برداشتی از کتاب سرشت شادی : چرا از بدبختی دیگران شاد می شویم؟ - بهینگی

برداشتی از کتاب سرشت شادی : چرا از بدبختی دیگران شاد می شویم؟

اشتراک گذاری :
برداشتی از کتاب سرشت شادی : چرا از بدبختی دیگران شاد می شویم؟

چرا کوکائین فرد وابسته به مواد را شاد می کند؟

چرا تکه تکه شدن،باعث شادی خلسه آمیز فرد بمب گذار انتحاری می شود؟

چرا آزار و شکنجه دیگران موجب غلیان شادی در فرد دیگر آزار می شود؟

اگر کسی به دنبال این باشد که سرشت واقعی شادی را درک کند، این نوع سوالات اهمیت دارد. باید هر نوع شادی را در نظر گرفت ولو آن نمونه شادی هایی که از نظرمان ضداجتماعی و خطرناک است. تنها در صورتی می توانیم امیدوار باشیم که حقیقت پدیده شادی که پیچیده است را پیدا کرده ایم که تمامی موارد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

خلاصه کتاب سرشت شادی

معرفی کتاب سرشت شادی

کتاب سرشت شادی از آن دسته کتاب های خودآموز نیست که شما را وادار به انجام تمرین های افزایش شادی کند یا تلاش کند شما را تشویق کند تا در دوره های آموزش شادی حضور پیدا کنید.

آنچه این کتاب به دنبال آن است ارائه کردن شرحی از سرچشمه های متفاوت شادی است، البته این امکان وجود دارد که این کتاب باعث شود تا خواننده یک وضعیت هیجانی موقت را تجربه کند.

برای دست یابی به شادی راه های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این راه ها دارای نقاط ضعف و قوت مختص به خود است و ممکن است برخی از این راه ها برای شما مناسب باشد و برخی مناسب نباشد.

در ادامه بخشهایی از این کتاب به صورت گزیده ارائه می شود.

سرچشمه های شادی

افراد اندیشمند، تعاریف مختلفی برای شادی ارائه کرده اند به عنوان مثال دالای لاما،شادی را هدف زندگی دانسته و ویلیام جیمز آن را انگیزه ی پنهان هرکاری که آدمی انجام می دهد،دانسته است.

معمولا زیاد اتفاق می افتد که سرشت واقعی شادی را بد می فهمیم، در اکثر مواقع شادی با خشنودی اشتباه گرفته می شود ولی باید بدانید که این ها دو موضوع متفاوت هستند. خشنودی همان حالتی است که از یک زندگی خوب به آدمی دست می دهد، ولی شادی احساسی است که موقع بهتر شدن ناگهانی زندگی آن را تجربه می کنیم، دقیقا در همان لحظه که چیزی شگفت برای ما رخ می دهد و در آن لحظه فورانی از هیجان و احساسات لذت شدید به ما دست می دهد و این حالتی است کوتاه مدت لحظه ای و گذرا. شادی در زمانی که امور خوب است به آدمی دست نمی دهد، بلکه مربوط به زمانی است که امور بهتر می شود.

دسته بندی شادی ها

۱) شادی هدفمند ( موفق شدن )

۲) شادی رقابت ( برنده شدن )

۳) شادی همکاری ( یاری رساندن )

۴) شادی وراثتی ( خویشاوند )

۵) شادی جسمانی ( لذت گرایی )

۶) شادی فکری ( خودگرایی )

۷) شادی آهنگین ( رقصیدن )

۸) شادی دردناک ( خودآزاری )

۹) شادی خطرناک ( خطر کردن )

۱۰) شادی گزینشی ( هیستریک )

۱۱) شادی آرمان بخش ( مراقبتی )

۱۲) شادی پارسایی ( دین داری )

۱۳) شادی منفی ( فرد رنجور )

۱۴) شادی شیمیایی ( مصرف دارو )

۱۵) شادی خیال پروری ( فرد خیال پرداز )

۱۶) شادی خنده آور ( خندیدن )

۱۷) شادی اتفاقی ( خوش اقبالی )

برداشتی از کتاب سرشت شادی : چرا از بدبختی دیگران شاد می شویم؟

در ادامه به دو نوع شادی هدفمند و شادی رقابت می پردازیم و سایر موارد را می توانید در کتاب مربوطه مطالعه کنید.

شادی هدفمند ( موفق شدن )

این نوع از شادی دارای سه مرحله می باشد: پیش بینی، تمایل و ارضا. شادی هدفمند رابطه ی مستقیم با سطح توقعات فرد دارد، هدف برخی افراد خیلی دور است و معمولا زندگی آن ها با تلخی و نومیدی سپری می شود.

این دسته افراد شکایت دارند که : ” اگر مادرم یا فرزندم مریض نبود یا مشکلات مربوط به تاهل نبود می توانستم یک خواننده ی مشهور یا یک نوازنده ی بزرگ بشوم.”

هدف برخی افراد چنان ناچیز است که استعداد خود را به هدر می دهند.

این دسته از افراد شکایت دارند که: ” از خوانندگی خوشم می آید ولی صدای خوبی ندارم. “

اما افراد خوشبخت کسانی هستند که اهداف خود را در سطحی متناسب با توانایی خود انتخاب می کنند. حقیقت امر این است که کلیه اهداف دنیای نوین ما نمادین است و حد بلند پروازانه یا فروتنانه آن مهم نیست. چون این خود فرد است که آن ها را مهم قلمداد می کند.
پس نکته مهم این است که فرد باید خود را آن اندازه که هست ببیند و آن را بپذیرد. اگر فرد واقع بین باشد و واقعیت را بپذیرد، ممکن است که در محیط متناسب با خود موفق شود و در این سطح کسب شادی کند.

بیشتر بخوانید:  شادترین افراد به دنبال دشوارترین مسائل هستند

شادی رقابت ( برنده شدن )

این نوع شادی، چون مربوط به کسب نتیجه ی پیروزمندانه است با شادی قبلی ارتباط دارد. اما یک تفاوت مهم بین آن ها وجود دارد : شادی هدفمند به رسیدن فرد به یک هدف شخصی بستگی دارد اما لزومی ندارد که رقابتی صورت گیرد. در شادی رقابت موفقیت همیشه در گرو رقابت کردن است و معمولا مستلزم تلاش فراوان.

وجه مشترکی که در بین افراد این دسته وجود دارد، خاص و منحصر به فرد بودن لبخند آنان پس از کسب موفقیت است. برای آن ها مهم نیست که چقدر سختی کشیده اند و ضربه خورده اند و چقدر از خود را در این رقابت از دست داده اند تا به این موفقیت دست یافته اند. حتی برایشان مهم نیست که چگونه رقیب را شکست داده اند. تنها چیزی که مهم است پیروزی در رقابت است و در نهایت لبخند خاصی است که بر صورت تمام برنده ها نمایان است. لبخندی که قابل تقلید نیست. چنان که فرانسیس بیکن نقاش در باب آن می گوید: ” من جیغ زدن را بی کم و کاست به تصویر کشیده ام اما این نوع لبخند را نمی توانم”. برای مثال می توانید چهره ی یک فوتبالیست را پس از گل زنی تصور کنید.

برداشتی از کتاب سرشت شادی : چرا از بدبختی دیگران شاد می شویم؟

تعریف شادی رقابت

عجیب ترین تعریف از شادی که تاکنون بیان شده، چنین است: “شادی احساس مطلوبی است که از دیدن بدبختی دیگری به ما دست می دهد.” شاید از شنیدن این تعریف، مو بر تنتان سیخ شده باشد. صورت دیگری از این تعریف اما کمتر نگران کننده این گونه بیان می شود: ” شادی لذتی است که دیگران در آن شریک نیستند.” در هر دو حالت ما با شادی رقابت سروکار داریم، حالتی که در آن به دلیل پیش افتادن از دیگری،بی شرمانه یا شرمگینانه کسب شادی می کنیم.

شادی از مردم آزارها : بدترین نوع شادی رقابت

شدیدترین صورت این نوع شادی و دل آزارترین نوع شادی کردن هاست و آن شاد شدن مردم آزار ها و شکنجه کردن است. این افراد از زجر دادن قربانیان بیچاره، نهایت لذت را می برند. بی کسی و درماندگی قربانیان، کلید اقدامات خاص این افراد است. اگر قربانیان امکان دفاع و مقابله داشته باشند، لذت بردن این افراد زایل می شود. آنچه این افراد به دنبال آن هستند، درماندگی کامل قربانی است که در این وضعیت، فرد مردم آزار یا شکنجه گر، بدون شک شخص مسلط این نوع رابطه می شود. او برنده ی رابطه قدرت می شود.

چهار منبع اصلی شادی آزاررسانی

کسب شادی از طریق آزار رسانی از چهار منبع اصلی ممکن می شود:

۱)شکنجه روانی

۲)شکنجه جسمی

۳)تجاوز جنسی

۴)قتل

اشخاص ستمگر که موقعیت اجتماعی برتر دارند اغلب از شکنجه روانی کسب لذت می کنند، پولدارهای متکبر، رؤسای بی مروت و امرای نظامی می توانند بر زیردستان خود که توان مقابله ندارند، ستم کنند. این زیردستان برای اعاده حیثیت تحقیر شده شان به نوبه خود به هم نوعان ضعیف تر از خود حمله می کنند.

در نهایت به این نکته می رسیم که ستمگری از طبقات بالای جامعه آغاز می شود و به طبقات پایین سرایت می کند.

بیشتر بخوانید:  شادمانی امری آموختنی است

جمع بندی

از آنجایی که شادی در ارتباط با دگرگونی است، لذا احساسِ زودگذر است. وقتی از یک ورزشکار برنده در مسابقه ای مهم پرسیده شود که چه احساسی دارد، اغلب چنین جواب می دهد: ” هنوز باورم نمی شود، گیجم.”

معنی این لحن آن است که او هنوز در شرایط هیجانی شادی حاد قرار دارد و تحلیل های عقلانی علل موفقیت او و اثر این پیروزی بر کارهای آتی وی هنوز هیجانش را مخدوش نکرده است.

برخلاف باور عموم، سطح شادی به اندازه ی سطح سواد و سن و اندوخته ی بانکی نیست. اگر شخصی ثروتش هزار برابر بیش تر از شخص دیگر باشد، شادی او احتمالا ده درصد بیش تر است. آن هم در صورتی که فردی شادخو باشد. پس ذکر این نکته لازم است که اختلاف کلی سطح شادی افراد با هم به اختلاف های ویژگی های شخصیتی آنان مربوط است.

برداشتی از کتاب سرشت شادی : چرا از بدبختی دیگران شاد می شویم؟

 

فهرست کتاب سرشت شادی

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz