چگونه پولدار شویم؟ - بهینگی

چگونه پولدار شویم؟

اشتراک گذاری :
چگونه پولدار شویم؟

«چگونه پولدار شویم؟» در ذهن اکثر مردم جواب این سوال گنجی در اعماق تاریک دریاهاست که اگر با پری دریایی دوست شویم امکان بدست آوردن آن را داریم یا به شوخی این جواب را می شنویم که باید همسر پولدار پیدا کنیم! یا باید اختلاس کنیم!

جواب سوال چگونه پولدار شویم به خوبی در کتاب پدر پولدار، پدر فقیر از رابرت کیوساکی پیدا می شود. جایی که رابرت کیوساکی ابتدا طرز فکری که باعث فقیر شدن می شود را بیان می کند و سپس آن چیزی که نیاز داریم تا پولدار شویم را در اختیارمان می گذارد.

بیشتر بخوانید:  آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرم فقر آموخته است یا ثروت؟

برای پول کار کنیم یا پول برایمان کار کند

نکته ی مهمی که از اول تا آخر کتاب مکررا به آن اشاره شده است تیتر این پاراگراف می باشد. رابرت کیوساکی در این کتاب می گوید که انسان های ثروتمند هیچگاه برای پول کار نمی کنند و همیشه پول است که برایشان کار می کند. او می گوید که افرادی می توانند پول را تحت سلطه خود دربیاورند تا برایشان کار کند که از پول باهوش تر باشند و از سواد مالی برخوردار باشند. ولی قبل شروع هر کاری باید مقدمه ای برای آن انجام بگیرد.

رابرت کیوساکی لازمه ی پرورش نطفه ی تفکر ثروتمندان در ذهنمان را از بین بردن دو حس ترس و طمع می داند. وی از زبان پدر پولدار خود می گوید که ترس از بی پولی ما را تشویق به سخت کار کردن می کند و وقتی فیش حقوقی را می بینیم حرص و طمع ما را برای بدست آوردن پول بیشتر ترغیب می کند. به میزانی که پول و درآمد بیشتر می شود خرجهایمان بالاتر می رود.

سواد مالی

از این رو خرجمان بالا می رود چون افرادی که سخت برای پول کار می کنند سواد مالی نداشته و نمی توانند از پول در جهت افزایش دارایی ها استفاده کرده و در عوض به ستون بدهی های خود اضافه می کنند. خرید لباس های مارک، ماشین جدید و خرید چیزهایی که به محض خرید آنها از ارزششان کاسته می شود. این چنین افراد تنها حسی که در طول زندگی خود تجربه می کنند، ترس و طمع می باشد. خرید لباس های مارک و ماشین جدید بد نیست ولی زمانی باید این کار را انجام داد که پول حاصل از کسب و کارمان این کار را برایمان انجام دهد. یعنی ستون دارایی هایمان با پولی که برایمان می سازند زمینه ی خرید همچین خریدهایی فراهم آورند.

( کسب و کار به کاری گفته می شود که فرد برای بدست آوردن پول در آن کار نمی کند و پول برایش کار می کند.)

چهار دانش لازم برای پولدار شدن

برای آنکه پولدار شویم باید حتما در چهار زمینه ی که در پایین معرفی می شود تخصص داشته باشیم زیرا بدون دانش مربوط به هرکاری نمیتوان در آن موفق شد.

۱. حسابداری (سواد مالی)

چگونه پولدار شویم؟

دانستن حسابداری باعث می شود تا با نگاه کردن به اسناد مالی، نقاط قوت و ضعف کسب و کارمان را بفهمیم. درک ارقام مهم است، ارقام مثل کلمات هستند و در خود مفاهیمی دارند که پی بردن به آن مفاهیم برای ثروتمند شدن اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید:  5 نکته کلیدی در سازماندهی فرایندهای کسب و کار

۲. سرمایه گذاری (دانش پول)

چگونه پولدار شویم؟

این حوزه پول ساز می باشد. این مسئله تدابیر و راهبردها را شامل می شود. این مسئله متعلق به قسمت راست و خلاق مغز است.

۳. درک موقعیت بازار (دانش عرضه و تقاضا)

چگونه پولدار شویم؟

لازم است جنبه های فنی خرید و فروش و بازار را که بسیار هیجان انگیز است بدانیم. یعنی کاری که بیل گیتس و الکساندر گراهام بل کردند، آنها چیزی را که بازار به آن احتیاج داشت را به آن عرضه کردند.

۴. قانون

آشنایی با قوانین بسیار مهم می باشد زیرا اگر قوانین کاری را که در حال انجام هستیم را ندانیم، محکوم به باختن می باشیم. این قوانین هستند که چهار چوب حرکت ما را مشخص می کنند و در ضمن به ما کمک می کنند که از حقمان دفاع کنیم و کسی به آن تعرض نکند.

 پنج مانع بر سر راه موفقیت مالی

در مسیر رسیدن به موفقیت همیشه موانعی وجود دارد که باید آنها را از سر راه برداشت تا بتوانیم به منزل مقصود برسیم.

۱. غلبه بر ترس ناشی از ضرر مالی

غلبه بر ترس ناشی از ضرر مالی باعث می شود که حرکت به سوی موفقیت مالی صورت گیرد زیرا ترس از ضرر مالی سبب عدم سرمایه گذاری و ریسک کردن می شود و ریسک کردن از ضرورت های هر موفقیتی می باشد. تا حالا فرد پولداری نبوده که پول از دست نداده باشد و خیلی افراد فقیر در جامعه هستند که تا کنون حتی یک ریال هم از دست نداده اند. تفاوت بین پولدار ها و فقیرها در چگونگی کنترل ترس ناشی از، از دست دادن پول است.

بیشتر بخوانید:  اهمیت ریسک در رسیدن به موفقیت

۲. غلبه بر بدبینی خود نسبت به نوع بشر

افراد بدبین، مدام نسبت به جهان اطراف خود خرده گیری می کنند. افرادی که خرده گیری می کنند کور هستند و ذهن خود را به روی درک موقعیت می بندند. همین امر باعث می شود که فرصت هایی که مثل برق و باد در گذرند را از دست بدهند.

۳. تنبلی و سستی

چگونه پولدار شویم؟

مردم پر مشغله غالبا تنبل ترینها هستند. در واقع رایج ترین نوع تنبلی در جامعه که از چشم همه ی ما پنهان می ماند، خود را مشغول نگاه داشتن است. مشغولی به کارهای غیرضروری به دلیل انجام ندادن آن چیزی که نسبت به آن تنبلی می کنیم.

سستی کردن و مدام غر زدن که این کار را نمی شود انجام داد دیگر مشکل بر سر راه موفقیت می باشد. در واقع وقتی که می گوییم که نمی توانم این کار را انجام دهم  باعث می شویم که مغزمان در پیدا کردن راه حل خاموش شود. پس بهتر است از این جمله استفاده کنیم «چگونه میتوانم این کار را انجام دهم؟»، تا ذهن را هشیار کرده و راه حلی برای مشکل پیدا کند.

۴. عادات غلط

چگونه پولدار شویم؟

معمولا عادت داریم قرض هایمان را اول دهیم و بعد سهم خود را برداریم. این کاری است که اغلب مردم فقیر انجام می دهند. این عادت، عادت غلطی می باشد.

ما از طلبکار بیشتر از خودمان می ترسیم، پس بهتر است اول پول خودمان را از روی حساب هایمان برداریم و بعد چون فشار طلبکاران را حس می کنیم تحریک شویم تا از راهی دیگر پول سازی کنیم، اینگونه با این روش خودمان را جلو می بریم.

نمونه ی عینی آن در جامعه مثال یک کارخانه می باشد. کارخانه دار ثروتمند است و کارگران افرادی که همیشه در طبقه خود در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات اقتصادی هستند. کارگران کارخانه ها پول در می آورند، مالیات می دهند و سپس هزینه می کنند. این در صورتی است که کارخانه پول در می آورد، هزینه می کند و از آنچه باقی می ماند مالیات می دهد.

۵. تکبر و خودخواهی

تکبر عبارت است از خودبینی + جهل. دانسته ها باعث پول سازی و آنچه نمی دانیم باعث زیان می شود. هر زمان دچار خود بینی می شویم، زیان می بینیم زیرا زمانی که تکبر بی مورد داریم، می پنداریم که آنچه را نمی دانیم بی ارزش است. در واقع ما از تکبر برای پنهان کردن جهلمان استفاده می کنیم.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz