کتاب خوش بینی آموخته شده - بهینگی

کتاب خوش بینی آموخته شده

133
0
اشتراک گذاری :
کتاب خوش بینی آموخته شده

کتاب خوش بینی آموخته شده

نویسنده کتاب یک روانشناس شناختی است که سال های زیادی را صرف آزمایشات بالینی در مورده ایده «عجز آموخته شده » کرده است. آزمایشات او در دادن شوک های الکتریکی ملایم به سگ ها، ثابت کرد که اگر سگ ها باور داشته باشند که در هر حال شوک همچنان به آن ها وارد می شود، دیگر برای فرار کردن تلاش نمی کنند.
یک محقق دیگر این اصل را روی انسان ها امتحان کرد، ولی به جای شوک از سر و صدا استفاده کرد و فهمید که عجز آموخته شده می تواند به همین راحتی روی انسان ها پیاده شود.

با این حال در این آزمایشات یک نا به هنجاری وجود داشت:

همانند آزمایشی که در مورد سگ ها انجام شده بود، یکی از هر سه انسان از فشار دادن دکمه برای خاموش کردن سر و صدا دست بر نمی داشت. چه چیزی این افراد را از دیگران متفاوت می کرد؟
نویسنده این کتاب این سوال را در مورد زندگی واقعی پرسید:

چه چیزی باعث می شود که یک نفر پس از این که معشوقش دست رد به سینه او زد مجددا از جا برخیزد و دیگری با وجود این که می بیند کارش به جایی نمی رسد همچنان ادامه بدهد؟

بی تاثیر بودن شکست بر ارزش های اساسی

او متوجه شد که بعضی از مردم در اینکه بعد از یک شکست ظاهری مجددا از جا برمی خیزند همانی نیست که ما از روی احساسات، « غلبه نیروی اراده انسان » می نامیم. این افراد به جای این که به صورت ذاتی موفق باشند، شیوه ای برای توضیح دادن حوادث دارند که شکست را دائمی نمی دانند و معتقد هستند که شکست ارزش های اساسی شان را تحت تاثیر قرار نمی دهد. این ویژگی چیزی نیست که « یا از آن برخوردار باشیم یا نباشیم » خوش بینی شامل یک سری مهارت ها می شود که می توان آن ها را یاد گرفت و کسب کرد.

کتاب خوش بینی آموخته شده

روش توضیح مثبت

افراد بدبین معمولا فکر می کنند که بدبختی تقصیر خودشان است. آن ها معتقدند که علت بدبختی خاص آن ها، یا مشکل عمومی که دارند ( مثلا حماقت، عدم وجود استعداد یا زشت بودن) دائمی است و بنابراین برای تغییر دادن وضعیت شان به خودشان هیچ زحمتی نمی دهند. تعداد کمی از ما کاملا بدبین هستیم اما اکثر ما به بدبینی اجازه خواهیم داد که در برابر اتفاقات گذشته زندگی مان کنترل کامل را به دست بگیرد.

در متون علمی روانشناسی این عکس العمل ها « نرمال » محسوب می شوند. اما نویسنده می گوید لزومی ندارد که این طور باشد و این که روش متفاوت توضیح دادن موانع برای خودتان روش توضیحی از این که بحران ها موجب افسردگی تان شوند جلوگیری خواهد کرد. او می گوید حتی اگر بدبینی شما در حد معمولی باشد میزان موفقیت شما را در هر عرصه ای از زندگی ( کار، روابط، سلامتی) کاهش می دهد.

برای نمونه

این نویسنده کشفیات جدیدی را با استفاده از روش های جدید برای یک شرکت بیمه عمر انجام داد. فروش بیمه عمر به عنوان یکی از سخت ترین انواع فروشندگی شناخته شده است که واقعا روحیه ی افراد مشغول به این کار را تضعیف می کند. این شرکت هر ساله میلیون ها دلار صرف آموزش فروشندگانش می کرد ولی اکثر آن ها این شغل را ترک کرده و به جای دیگری می رفتند. او پیشنهاد داد که این شرکت به جای استفاده از معیار معمول برای استخدام کارمندان ( سابقه کار و از این قبیل ) آن ها را بر اساس رتبه ای که در آن امتحان خوش بینی و استفاده از شیوه توضیحی کسب می کنند، استخدام کند.

در نتیجه افرادی که بر این اساس استخدام شده بودند در سال اول ۲۰% بهتر از بقیه و در سال دوم ۵۷% بهتر از بقیه عمل می کردند. روشن بود که این افراد در برخورد با ۹ جواب رد از سوی هر ۱۰ نفری که از سوی بیمه عمر به آن ها مراجعه می کردند شیوه بهتری داشتند که موجب می شد دست از کار نکشند و نا امید نشوند.

خوش بینی و موفقیت

معمولا مردم فکر می کنند که موفقیت موجب خوش بینی می شود اما مدرکی که این کتاب ارائه می کند نشان می دهد که عکس این قضیه درست است یعنی خوش بینی موجب موفقیت می شود. خوش بینی اگر تکرار شود و دائمی باشد موجب موفقیت می شود همانطور که تجربه فروشندگان بیمه عمر نشان داده است. درست در همان لحظه ای یک فرد بدبین کمرش خم می شود و خسته می شود فرد خوش بین از یک مانع نامرئی عبور می کند و موفق می شود. عبور نکردن از این مانع معمولا تنبلی یا عدم وجود استعداد تفسیر می شود.

نویسنده این کتاب متوجه شد کسانی که تسلیم می شوند هرگز تعریفی را که از شکست یا تحقیر دارند مورد سوال قرار نمی دهند. کسانی که معمولا از موانع عبور می کنند به مکالمه درونی خودشان گوش می دهند و با افکار محدود کننده خودشان مقابله کرده و فورا دلایل مثبتی را برای رد شدن از مانع پیدا می کنند.

کارکرد بدبینی

با این حال در کتاب خوش بینی آموخته شده این نکته آمده است که بدبین ها در یک زمینه از خوش بین ها موفق تر هستند:

توانایی افراد بدبین در بررسی دقیق تر یک وضعیت. بعضی از مشاغل ( مثلا کنترل مالی و حسابداری یا مهندسی امنیت ) و همه کارخانجات به چند فرد بدبین نیاز دارند تا بتوانند واقعیت را ببینند.

در کتاب تجارت با سرعت فکر: کاربرد سیستم عصبی دیجیتال، بیل گیتس در مورد همین ویژگی بحث می کند و می گوید آن دسته از کارمندان به او بگویند که کجای کار ایراد دارد تحسین می کند. با این حال یادمان باشد بیل گیتس بهترین رویا پرداز دنیا است که در سن بسیار کمی با خودش دنیایی را تصور کرد که در آن هر خانه و اداره ای از برنامه ویندوز او استفاده می کنند.

نویسنده در این کتاب به طور واضح در مورد این نکته صحبت می کند که موفقیت در کار و زندگی وقتی اتفاق می افتد که هم بتوانیم واقعیت موجود را به طور دقیق درک کنیم و هم این که یک آینده جذاب و جالب را با خودمان تصور کنیم. بسیاری از مردم در یکی از این دو مورد خوب عمل می کنند اما در مورد دیگر این طور نیستند. کسی که می خواهد خوش بینی را یاد بگیرد باید در حالی که رویاپرداز بهتری می شود توانایی درک واقعیت موجود را نیز داشته باشد. ترکیب این دو غیر قابل شکست است.

کتاب خوش بینی آموخته شده

افسردگی نتیجه بد فکر کردن

کمی عجیب است که کتاب خوش بینی آموخته شده اکثر اطلاعاتش را از مطالعاتش در مورد افسردگی به دست آورده است. قبل از پیدایش شناخت درمانی، افسردگی را نتیجه خشم های فرو خورده یا مشکل شیمیایی در بدن می دانستند. اما محققین شناخت درمانی، با بیان جزئیات، ثابت کرده اند که افکار منفی از علائم منفی از علائم افسردگی نیستند بلکه به افسردگی منجر می شوند. همه ما از نظر عقلی این را می دانیم اما روان درمانی به ما این اجازه را می دهد که باور کنیم با چیزی رو به رو هستیم که از کنترل ما خارج است.

یک مرجع مهم در زمینه تفاوت جنسی در افسردگی است. او می گوید زن ها دو برابر مرد ها در معرض افسردگی قرار دارند زیرا با این که مرد ها و زن ها افسردگی ملایم را به یک اندازه تجربه می کنند، شیوه فکر کردن زن ها به مسائل باعث افسردگی شان می شود. آمریکا میلیون ها دلار خرج کرد تا بفهمد که افسردگی ( یعنی نوع استاندار آن نه بیماری های روانی ) نتیجه عادت های فکری است یا خیر.

این کتاب نتایج را در یک کلمه برایمان می گوید:

« بله » مضاعف بر این که تقویت ماهیچه های خوش بینی ذهن احتمال افسرده شدن را کاهش می دهد.

خوش بینی از روی عادت

این ما را به یک سوال بزرگ تر راهنمایی می کند که چرا این همه افسردگی دور و برمان وجود دارد؟

کتاب این طور استدلال می کند که مشغولیت ما با فرد گرایی قید و بند های ذهنی خاص خودش را ایجاد کرده است. اگر از ما دعوت شود که به توانایی های بی پایان خودمان باور داشته باشیم هر نوع شکستی دیوانه کننده خواهد بود، حالا همین را به فروپاشی حمایت های روانی گذشته ( ملت، خدا، خانواده گسترده ) اضافه کنید تا دلیل همه گیر شدن افسردگی را بفهمید. با این که دارو ها می توانند در کاهش افسردگی مفید باشند میان افسردگی که با موفقیت درمان شده است و خوش بینی از روی عادت، تفاوت وجود دارد.

با استفاده از شیوه توضیح مثبت که این کتاب پیشنهاد می کند مشکلات موقت، خاص و بیرونی دیده می شوند نه بیان گریز ناپذیر شکست ما به عنوان انسان. شناخت درمانی شیوه دید انسان را نسبت به جهان تغییر می دهد و وقتی دید انسان به این روش تغییر کرد معمولا به طور دائم همینطور می ماند.

دیدگاه سنتی

دیدگاه سنتی که در مورد موفقیت وجود دارد مانند دیدگاه سنتی که در مورد افسردگی وجود دارد به تجدید نظر نیاز دارد. در محل کار و مدارس بر اساس این فرضیه عمل می کند که موفقیت نتیجه ترکیب استعداد و اشتیاق است و وقتی شکستی اتفاق می افتد به این دلیل است که یا استعداد وجود ندارد یا اشتیاق؛ اما شکست می تواند حتی زمانی اتفاق بیفتد که استعداد و اشتیاق فراوان وجود دارد ولی خوش بینی در کار نیست. رواج داشتن این مسئله که مردم زیر بار مشکلات از پا در می آیند به این معنی نیست که این وضعیت قابل قبول است یا این که زندگی باید این طور باشد. اگر از روش دیگری برای توضیح دادن وضعیتی که در آن قرار دارید استفاده کنید، برای برخورد با مشکلات مجهز تر خواهید بود و از این که مشکلاتتان شما را به سمت افسردگی ببرند جلوگیری خواهید کرد.

چیزی که ما می خواهیم خوش بینی کورکورانه نیست بلکه خوش بینی انعطاف پذیر است یعنی خوش بینی با چشم های باز. ما باید بتوانیم در صورت لزوم از چشم تیز بین بدبینی برای دیدن واقعیت استفاده کنیم اما نباید مجبور باشیم که در سایه های تاریک بدبینی به زندگی کردن ادامه بدهیم.

دسته بندی: روان‌شناسی عملی، مثبت اندیشی، مهارت زندگی، مثبت نگری، زندگی شادمانه، زندگی بهتر  کتاب خوش بینی آموخته شده

نوشته: مارتین سلیگمن

ترجمه: قربانعلی خدائی

تعداد صفحات: ۱۶۸ صفحه

نسخه‌چاپی: ۶,۰۰۰ تومان

تاریخ انتشار:۱۳۸۸

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz