معرفی کتاب: " چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی ؟ " اثر دانلا مدوز - بهینگی

معرفی کتاب: ” چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی ؟ ” اثر دانلا مدوز

45
0
اشتراک گذاری :
معرفی کتاب: "چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی ؟" اثر دانلا مدوز

دانلا مدوز، نویسنده ی کتاب حاضر، دانشمند، معلم و کشاورزی که به عقیده ی بسیاری، افکاری فراتر از زمان خود داشت. او یکی از مشهور ترین تحلیل گران سیستم عصر ما، برنده ی جایزه ی نبوغ مک آرتور و نامزد جایزه ی پولیتزر برای روزنامه نگاری علمی بود. او در سال ۲۰۰۱ که نزدیک به پایان نگارش این اثر بود، به شکلی غیر منتظره در گذشت اما این کتاب به همت دوستانش منتشر و تعلیمات او جاودانه شد.

مقدمه ای بر اهداف «دانلا مدوز» از نگارش این کتاب

کتابی که به معرفی آن خواهیم پرداخت، عصاره ی دانش سی ساله ی مدل سازی و آموزش سیستم ها است که حاصل تلاش تعدادی از افراد خلاق می باشد. اکثر آن ها یا از گروه پویایی شناسی سیستم دانشگاه ام.آر.تی بوده اند یا تحت تاثیر آن ها قرار گرفته اند. نویسنده ی این کتاب «دانلا مدوز» می گوید: “آنچه در این کتاب نقل کرده ام حاصل زبان، ایده ها، مثال ها، نقل و قول ها، کتاب ها و فرهنگ عامه ی گروه بزرگی از فرهیختگان است. من تحسین و سپاس خود را نثار تمامی آن ها می کنم.»

وی مطالب را از متفکر ترین رشته های مختلف به دست آورده است، کسانی که هرگز برای شبیه سازی از رایانه استفاده نکرده اند اما در ذات اندیشمندان سیستمی بوده اند. این کتاب و همراهان بسیاری که سبب شکل گیری مطالب آن شده اند، نشان داده اند اگر از تفکر سیستمی به طور صحیح استفاده شود، موجب تعالی رشته های علمی و فرهنگی خواهد شد و حتی تاریخ را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

معرفی کتاب: "چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی ؟" اثر دانلا مدوز

درک سیستم های پیچیده، هدف اصلی مدوز

مدوز در یادداشتی که برای این کتاب نوشته است، خوانندگان را به احتیاط فرا می خواند و به بیان اهداف خود می پردازد، او می گوید: “این کتاب جانبدارانه و ناقص است لذا لازم است در مورد این کتاب همانند سایر کتاب ها محتاط باشید. دانش تفکر سیستمی، خیلی بزرگتر از آن چیزی است که در این کتاب به آن اشاره شده است و اگر علاقه مند باشید می توانید آن را ادامه دهید. یکی از هدف های من، علاقه مند کردن شماست. هدف دیگرم یعنی هدف اصلی ام، دادن توانایی اساسی برای درک و سر و کار داشتن با سیستم های پیچیده است، حتی اگر این اولین و آخرین کتاب و آموزش رسمی شما باشد.”

بیشتر بخوانید:  تفکر خلاق ، معجونی از انواع تفکرات برای غلبه بر محدودیت های ذهنی

تفکر سیستمی ؛ ارزشمند و مفید در ابعاد مختلف

ما در جهانی پیچیده زندگی می کنیم، که با مسائل پیچیده ای هم روبروست. معضلات در هر سطحی وجود دارند. در سطح جهانی؛ همه تغییرات جوی و اقلیمی و افزایش فجایع طبیعی ناشی از آن را حس می کنند. بحران های اقتصادی فراگیر شده است. رشد اقتصادی بالا، محیط زیست و منابع محدود زمین را با تهدید مواجه کرده است. در سطح کشورها؛ بیکاری، تورم، تخریب محیط زیست، ترافیک و آلودگی، تروریسم و فرقه گرایی در کمین هستند. در سطح سازمان ها؛ تامین مالی، روابط عرضه کنندگان و مشتریان به سادگی سابق نیستند و در سطح فردی، افسردگی، اعتیاد، اضطراب، جامعه گریزی و بیماری های جسمی نظیر سرطان، زندگی بشر را سخت پیچیده کرده اند. انسانی که طبیعت را به خدمت خود در آورده است اکنون با دستکاری های خود، در خطر طبیعت قرار گرفته است.

معرفی کتاب: "چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی ؟" اثر دانلا مدوز

اما با وجود همه ی تفاوت ها در سطح مشکلات و معضلات، همه آن ها از سیستم های پیچیده و رفتار آن ها نشأت می گیرند. پس در اولین گام باید به دور از سطح و موضوع با این سیستم آشنا شویم، آن ها را بشناسیم، درک کنیم، تفکر کنیم و از ساده انگاری اجتناب کرده و راه حل هایی را به اجرا درآوریم که به بهتر شدن اوضاع کمک کند.

کتاب مورد نظر توانایی های اساسی برای درک سیستم به شما می دهد.

تغییر در سطح آگاهی برای عبور از مشکلات

انیشتین جمله ای دارد که می گوید اگر مسائل را در همان سطحی از آگاهی حل کنید که آن ها را بوجود آورده اید، به جایی نمی رسید. در این کتاب، اولین هدف، تغییر سطح آگاهی شماست. با زبانی متفاوت آشنا می شوید، زبان علت و معلول هایی که دیگر خطی و تک سببی نیست. به دنیای علیت حلقوی و مدارهای بسته وارد می شوید. دیگر مقصر جایی بیرون از سیستم نیست، بلکه روابط بین متغیرها حکایت از قصور می کنند، قصور و تباهی هایی که اگر آن ها را بشناسیم به سبب خاصیت اهرمی، در جهت عکس به سعادت و سرآمدی می انجامند. این آگاهی، یک مهارت الزامی برای مدیران و سیاست گذاران در سطح جهان است و این اثر، یک کتاب بسیار موثر در ایجاد اولین سطح مهارت، یعنی آگاهی است.

بیشتر بخوانید:  مهندسی تفکر : درباره چگونه فکر کردن (معرفی کتاب)

مزایای استفاده از کتابمعرفی کتاب: "چه باشد آنچه خوانندش تفکر سیستمی ؟" اثر دانلا مدوز

  1. سادگی زبان
  2. اجتناب از معادلات و مدل سازی و در عین حال بیان دقیق نکات
  3. پوشش مفاهیم و انواع سیستم ها، مدل های انباشت و جریان تا دام ها الگو های اساسی و اهرم ها
  4. اشتهار نویسنده در سطح این علم و سایر علوم
  5. داشتن مثال های گسترده ای از حوادث روزمره
  6. گستردگی موضوعات از مدیریت تا محیط زیست، سیاست و اقتصاد
  7. خلاصه های مناسب
  8. معرفی منابع بیشتر برای مطالعه

مطالعه ی این کتاب می تواند برای عموم مفید باشد و به خصوص اگر مدیر سازمانی هستید که برای موفقیت آن تلاش می کنید یا دغدغه ی محیط زیست دارید و یا اقتصاددان و سیاست مدار هستید، این کتاب عمیقاً می تواند سطح درک و توان سیاست گذاری شما را افزایش دهد. تفکر سیستمی بی شک، یک روش موثر برای حل مسائل پیچیده بوده است و تلاش برای ترویج و بومی کردن آن، کاری بایسته و شایسته است.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz