کنترل موقعیت های بحرانی و غلبه بر پنج فرایند غم و اندوه - بهینگی

کنترل موقعیت های بحرانی و غلبه بر پنج فرایند غم و اندوه

اشتراک گذاری :
کنترل موقعیت های بحرانی و غلبه بر پنج فرایند غم و اندوه

زمانی که انجام برخی کارها بر وفق مراد نیست، زمانی که شکست یا ناکامی های ناگهانی را در زندگی تان تجربه می کنید به طور طبیعی با عکس العمل های نه چندان خوشایند و منفی مثل: عصبانیت، ترس و اضطراب روبه رو می شوید و آن ها را از خودتان بروز می دهید، هر زمان که احساس می کنید که در خطر از دست دادن کاری قرار دارید یا تحت انتقاد یا سرزنش دیگران واقع شده اید یا مورد تهدید هستید، شما باید برای محافظت از خودتان عکس العمل مبارزه یا فرار را بروز دهید.

شما به عنوان یک رهبر ارشد وظیفه دارید تا برای انسجام کاری خود به فردی مسلط، سفت و محکم تبدیل شوید که کاملا بتوانید روی احساسات خود کنترل و تسلط داشته باشید تا به راحتی از پس انجام کارها با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارید و در راستای شکوفاسازی تفکرات خود برآیید.

کنترل موقعیت های بحرانی و غلبه بر پنج فرایند غم و اندوه

بنابراین شما باید رهبری ذهن خودتان را به آینده و نه به گذشته معطوف سازید. شما باید با توجه به این قوای فکری بتوانید بر اقداماتی که می توان الان برای حل و فصل مسائل یا بهبود اوضاع و شرایط انجام دهید، تمرکز داشته باشید. شما فقط به آنچه که تحت کنترل و تسلط تان است طی تبعیت از تصمیمات و اقدامات بعدی بپردازید تا بتوانید در راستای هدف پیشبرد اهداف خود به یک نتیجه مطلوب دست یابید.

بیشتر بخوانید:  تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

تخصص در بهبودی اوضاع و موقعیت های بحرانی

زمانی که یک شرکت با مسائل و مشکلات حاد روبه رو می شود، اغلب هیئت مدیره، رئیس حاضر را از مقامش برکنار می کند و یک متخصص را برای ایجاد اوضاع قابل بهبود جایگزین می کند.

این افراد خاص با مهارت خود سریعا کنترل کامل اداره را به دست می گیرند و تمام روند تصمیم گیری ها را در دفتر کاری اش متمرکز می نمایند. در واقع او کنترل تمام مخارج و هزینه ها و حتی امضاء و مهر تمام چک ها و رسید های بانکی را به دست می گیرد و به نوعی که می داند دقیقا چقدر پول برای چه کارمندی از شرکت خارج شده است.

در این میان او برای ایجاد یک زمینه قابل بهبود با همه افراد اصلی شرکت ملاقات می کند تا بتواند موقعیت را تحت کنترل و ارزیابی خودش قرار دهد و حتی از انتقادات و پیشنهادات آن ها برای انجام سریع اقدامات در حل و فصل بحران و شرایط چالش برانگیز بهره می گیرد، پس شجاعانه و اغلب خشن وارد عرصه عمل می شود و هر تصمیمی که مورد نیاز به نظر می رسد، نظیر تعطیل کردن کارخانه در روزهای تعطیل، واگذاری سهام بخش ها یا تعلیق و اخراج صدها هزار نیروی کار را اتخاذ می نماید. به عبارتی او هر کاری که برای حفظ شرکت لازم است را انجام می دهد و در انجام و ایفای نقش خود به عنوان متخصص کوتاهی نمی کند.

کل مسئولیت را به عهده بگیرید

برای آن که به یک متخصص در ایجاد اوضاع و شرایط قابل بهبود تبدیل شوید و بطور کامل بر سازمان یا شغل تان که در موقعیت های بحرانی و چالش برانگیز به سر می برد مسلط شوید، در وهله اول باید بتوانید مسئولیت و وظیفه خودتان را که در هر لحظه در آن موقعیت قرار دارید بطور کامل ایفا نمایید و از عهده انجام آن برآیید. مدیران و بسیاری از رهبران کارخانه های بزرگ افراد مسئولیت پذیری هستند اما افرادی که مدیر نیستند از قبول هر گونه مسئولیت امتناع می کنند و حتی انجام برخی از کارها را به دیگران محول می سازند.

کنترل موقعیت های بحرانی و غلبه بر پنج فرایند غم و اندوهشما باید خودتان را کاملا به عنوان یک فرد مثبت و متمرکز در نظر بگیرید. در این میان حتی می توانید این کار را با بخاطر آوردن آن به خودتان و تکرار جملات زیر انجام دهید که “من مسئولم! من فرد مسئولیت پذیری هستم! من مسئولم.”

به خودتان خاطر نشان کنید که “وجود داشتن یا عدم وجود این کار شما متعلق به من است و به حضور من متکی است.” بعلاوه از مقصر دانستن دیگران و انتظار و سرزنش آن ها جدا امتناع کنید. عصبانیت و عواطف منفی و ناخوشایند، از این انتقادها و سرزنش های تند نشات می گیرند.

با توجه به این اوضاع از مقصر دانستن افراد دیگر به علت حوادث رخ داده شده خودداری کنید و مسئولیت خود و آینده را به عهده بگیرید و به نوعی به احساسات منفی تان برای همیشه پایان دهید و ذهن و روان تان را طی اتخاذ تصمیمات بهتر آرام کنید و آرام نگه دارید.

بیشتر بخوانید:  تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانی

بر پنج فرآیند غم و اندوه غلبه کنید

یکی از روانشناسان سوئیسی به نام ” الیزابت کوبلر راس ” به دلیل نگارش اثری در خصوص مراحل گوناگونی که یک فرد در زمان مرگ یکی از بستگانش طی می کند نام آور شد. مراحلی که او بیان کرد همانند حوادثی است که شما حتی در کارتان با یک مسئله طاقت فرسا مواجه می شوید، تجربه و احساس خواهید کرد. شناخت و درک این پنج فرایند و عواطفی که در اثر آن رخ می دهند منجر به این قضیه می شوند که شما بتوانید سریع تر از گذشته شکست و ناکامی ها را پشت سر بگذارید. این پنج فرایند از غم و غصه شامل:

  • انکار
  • عصبانیت
  • سرزنش
  • افسردگی
  • قبول (پذیرش)

می باشد.

طی این پنج فرایند، شخص دوباره به حالت عادی بر می گردد و می تواند کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

انکار

اولین عکس العمل شما به یک شکست بزرگ، اصولا انکار آن (عدم باور) است. در این گونه از مواقع شما دچار شک و تردید می شوید و تصور می کنید این مسئله نمی تواند اتفاق بیفتد و به نوعی هرگز فکر نمی کردید که چنین حادثه ای رخ دهد.

این موضوع، شغل و زندگی تان را دچار اختلال می کند. اولین عکس العمل تان این است که آن را از فکر خود ساطع کنید و حتی امیدوارید که شاید این مسئله درست نباشد.

عصبانیت

دومین فرایند در روبه رو شدن با یک حادثه، عصبانیت است. به خاطر این موضوع شما تمایل دارید که افراد و شرکت هایی را که تصور می کنید مسئول مشکلات مالی یا خصوصی تان هستند را زیر بار انتقاد بگیرید.

سرزنش

سومین فرایند در روبه رو شدن با شکست، سرزنش است. در انجام امور فردی و کاری برای اشخاص که همواره در پی یافتن گناهکاران و مقصران ماجرا هستند، می تواند به عنوان یک اقدام برای شناسایی دقیق فرد مقصر تلقی شود. در این شرایط افراد برای بازجویی صدا زده می شوند و فرد متهم به عنوان یک شخص بی کفایت یا فریبکار شناخته شده و در نهایت اخراج می شود. اصولا این رفتار، نیاز شدید بسیاری از افراد را که مجبورند به هر روشی مقصری برای اشتباهات رخ داده بیابند را رفع می نماید.

افسردگی

کنترل موقعیت های بحرانی و غلبه بر پنج فرایند غم و اندوهچهارمین فرایند در رویارویی با شکست، افسردگی است. حقیقت مطلب این است که یک مسئله غیرقابل اجتناب و جبران ناپذیر رخ داده است و خسارت و ضرر و زیان های زیادی برای شما ایجاد نموده که به نوعی احساس افسردگی ناشی از بروز حس ترحم جویی را در خودتان تجربه می کنید که این حس به شما نشان می دهد که یک قربانی هستید. گاهی احساس می کنید که دیگران شما را تنها گذاشته اند یا حتی به شما خیانت نموده اند شما برای خود و حال درونی تان تاسف می خورید و از خودتان می پرسید که چرا چنین چیزی برای تان اتفاق افتاده است؟!

بیشتر بخوانید:  شناخت درمانی و معالجه افسردگی

قبول و پذیرش

پنجمین فرایند در مواجه با شکست، قبول و پذیرش آن است، در نهایت وقتی متوجه می شوید که این فرایند اتفاق افتاده و همانند یک کاسه چینی شکسته شده غیرقابل جبران است، به این فرایند می رسید. در این زمان با مشکل موجود کنار می آیید و حتی برای جبران آن به فکر چاره می افتید تا بتوانید در آینده، دیگر با آن مواجه نشوید. زمانی که در برخورد با یک مسئله حاد فرایند پذیرش می رسید، نحوه بهبودی شما تا برگشت تان به مرحله عادی ادامه خواهد یافت تا بتوانید کنترل خود و موقعیت تان را به دست بگیرید و به عملکردهایی که می توانید برای حل و فصل مسئله و پیشرفت و ارتقاء خود انجام دهید، می اندیشید.

سرعت بهبود و پیشرفت تان تا چه اندازه است؟

همه افراد از فرایندهای (انکار، عصبانیت، سرزنش، افسردگی، قبول/پذیرش) را برای برگشت به حالت عادی پشت سر می گذارند. تنها سوال موجود در این خصوص این است که

در چه مدتی؟

علائم سلامت یک فرد به میزان سطح بهبود پذیری وی در عکس العمل به فراز و فرودهای گریزناپذیر زندگی مدرن برمی گردد.

زمانی که با موقعیت های بحرانی یا مشکلات حاد و غافلگیرکننده روبه رو می شوید نهایتا مسئولیت تان این است که بتوانید چالش های موجود را طی از بین بردن خسارت ها یا به حداقل رساندن آن ها برای ایجاد یک آینده خوب و قابل کارآمد از میان بردارید، در عوض این که فردی را مقصر ماجرا تلقی نمایید. بر اقداماتی که می توانید انجام دهید  بیشتر متمرکز شوید. اگر از یک شخص کار اشتباهی سر بزند بجای عصبانیت یا سرزنش کردن با مهربانی و رفتار و عملکرد خوشایند از او دلجویی کنید تا بتواند برای جبران اشتباهش تلاش کند و از هیچ کوششی دریغ نکند.

کنترل موقعیت های بحرانی و غلبه بر پنج فرایند غم و اندوههمه افراد روی کره زمین دچار اشتباه و لغزش می شوند

به یاد داشته باشید که هر فردی امکان دارد دچار اشتباه و تزلزل شود و همیشه احتمال بروز خطا وجود دارد. حتی بهترین و پرتلاش ترین افراد هم گاهی در طول مسیر فعالیت هایشان دستخوش تغییرات رو به تنزل می شوند و مثل شما، از این قاعده طبیعی مستثنی نمی باشند.

در این خصوص یک داستان بیادماندنی از ” توماس جی واتسون “، تاجر آمریکایی و رئیس و بنیانگذار IBM وجود دارد.

داستان واتسون و معاونش

روزی او معاون جوانش را که حدود ۱۰ میلیون دلار از هزینه های شرکت برای توسعه خطوط تولیدی جدید صرف کرده بود را به اتاقش فراخواند. در حالی که طرح توسعه خطوط جدید تولید با شکست روبه رو شده بود.

معاون به اتاق واتسون آمد و سریعا بیان کرد: بنده مطمئنم که شما تصمیم گرفته اید تا مرا به دلیل کسر موجودی شرکت اخراج کنید. فقط از شما تقاضا دارم که احساس تاسف مرا بدانید و بنده بدون هیچ گله و شکایتی از اینجا برای همیشه می روم.

واتسون بعد از شنیدن حرف های معاونش به او گفت: اخراجت کنم؟ چرا؟ داری شوخی می کنی؟ من دقیقا ۱۰ میلیون دلار برای آموزش و حرفه ای شدن تو سرمایه گذاری کرده ام. اکنون از تو می خواهم تا در مورد ماموریت بعدی با هم حرف بزنیم.

در نتیجه

شما باید به این امر مهم کاملا واقف باشید که حتی بهترین و شایسته ترین افراد نیز اشتباه می کنند. شما هم اشتباه می کنید. در این گونه مواقع دقت و توجه خودتان را در کنترل خسارت و انجام اقدامات مفید برای دستیابی به آینده مفید و کارآمد معطوف نمایید. نفس عمیقی بکشید و دیگر آن راه و روش را که به خطا و اشتباه منتهی می شود دنبال نکنید. اشتباه، کلید حل و فصل موفقیت آمیزی است که باید در هر شغلی وجود داشته باشد.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz