعد از آن نتیجه کوئری را براساس عبارت جستجو نمایش می دهد.

مطلب قبلی از مجموعه درس های اکسس

بیشتر بخوانید:  امکانات بیشتر در کوئری : آموزش Sorting, Hiding ,Totals (درس یازدهم)

مقدمه

وقتی کوئری های پارامتری را اجرا می کنید، مقدار مورد جستجو از کاربر گرفته می شود.در واقع قبلا معیار (Criteria) را به صورت ثابت تعیین می کردیم، اما در کوئری پارامتری معیار متغیر است. یعنی در هر بار اجرای کوئری می توانید مقدار مورد جستجو را تغییر دهید.

به عنوان مثال، فرض کنید در پایگاه داده تمرینی درس( پایگاه داده شیرینی فروشی) می خواهید یک کوئری بسازید که سفارشات مشتری در یک تاریخ مشخص را نشان دهد. این کار را با ایجاد کوئری پارامتری در فیلد تاریخ سفارش می توان انجام داد. به این ترتیب، هر بار که کوئری را اجرا کنید، پنجره ای مشابه شکل زیر باز شده و از کاربر تاریخ مورد نظر را می خواهد.

کوئری پارامتری : دریافت مقدار جستجو در کوئری از کاربر (درس دوازدهم اکسس 2016)

تاریخ مورد نظر را وارد می کنیم، دکمه OK را می زنیم تا نتایج مربوط به سفارشات در آن تاریخ نمایش داده شود.

برای ایجاد و اجرای کوئری پارامتری

  1. به همان شکل سابق کوئری را بسازید. در صورت نیاز ارتباط بین جداول و جهت ارتباط را همانطور که در مطلب قبلی گفته شد، اصلاح کنید.
  2. فیلدی که می خواهید به صورت پارامتری جستجو شود، را انتخاب کنید.
  3. روی سطر معیار Criteria در فیلد مورد نظر کلیک کنید.
  4. عبارتی که می خواهید وقتی کوئری اجرا شود، نمایش داده شود را وارد کنید. مثلا این عبارت که ” تاریخ موردنظر را وارد کنید”. مطمئن شوید که عبارت موردنظر را در علامت براکت [] قرار دهید. مثلا [What Date?]
  5. کوئری را اجرا کنید. برای اجرای کوئری در سربرگ Design، روی دستور Run  کلیک کنید تا کوئری اجرا شود. پنجره ای برای گرفتن تاریخ موردنظر باز می شود، تاریخ را وارد کرده و دکمه OK را بزنید.

کوئری پارامتری : دریافت مقدار جستجو در کوئری از کاربر (درس دوازدهم اکسس 2016)

نکاتی برای نوشتن پارامترها در کوئری

  • اگر می خواهید کوئری پارامتری شما شفاف و واضح باشد، بایستی در پیغامی که برای ورود عبارت جستجو به کاربر می دهید، نوع اطلاعاتی که می خواهید بگیرید و فرمت آن کاملا مشخص باشد. به عنوان مثال، برای اینکه مطمئن شویم کاربران تاریخ را با فرمتی که ما در پایگاه داده ذخیره کرده ایم، وارد خواهند کرد، می توانیم در سطر Criteria و ستون date به این صورت بنویسیم [What Date? (mm/dd/yyyy)]

کوئری پارامتری : دریافت مقدار جستجو در کوئری از کاربر (درس دوازدهم اکسس 2016)

  • ساده ترین کوئری پارامتری وقتی است که بخواهیم فقط یک عبارت را جستجو کنیم. بعضی مواقع نیاز است کوئری چند پارامتری باشد. یعنی کاربر چند مقدار را جهت جستجو وارد کند. در اینگونه موارد بایستی از کوئری های چند پارامتری استفاده کنیم.

به طور خلاصه، به هر تعداد متنی که در داخل براکت وارد می کنید، پارامتر از شما دریافت می شود. به عنوان مثال، فرض کنیم به دنبال سفارشاتی هستیم که در یک بازه زمانی یعنی از تاریخ x تا تاریخ y دریافت شده اند. به این منظور کوئری ما نیاز به دریافت دو پارامتر دارد : تاریخ شروع دوره (x) و تاریخ پایان دوره (y). به این منظور کافیست عبارتی که در سطر criteria می نویسیم شامل دو براکت باشد. یعنی به این صورت نوشته شود : Between [Enter the start date:] And [Enter the end date:] . بعد از این که کوئری اجرا شود، دو پیغام برای دریافت تاریخ شروع دوره و تاریخ پایان دوره از کاربر پرسیده می شود.

کوئری پارامتری : دریافت مقدار جستجو در کوئری از کاربر (درس دوازدهم اکسس 2016)

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz