ژوزف جوران پدر علم کیفیت یكی از اعضای موسس جايزه ملی كيفيت

ژوزف جوران پدر علم کیفیت مولف کتاب معیار کیفیت

218
0
اشتراک گذاری :
ژوزف جوران پدر علم کیفیت

ژوزف جوران پدر علم کیفیت

ژوزف جوران پدر علم کیفیت
دکتر ژوزف جوران تاریخ ۲۴/۱۲/۱۹۰۴ در شهر Braille در کشور رومانی متولد شد و در سال ۱۹۱۲ با خانواده خود به آمریکا شهر Minneapolis مهاجرت کرد. اولین شغل خود را از ۸ سالگی شروع کرد و از ۱۶ سالگی تا ۲۰ سالگی مشغول کارهایی از جمله:

روزنامه فروشی برای روزنامه محلی در ایستگاههای اتوبوس، شاگردی در خواربار فروشی، نگهبانی و بسته بندی در انبار برای تامین حداقل زندگی و مبارزه با فقر شد.

خطاهای بازرسان در کنترل کیفیت

اولین مقاله او در سال ۱۹۲۳ در ستون شطرنج برای مجله Minneapolis star بود. در سال ۱۹۲۴ فارغ التحصیل لیسانس مهندسی برق از دانشگاه Minnesota می باشد و با حقوق روزی ۴٫۵ دلار در western Electric استخدام شد. در سال ۱۹۲۶ به واحد جدید بازرسی آماری در western Electric یکی از اولین واحدهای کنترل کیفیت در تاریخ صنعت پیوست. اولین مقاله مرتبط با کیفیت تحت عنوان «خطاهای بازرسان در کنترل کیفیت» در زمینه مهندسی مکانیک در سال ۱۹۲۶ چاپ شد که در ابتدا در کنفرانس ASME ارائه شد.

ژوزف جوران پدر علم کیفیت مولف کتاب معیار کیفیت

آثار، درجات و جوایز:

در سال ۱۹۳۶ موفق به دریافت درجه دکترا از دانشکده حقوق دانشگاه Loyola شیکاگو شد.

درسال ۱۹۳۷ به نیویورک برای مهندسی صنایع در ستاد western Electric نقل مکان کرد و همچنین در ATT و جوامع حرفه ای مانند جامعه پیشرفت مدیریت، موسسه مدیریت آمریکا و ASME فعال شد.

در سال ۱۹۵۱ چاپ اولین نشر از هندبوک کنترل کیفیت بر اساس دانش های حاصل از کار مشاوره برای مدیریت نمودن کیفیت که در چاپ پنجم به عنوان هندبوک جوران درآمد.

در همان سال ستون مدیریت را در مجله کنترل کیفیت صنعتی تخصیص دادند که در آن نظراتش را ابراز دارد، در انتقاد از این که آمار علیرغم اهمیت نسبی خود اما همه چیز و حرف آخر نیست.

اولین سفر او به ژاپن و آموزش مدیران اجرایی و کارشناسان ارشد صنایع ژاپن با کمک JUSE در سال ۱۹۵۴ بود.

در سال  ۱۹۶۴ چاپ کتاب Managerial Break-through که به او کمک کرد علم مدیریت کیفیت را پایه ریزی نماید که در ابتدا شامل کنترل کیفیت و بهبود کیفیت بود که بعداً همراه با طرح ریزی کیفیت به تریولوژی جوران مشهور شد.

در سال ۱۹۶۶ معرفی دایره های کنترل کیفیت به غرب که در ژاپن آموخته بود در طی مقاله ها و سخنرانی ها در کنگره سال ۱۹۶۶ سازمان کنترل کیفیت اروپا و پیش بینی نمود که ژاپن رهبری کیفیت را در عرض ۲۰ سال آینده در جهان به عهده می گیرد.

در سال ۱۹۸۱ جایزه «فرمان گنجینه مقدس» توسط امپراطور ژاپن، بالاترین جایزه داده شده به یک غیر ژاپنی، برای توسعه کنترل کیفیت در ژاپن به وی اعطا شد و به عنوان یکی از معدود اعضای افتخاری جامعه کنترل کیفیت امریکا نامیده شد.

مرکز جوران برای رهبری در کیفیت

در سال ۱۹۸۳ موسسه غیرانتفاعی بنیاد جوران را برای ارائه خدمات با تشخیص مسائل کیفیت جامعه و ایجاد راه های بهبود با ارائه بورس های تحصیلی برای بورسیه ها، برای کنفرانس ها ایجاد کرد و در ۱۹۹۷ آن را به دانشگاه Minnesota واگذار کرد و نام آنرا از Quality Leadership center به «مرکز جوران برای رهبری در کیفیت» تغییر داد.

در ۱۹۸۸ یکی از اعضا موسس جایزه ملی کیفیت مالکوم بالدریج و عضو هیأت نظارت شد. همچنین کتاب «جوران در طرح ریزی کیفیت» را چاپ کرد که در آن سومین فرآیند مدیریت کیفیت یعنی طرح ریزی کیفیت را مطرح ساخت که همراه با کنترل کیفیت و بهبود کیفیت تریدوژی جوران را تکمیل کرد.

در سال ۱۹۹۲ جایزه ملی تکنولوژی توسط رئیس جمهور را دریافت کرد. در ۲۰۰۰ اختصاص یک مدال مشخص بنام مدال جوران در جامعه کیفیت آمریکا برای کسانی که دارای عملکرد بارز و بسیار برجسته در راهبری کیفیت هستند.

مدال جوران

روی مدال جوران چنین حک شده است:

Performance in Quality Leadership for Distinguished

در سال ۲۰۰۳ آخرین کتاب مهم خود تحت عنوان «معیار کیفیت» را تالیف و منتشر نمود ودر سال ۲۰۰۴ در حال تدوین کتابی به همکاری یکی از نوه های خود درباره جنبه های رهبری مدیریت کیفیت بود که معتقد بود یک کتاب عملی موثر خواهد بود.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

آخرین مطالب منتشر شده توسط نجمه آروین (صفحه ی نویسنده)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz