کتاب درمانی و قصه گویی چه نقشی در پرورش هوش هیجانی کودک من دارد؟ - بهینگی

کتاب درمانی و قصه گویی چه نقشی در پرورش هوش هیجانی کودک من دارد؟

اشتراک گذاری :
کتاب درمانی و قصه گویی چه نقشی در پرورش هوش هیجانی کودک من دارد؟

کتاب درمانی چیست؟

کتاب درمانی یعنی استفاده از کتاب برای کمک به مردم برای اینکه قادر به حل مشکلات شوند و ابزاری شگفت آور برای پرورش هوش هیجانی است. تعریف دقیق دیگر این است که کتاب درمانی روشی است برای ساختار دادن به تعامل بین یک تسهیل کننده و مشارکت کننده بر پایه ی سهیم شدن متقابل در حجم گفتار و نوشتار.

بسیاری از کودکان بدون پایه های لازم اجتماعی، هیجانی و تحصیلی که برای شکوفا شدن نیاز به آن دارند به مدرسه وارد می شوند. کتاب ها، داستان ها و دیگر ادبیات یا کتاب درمانی یکی از راهبردهایی است که میتوان استفاده نمود تا به هر کودک بصورت فردی یا در گروه های کوچک کمک کنید تا به حل مساله بپردازند، همدلی را پرورش بدهند و بینش بیشتری را در خودشان گسترش دهند. خواندن یکی از ابزارهای درمانی است که ما را قادر می سازد تا آرام شویم، همدلی را برای شخصیت های کتاب پرورش دهیم و نقش هایی را به عهده بگیریم که در زندگی واقعی هیچ گاه نمی توانیم.

ما غالبا کتابی را تمام می کنیم و دیدگاه و تفکرات تازه ای را کسب می کنیم. با خواندن ادبیات در مورد موضوع های ویژه می توانید به کودکان کمک کنید تا بر آشوب های هیجانی که با سختی های زندگی واقعی در ارتباط هستند فائق آیند. این داستان ها می تواند به عنوان واکنش یا برای گفت و شنود و مشخص کردن راه حل های متناسب با وضع ناگواری که کودکان با آن روبرو هستند استفاده شود.

قصه گویی

قصه گویی معلمان را تشویق می کند تا کتاب داستان ها و مواد خواندنی دیگری پیدا کنند که پاسخگوی خواسته ها و نیازهای مشخص کودک برای حمایت کردن از دستاوردها و بهتر شدن دانش آموزان باشد. در حقیقت این داستان ها و ادبیات می تواند به عنوان سکوی پرتاب برای میانجیگری و خود تنظیمی عمل کند.

کتاب درمانی و قصه گویی چه نقشی در پرورش هوش هیجانی کودک من دارد؟کتاب درمانی در زمان های گذشته در یونان باستان شروع شد، جایی که از داستان ها برای شفای آنهایی که از لحاظ روانی سلامت نبودند استفاده می شد.

جی. او ایرلند در سال ۱۹۳۰ اولین کسی بود که پیشنهاد کرد ادبیات را به عنوان راهی برای حل مشکلات رایج و کاهش دادن آشوب های درونی هیجانی کودکان به کار برند.

در حقیقیت پاردک (۱۹۹۴) توصیف می کند چگونه مشاوران، ادبیات را در دهه ۱۹۳۰ تجویز می کردند و بعد از آن کتابداران شروع به جمع آوری و یادداشت برداری از ادبیاتی که می توانست به تنظیم نظرات، هیجان ها و رفتار کودکان کمک کنند پرداختند.

بیشتر بخوانید:  هنر، عاملی برای تقویت هوش هیجانی کودکان

مزایای قصه گویی برای کودکان

برای بیشتر دست اندرکاران تعلیم و تربیت منافع استفاده از قصه گویی در مدارس روشن است. کودکان در حالی که می خوانند، درس های ارزشمندی را می آموزند چون با شخصیت های داستان احساس نزدیکی می کنند یا با اوضاع ناگواری که در داستان اتفاق می افتد.

کودکان هرچه بیشتر بتوانند با شخصیت های کتاب یا داستان ارتباط برقرار کنند، پیوند هیجانی بیشتری را تجربه خواهند کرد. این پیوند به کودکان اجازه می دهد تا از این که دیگران از پس موقعیت ها و وقایع مشابه بر می آیند لذت ببرند و در نتیجه یک نوع بهبود هیجانی بدست آورند.

اهداف کتاب درمانی

پاردک (۱۹۹۴)، ۶ هدف ممکن را برای کتاب درمانی شناسایی کرد که بصورت زیر می باشند.کتاب درمانی و قصه گویی چه نقشی در پرورش هوش هیجانی کودک من دارد؟

 1. ارایه اطلاعات
 2. فراهم آوردن بینش در تجربه یا موقعیتی ویژه
 3. فراهم آوردن راه حل های جایگزین برای حل مسائل
 4. راه انداختن بحث درباره ی این که مشکل واقعی چه چیزی است
 5. ابراز ارزش ها و نگرش های تازه یا توجه به مشکلات
 6. کمک کردن به کودکان برای درک این موضوع که آنها تنها کسانی نیستند که این مشکل را تجربه کرده اند

راهنمای زیر برای حمایت در اجرای داستان گویی و کتاب درمانی در کلاس درس می باشند که به تمامی معلمان پیشنهاد می شود.

 1. مشکل، پیامد یا سختی ها را بپذیرید.
 2. یک کتاب مناسب، داستان یا شعر برای در میان گذاشتن با کودک یا گروهی از کودکان انتخاب کنید.
 3. یا داستان را برای کودک بخوانید یا به کودک بدهید تا بخواند.
 4. با بحث و فعالیت، داستان را برای کودک یا کودکان در رابطه با مباحثی که مایلید رسیدگی کنید پیگیری نمایید.
 5. گزیده کودکان را از کتاب ها بخوانید. از آنها بخواهید تا دیدگاه شخصیت داستان را توضیح دهند.
 6. از آنها بخواهید که خودشان را به جای دوست شخصیت اصلی داستان، مادرش، معلمش یا شخصیت مناسب دیگری قرار دهند. سپس بپرسید آن شخص چه احساسی خواهد داشت؟

منافع کتاب درمانی برای کودکان

گلمن (۱۹۹۵) شش نتیجه مثبت برای استفاده از کتاب درمانی برای کودکان را به رسمیت شناخته است.

 1. خشونت های فیزیکی کمتر در کلاس درس
 2. توهین کمتر به یکدیگر
 3. تحقیر کمتر دیگران
 4. راهبردهای بهتر حل اختلاف
 5. حساسیت بیشتر نسبت به همکلاسی ها
 6. افزایش قابلیت گوش کردن به همکلاسی ها

کتاب درمانی و قصه گویی چه نقشی در پرورش هوش هیجانی کودک من دارد؟داستان گویی به کودکان فرصت می دهد تا بینش بیشتری نسبت به شخصیت افراد شناسایی و  کسب کنند و در مورد خودشان و پاسخ هایشان به وقایع و مردم بیشتر بیاموزند. این خود آگاهی می تواند کاهش در تشویش، ناامیدی و انزوا را که در بسیاری از کودکانی که با مشکلات هیجانی یا اجتماعی روبرو هستند، تسهیل نماید.

بیشتر بخوانید:  چگونه می توانیم هوش هیجانی کودکان را در مدرسه پرورش دهیم؟

پیوند نظریه هوش هیجانی

داستان گویی می تواند تمام ۵ جنبه ی چارچوب گلمن را در بر گیرد. به موازات اینکه کودکان این داستان ها را می خوانند و با داستان ها ارتباط برقرار می کنند، خود آگاهی شان ارتقاء می یابد. کودکان می توانند درباره همدلی، اداره کردن هیجان ها و بسیاری دیگر از ویژگی های مهم در جلسه های داستان گویی که با آگاهی از روابط و مدیریت مرتبط است، بیاموزند.

بازتاب یک معلم

من به طور منظم از داستان در کلاسم استفاده می کنم. من سعی می کنم داستان هایی درباره زورگویی، احساسات متفاوت و دیگر موقعیت ها که در کلاسم اتفاق می افتد پیدا کنم. گاهی که من می دانم یکی از دانش آموزانم درگیر یک واقعه ی شخصی در خانه است، او را با متون ویژه ای مجهز می کنم. من دیده ام که یک داستان چه تغییر بزرگی در زندگی یک کودک می تواند داشته باشد و همیشه داستان هایی را در کلاسم می گنجانم.

معلم کلاس سوم

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz