چگونه با اتوماسیون پیروز شویم؟ - بهینگی

چگونه با اتوماسیون پیروز شویم؟

165
0
اشتراک گذاری :
چگونه با اتوماسیون پیروز شویم؟

چگونه با اتوماسیون پیروز شویم؟

در این مطلب به بررسی نقش اتوماسیون در کسب و کار و جامعه می پردازیم. اتوماسیون یکی از نیروهایی بوده است که تاثیرات جدی بر کسب و کار و جامعه در دوره انقلاب صنعتی داشته است؛ تاثیرات اتوماسیون همچنان در بازار کار مشاهده می شود.

ردپای اتوماسیون در تاریخ

درسال ۱۹۰۰، سی میلیون نفر در ایالات متحده کشاورز بودند. در سال ۱۹۹۰ با توجه به صعود سه برابری جمعیت، این تعداد به کمتر از سه میلیون نفر کاهش یافت. بنابراین نکته قابل توجه  این است که ۹۰ درصد کارگران کشاورزی آمریکا شغل خودشان را عموما به خاطر اتوماسیون از دست دادند. با این وجود هنوز قرن بیستم به عنوان عصر شکوفایی که در تاریخ بشر سابقه نداشته است دیده می شود.

در دهه های پیش رو بسیار محتمل است که جابه جایی های مشابهی مشاهده کنیم. امروزه مثل سابق شغل بسیاری از افراد به خاطر ماشین ها گرفته می شود و بسیاری دیگر از موقعیت شغلی نو ظهور شغلی برایشان ابداع میشود، که ترس را در برخی و هیجان را در برخی دیگر به وجود می آورد. اما همه افراد بایست که نقشه ای برای آینده ای که امروز آشکارا درک میشود، داشته باشند.

این مسئله دوراهی و تردید بزرگی برای رهبران به وجود آورده است. واضح است که هر اقدامی که شامل اتوماسیون نشود فقط پیشنهادی در حد کار یک کشاورز با گاو آهن میباشد. در همین حین مدیران بایست به دلگرم کردن آنانی که ترس از دست دادن کارشان را توسط رباتها دارند ادامه دهند. در این عصر جدید اتوماسیون، رهبران نیاز به شناسایی چشمه های جدید ابداعات ارزشمند دارند.

چگونه با اتوماسیون پیروز شویم؟

شناسایی ارزش ها در سطح بالا

جالب است که یک لیست از چیزهایی که اصلا فکر آن را نمی کردیم که ماشینها قادر به انجام آن باشند تهیه کنیم. گفته شده بود که فقط انسان میتواند چهره را تشخیص دهد، شطرنج بازی کند، رانندگی کند و خیلی چیزهایی دیگر که الان همگی اتوماسیون شده اند. در حالیکه ماشینها خیلی از کارها را پوشش می دهند اما آنها نتوانسته اند جایگزین انسان شوند.

اگر چه نیروی کار از سال ۱۹۷۰ دو برابر شده و آمار بیکاری حقیقتا کاهش یافته است، به ویژه در افرادی با سواد بیش از دبیرستان. روی هم رفته مشارکت نیروهای انسانی بزرگسال برای کارکردن از حدود ۷۰ درصد در سال ۱۹۷۰ به بیش از ۸۰ درصد در زمان حال افزایش یافته است.

وقتی که یک کار اتوماسیون میشود، میتواند آن کار را در حد گسترده انجام دهد. ارزش حاصله بسیار بیشتر از زمانی است که بیشتر فعالیتهای اولیه توسط انسان انجام میشود.

مثال ۱: اتوماسیون عملیات بانکی

به عنوان مثال : زمان زیادی نمیگیرد تا عملیات سپرده را انجام داد اما در عوض حل مشکلات پیچیده مشتریان مثل تامین وام بسیار سخت و زمانبر میباشد.

مثال ۲: اتوماسیون رزرو بلیط

در اکثر مواقع هیچکس برای رزرو بلیط هواپیما به آژانس های مسافرتی تماس نمیگیرد. آنها انتظار چیز بیشتری مثل طرح تعطیلاتی رویایی را دارند. ارزش کار اپراتورهای اجرایی به پیشنویس اطلاعات نیست بلکه به مدیریت انجام فعالیت ها در زمان ترافیک اطلاعات است.

بنابراین چالش رهبران کارآفرین در مواجهه با عصر اتوماسیون فقط کاهش هزینه ها نیست، بلکه شناسایی زمینه های گسترده بعدی برای ابداعات ارزشمند است.

ما چگونه میتوانیم از تکنولوژی به روشهای کشف نشده برای افزایش مهارتهای بشر استفاده کنیم؟ در مجموع هر فردی که آن زمینه های ابداعات ارزشمند را زودتر شناسایی کند، مطمئنا در رقابت یک گام جلوتر خواهد بود.

چگونه با اتوماسیون پیروز شویم؟

آمازون: نوآوری مدلهای کاری جدید

آمازون شاید موفق ترین شرکت اتوماسیون شده در دنیا باشد. همه چیز از انبارشان تا مدیریت ارتباط با مشتریان بهینه سازی شده است. با استفاده از داده های کلان و هوش مصنوعی این مراحل به صورت زنجیره به هم متصل شده اند. مهارتهای آنلاین آنها بسیار کامل شده است به صورتی که در طول همین فصل کریسمس موفق به کسب رقم چشمگیر ۳۶.۹ درصد فروش آنلاین شدند. خیلی از مردم غافلگیر شدند وقتی آنها کارشان را با فروشگاه کتاب سنتی شروع کردند. اما مثل کمپانی اپل با موفقیت بالا در خرده فروشی سری در سرها در آوردند و مسلما داشتن یک فروشگاه با نیروهای آموزش دیده خوب یک نعمت بزرگ است. آنها میتوانند به خوبی پاسخگوی سوالات مشتریان باشند، توصیه های لازم را انجام دهند و با مشتریان طوری تعامل کنند که ماشینها هیچگاه قادر به آن کار نمی باشند.

به خوبی توجه کنید که فروشگاه های اپل و آمازون مشابه فروشگاه هایی نیستندکه نسل قبلی از آنها خرید میکردند، بلکه آنها به طور چشمگیری خود را با الزامات عصر صنعتی اتوماسیون کرده اند. مثل : ماشینهای ثبت نقدی و مسیرهای فروشی که کاملا در حال برچیده شدن است چونکه تمرکز شرکت های فروش بر ارائه کالا در کمترین زمان اتلافی میباشد.

بازطراحی شغل ها

آلتو اولین کامپیوتر شخصی بود که استیو جابز را برای ساختن مکینتاش ترغیب کرد. اولین بار که هیئت مدیره شرکت Xerox ، آلتو را دیدند، این فناوری نظرشان را جلب نکرد. این تکنولوژی جدید در واقع ماشینی بود که برای کارهای اپراتوری مفید بود. آلتو کارهای اپراتوری را اتوماسیون میکرد تا اینکه بخواهد برای هیئت مدیره ارزشمند باشد، ولی امروزه تعداد کمی از متخصصان می توانند عملیات ها را بدون نرم افزارهای کلمه پرداز (مانند word ) و نرم افزارهای صفحه گسترده (مانند excel ) انجام دهند.

پیش از این با پردازش مشابه باز طراحی با تکنولوژی هوش مصنوعی در مسیر آشنایی بودیم، اسکات اکرت در رأس کمپانی Rethink robotics که رباتهای دو بازو معروف به Baxter  و تک بازو معروف به Sawyer را طراحی کرده است میگوید: ما در اغلب موارد  دیدیم که خروجی عمدتا بهبود نیافته است بلکه اتوماسیون موجب باز طراحی شغل شده است به طوری که برای شاغلین دلچسب تر و مفیدتر باشد. فعالیت های کارخانه ها روز به روز در حال اتوماسیون شدن با رباتها میباشد.

اتومات کردن وظایف تشخیصی در پزشکی

لیندا چین کسی که در توسعه Oncology expert advisor at MD Anderson توسط کامپیوترهای پاسخگر IMB’s Watson پشتیبانی میشود شرکت داشته است، اعتقاد دارد که اتومات کردن وظایف تشخیصی در پزشکی میتواند کمک بسزایی به تمرکز بیشتر پزشک بر بیمار کند. به جای صرف زمان ۱۲ دقیقه برای جست و جوی اطلاعات بیمار و ۳ دقیقه معاینه آن، تصور کنید پزشک در ۳ دقیقه آماده گردد و ۱۲ دقیقه با بیمار باشد. این نحوه تعامل پزشک با بیمار را تغییر خواهد داد.

او ادامه میدهد که: وقتی پزشکان میتوانند دانش پزشکی تمام دنیا را با یک لمس انگشت در اختیار داشته باشند آنها میتوانند بیشتر انرژی ذهنی خود را برای درک بیماری مثل یک فرد صرف کنند نه فقط با تکیه بر تشخیص پزشکی. این میتواند به پزشکان کمک کند تا نحوه ی زندگی، شرایط خانوادگی و فاکتورهای دیگر را پیش از تجویز کردن درمان، بفهمند.

بشریت منبعی در حال کاهش

قبل از انقلاب صنعتی اغلب مردم معاش خود را از راه انجام کارهای سخت فیزیکی تامین میکردند. بسیار شبیه امروزه، بسیاری از کاسبان مکانیزه شدن را یک خطر میدانند و براستی که اینگونه میباشد. دیگر کار زیادی برای آهنگران و بافندگان امروزه وجود ندارد. چیزی که در آن زمان نگران کننده بود این بود که آیا صنعتی شدن قابلیت ایجاد کار اتوماسیون شده را دارد، که در نتیجه صنعتی شدن علم اقتصاد و شغلهای شناختی با حقوق بالا به وجود آمدند.

چگونه با اتوماسیون پیروز شویم؟

امروزه ما شیفت های مشابهی از مهارتهای شناختی تا مهارتهای اجتماعی را میبینیم. وقتی همه ما یک ابر کامپیوتر را در جیبمان حمل میکنیم که میتواند دسترسی به دانش کل دنیا را در یک لحظه داشته باشد. مهارتهایی مثل توانایی احراز اطلاعات و یا مهارت کار با اعداد فقط در حجم کم از عهده انسان بر می آید در حالیکه این توانایی با کار کردن انسان و ماشین در کنار هم افزایش می یابد.

واضح است که ماشینها قادر به انجام بعضی کارها نیستند. آنها هرگز در یک لیگ کوچک هدفمند وارد نمیشوند، قلبشان نمیشکند یا در مورد فعالیتی که فرزندشان در مدرسه انجام میدهد نگران نمیشوند. این محدودیت ها یعنی که آنها هرگز قادر نخواهند بود که تجربه های بشری را به اشتراک بگذارند یا یک همدلی واقعی را نمایش دهند. ما همیشه به همکاری انسان ها با یکدیگر نیاز خواهیم داشت.

جمع بندی:

دکتر جیمز کانتون به عنوان یک آینده نگر این را به من تقدیم داشتند:
این اهمیت ضروری تکامل تعاونی میباشد. با اتوماسیون ارزش برخی از فعالیتها کاهش و برخی دیگر افزایش می یابد، ما فرایندهای کاری را باز طراحی میکنیم تا افراد بر حوزه هایی تمرکز کنند که از طریق همکاری با ماشین بیشترین ارزش را ایجاد کنند.

بنابراین نکته پیروزی در عصر اتوماسیون آنجاست که رباتها کاری که انسان ها برایشان مقدر کرده اند انجام میدهند و این به سادگی کارایی را بالا نمی آورد اما با کاوش و شناسایی اینکه چگونه افزایش کارایی نیاز به شغلهای جدید را ایجاد میکند، صورت میپذیرد.

ترجمه شده از HBR

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz