چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟

چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟

144
0
اشتراک گذاری :
چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟

مقدمه ای بر نقشه ذهنی و ارتباط آن با مغز

یک نقشه ذهنی عبارت است از یک روش غیر خطی، فضایی و جغرافیایی که در آن مطالب مورد بحث در یک تصویر مرکزی، متبلور شده است. نکات اصلی موضوع از تصویر مرکزی به صورت شاخه هایی منشعب می شوند. شاخه ها شامل یک شکل یا کلمه کلیدی می باشند که به خطوط متصل می شوند. به همین ترتیب موضوعات با اهمیت کم تر به عنوان شاخه هایی پیوسته به شاخه های با سطح بالاتر وصل می شوند.

همه ی این شاخه ها یک ساختار بهم متصل را شکل می دهند. نقشه های ذهنی ممکن است به وسیله ی رنگ، تصاویر، کدها، نماد ها و ابعاد برای جلب نظر تقویت شده باشند. اینگونه تقویت کننده های حافظه، به درک و انگیزه جهت یادآوری اطلاعات کمک می کند.

نقشه ذهنی صرفاً یکی از روش های نموداری ارائه اطلاعات می باشد که در بازرگانی، تعلیم و تربیت برای بیش از ۲۰ سال به کار گرفته شده است.

پس از پیدایش نمودار های رایانه ای شامل نقشه برداری ذهنی، برنامه های استفاده از این گونه روش ها رواج بیشتری یافت. سایر سیستم های نموداری ارائه کننده شامل جداول، شبکه ها، نمودارهای میله ای، نمودارهای جریان انجام کار، نمودار سازمانی درخت های تصمیم گیری و بسیار موارد، الگوریتم ها و سایر سیستم ها هستند.

موارد بالا نقشه هایی متشکل از اطلاعات بصری مختصر درون اشکال غیر خطی فضایی و اغلب رنگی هستند ولی آنچه اینها را از نقشه های ذهنی جدا می کند استفاده ی خصوصی است.

به عنوان مثال نمودار های جریان کار، وسیله مطالعه کنندگان کار یا سیستم های تحلیل کننده به عنوان یک نمودار طراحی شده از یک رویه ی تخصصی به کار گرفته می شوند.

چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟

نقشه ذهنی خود را رسم کنید

بسیاری از مردم با نقشه های ذهنی آشنا نیستند. بنابراین فرایند طراحی نقشه های ذهنی به شرح زیر و متناسب با تئوری های اساسی مورد بحث قرار می گیرد. قونین بر اساس روش “بوزن” مخترع نقشه های ذهنی پایه گذاری شده است:

۱- یک صفحه A4  یا در صورت نیاز A3 به کار ببرید.

چشم انداز نقشه ذهنی بر روش توصیفی رجحان دارد. این به شما فضای لازم جهت کار را می دهد.

۲- در مرکز هر صفحه شروع به ترسیم نقشه ذهنی نموده و سپس به اطراف حرکت کنید.

این کار باعث تبیین یادداشت های خطی می شود که شروع در سمت چپ بالای هر صفحه بوده و به طرف پایین ورقه می آیند، سپس یک تصویر رنگی در مرکز صفحه برای نشان دادن کانون و موضوع نقشه ذهنی ترسیم کنید. شروع از مرکز به این دلیل است که راه مرسوم تفکرات مغزی را منعکس می کند. این کار به بالندگی نظرات، آزادی و فضای بیشتری می دهد.

روانشناسان نشان داده اند که تصاویر همراه با کلمات، به یادآوری کمک می کنند. یک تصویر ساده جنبه ی خیلی مهم از فرایند است، که درک مفاهیم را افزایش می دهد. حرکت از مفاهیم کلامی یک ایده یا مطلب به صورت تصویری، مستلزم تفکر درباره ی آن عقیده است. این وسایل و ابزار های اجرایی ممکن است قبلاً پیشنهاد نشده باشد. ولی امکانات تازه را کشف کرده و مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین ایجاد تصاویر به صورت نقشه های ذهنی اطلاعات را در حافظه فعال ساخته و از حالت کد خارج می سازد و به درک مطلب کمک می کند.

۳- موضوعات مهم را به تصویر مرکزی ضمیمه کنید.

مغز به صورت مجتمع و مرتبط کار می کند. کلمات را با حروف بزرگ در بالای خطوط پهن چاپ کنید. حروف درشت و کلمات برجسته به جهت نشان دادن سلسله مراتب و اهمیت اهداف می باشند. بنابراین در به خاطر سپاری و یاداوری تاکید بیشتری دارند. طبیعت ارتباطی نقشه ذهنی منعکس کننده ی طبیعت ارتباطی و اتصالی مغز می باشد. بعضی از روانشناسان معتقدند حافظه انسان یک شبکه وسیع، پیچیده و دارای ارتباط درونی است. بر اساس این مدل ها، این حروف و هجاها یا کلمات نیستند که ثبت می شوند، بلکه مفاهیم و موضوعات هستند. سپس موضوعات و راه های گوناون به دیگر موضوعات مرتبط شده و در نهایت شبکه به هم پیوسته ای را تشکیل می دهند.

۴- از روش چنگک یا استخوان ماهی برای اتصال خطوط فرعی به خطوط اصلی استفاده کنید.

این ها ماهیت منطقی و ارتباطی مغز را منعکس می کنند. روانشناسان ثابت کرده اند که افراد با پیوند دادن دانش جدید به دانش و تجربه موجود، چیز هایی را یاد می گیرند.

۵- کلمات کلیدی مجرد را بر روی خطوط رابط بنویسید.

یک کلمه ی کلیدی در هر خط ممکن است اجزای درجات بسیاری از بهم پیوستگی باشد. قرار دادن هر کلمه ی کلیدی به تنهایی در یک خط برای منشعب شدن در یک طریقه به هم پیوسته، به مغز آزادی بیشتری می دهد. ” عبارات” باعث مخفی شدن کلمه ی مجرد می شود و امکانات اتصال و ارتباط بیشتر خلاقیت و شفافیت حافظه را کاهش می دهند. این خطوط ساختار اساسی و ارتباطی خود را به نقشه ذهنی می دهد.
در نهایت رسم نقشه های ذهنی وقت گیر است اما تلاشی ارزشمند است چرا که به استفاده کننده باز خور تصویری را می دهد.

۶- از رنگ در سر تاسر کار استفاده کنید.

چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟

رنگ آمیزی نقشه ذهنی در ایجاد یک نقشه ذهنی جالب، بی نظیر و برجسته ضروری است و سبب تقویت حافظه و یادآوری می گردد و یادگیری را آسان می کند. این یکی از مفروضات اساسی یادگیری است که یادگیری چیزهای تازه را در حالت آرامش و زمانی که احساس لذت می کنید، آسان است. هر چه زمان یادگیری طولانی تر باشد، زودتر خسته شده و سریع تر فراموش می کنید و به تجدید نظر بیشتر نیاز خواهید داشت.

۷- تصاویر، نقاشی ها، نمادها و کدها را به کار ببرید.

مفاهیم را به منظور نشان دادن موضوعات مهم حالت بدهید. آزمون ها نشان داده اند که یک تصویر ذهنی موثر بر یکدیگر، می توانند حدود ۳۰۰ درصد یادآوری کلمات دو بعدی را نسبت به یادگیری فردی بهبود بخشد. تصایر، حل مشکل و ارتباط را پیشرفت داده، مهارت های دریافتی شخص را بهبود خواهد بخشید. اشکال رنگی  در کنار یکدیگر، نقشه های فکری را بیشتر قابل یادآوری می سازد.

۸- موضوعات اصلی را با کشیدن خط دور آنها به چند بخش تقسیم کنید.

این کار به نقشه ذهنی، شکل الگو دار منحصر به فرد مغز  را می دهد.

۹- از کدهای خاص و اختصارات مشهور استفاده کنید.

این روش در فضای نوشته صرفه جویی می کند و فرایند سازی، کد سازی و ثبت اطلاعات را سرعت می بخشد. کدهای تخصصی، رنگ ها و نشانه ها بعد چهارم نقشه های ذهنی به حساب می آیند و آن ها توانایی مغز را برای تجزیه و تحلیل، تعریف، ساختار سازی، سازماندهی و دلیل آوری افزایش می دهند. مطالعات نشان داده است به خاطر آوردن اطلاعاتی که قبلاً معلوم شده باشند، خیلی آسانتر است.

۱۰- برای اینکه اطلاعات را بیشتر از قبل یادآوری کنید، عوامل هوش افزای بیشتری را برای نکات کلیدی ایجاد کنید.

آن ها را به عنوان کمک به حافظه، به کار ببرید. عوامل هوش افزایی، دارای یک ذخیره ی طولانی هستند. آن ها به ادوار روم و یونان بر می گردند. زمانی که استفاده از آن ها در ابتدا برای به خاطر آوردن نکات کلیدی مورد تشخیص قرار گرفته است.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz