چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم) - بهینگی

چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم)

اشتراک گذاری :
چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم)

شاید برای اغلب افرادی که اخبار دنیای کسب و کار را دنبال کار کنند این سوال پیش آمده باشد :

شرکتهای پیشگام و بزرگ دنیا در حالیکه محیط پیرامون آنها دائما در حال تغییر و بی ثبات است، چگونه انتظارات مشتریان را  به صورت اثربخش و باثبات مدیریت می کنند؟

قطعا در پاسخ به این سوال موافقید که از معجزه صحبت نمی کنیم. باید به دنبال حقیقتی باشیم که در این کسب و کارهای بزرگ در حال وقوع است. صحبت از این نیست که معجزه ای اتفاق می افتد، یا اینکه تکنولوژی خارق العاده استفاده شود یا تیمی از افراد فوق العاده باهوش در آن شرکت کار می کنند. بلکه مساله به نحوه مدیریت زنجیره تامین در این شرکتها برمی گردد.

چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم)

چهار P در زنجیره تامین

شرکتها این شاهکار را با استفاده از مدیریت و تسلط بر چهار P زنجیره تامین انجام میدهند. این چهار p عبارتند از : محصولات (Products)، شخصی سازی (Personalization)، افراد (People)، و فرایند (Process). در ادامه این مطلب نگاهی به این چهار P می اندازیم.

محصولات (Products)

چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم)اینکه گزارشی از محصولات خروجی یا ورودی به شرکت تهیه کنیم، کار ساده ای است. اما امروزه شرکتها به اطلاعات بیشتری نیاز دارند. فقط کافی نیست که مشاهده کنیم در گذشته چه اتفاقی افتاده است. بایستی بینایی نسبت به آنچه هم اکنون رخ می دهد نیز داشته باشیم. یعنی اینکه بدانیم هر محصول دقیقا در کدام مرحله از زنجیره تامین است. آنهم زنجیره تامینی که ممکن است وسعت زیادی داشته باشد.

شرکتها همچنین باید قادر باشند پیش بینی کنند چه اتفاقی در آینده می افتد. خب مسلما منظور این نیست که فال‌بین و رمال استخدام کنند یا در جلسات بعدی از فال قهوه استفاده کنند. بلکه از تکنیکهای پیشگویانه برای پیش بینی نیازهای فردا تا سالها بعد مشتریان استفاده کنند. به این ترتیب شرکت می تواند فرصتها و مشکلات آتی را زودتر از وقوع شناسایی کند و ارزش بیشتری خلق نماید.

با استفاده از چارچوب متمرکز برای اشتراک داده ها بین مناطق مختلف، بخشهای مختلف، عملیاتهای مختلف و شرکتهای مختلف تا حد زیادی از هزینه ها خصوصا هزینه های مربوط به نگهداری و حمل و نقل محصولات کاسته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامین

شخصی سازی (Personalization)

امروزه مشتریان نحوه بازی زنجیره های تامین را تغییر داده اند. انتخاب و قدرت مشتریان با توجه به رشد فناوری ها از همیشه بیشتر شده و مشتریان از چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم)کانالهای مختلفی با محصولات ارتباط برقرار می کنند. از اینرو نیازهای مشتریان امروز بسیار شخصی سازی شده است.

آنها محصولاتی می خواهند که مخصوص نیازشان طراحی و تولید شده باشد یا اینکه فرایند خرید این محصولات برایشان سفارشی شده باشد. دیگر سیاست های فشاری که حجمی از محصولات را به نقطه خرید مشتری ارسال می کرد کارایی ندارد. شرکتها بایستی ترجیحات متغیر مشتریان از قیمت، نحوه تحویل، سطح خدمات را برآورده کنند یا اینکه کسب و کار خود را برای همیشه از دست رفته ببینند.

برخی مشتریان، به عنوان نمونه حساسیت کمتری نسبت به قیمت داشته و ممکن است زمان بیشتری را هم منتظر بمانند که محصولی با خدمات بیشتر دریافت کنند. دسته ی دیگری از متشریان ممکن است توجه چندانی به قیمت و خدمات نداشته باشند، اما بخواهند تا محصول در محل کار خود به صورت آنلاین سفارش داده و سپس آن را در فروشگاهی نزدیک منزل تحویل بگیرند. تامین تقاضاها و ترجیحات مختلف مشتریان ممکن است به شدت پیچیده باشد.

تجربه یکسان مشتریان از کانالهای مختلف فروش

در عصر جدید شخصی سازی، شرکتها دیگر نمی توانند یک زنجیره تامین برای همه انواع ترجیحات مشتری داشته باشند. بلکه شرکتها بایستی تقاضای مَشتریان را شناخته و بخش بندی کنند، به هر بخش متناظر با ترجیحات آن پاسخ دهند. برای اینکار، زنجیره های تامین شرکت طوری باید طراحی شود که به صورت یکپارچه، باثبات و انعطاف پذیر بتواند تجربه یکسان و عالی از خرید برای مشتری فراهم کند.

چه اینکه مشتری بخواهد به صورت حضوری، یا از طریق وبسایت یا از طریق اپلیکشن موبایل خرید کند، در هر صورت تجربه وی از سازمان عالی باشد. توجه به اینگونه مسائل در طراحی و مدیریت زنجیره تامین، سازمان را در برآورده سازی و پاسخ سریع به ترجیحات مشتری توانا می سازد.

چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم)افراد (People)

تامل در شرکتهای پیشرو نشان می دهد که به طور خاص بر نیروی انسانی تمرکز کرده اند. مطالعات نشان میدهد که این شرکتها دائما در حال همراستایی بین استراتژی های کسب و کار، سازمان و نیروی انسانی هستند. شکاف بین عرضه نیروی انسانی و تقاضای سازمان را مشخص کرده و مطابق آن نیروی انسانی جذب می کنند.

پرسنل مناسب به تعداد مناسب بایستی در جایگاه مناسب و با سیاستهای انگیزشی  مناسب قرار گیرند تا خدمات عالی به مشتریان تحویل دهند. البته ایجاد چنین شرایطی کار بسیار دشواری است.

فرایندها (Process)

چهار P در زنجیره تامین : زنجیره تامین به زبان آدمیزاد ( بخش دوم)خب فرض کنید که بهترین افراد را جذب زنجیره تامین کردید.  وقتی اعضای یک تیم در مناطق جغرافیایی مختلف در سطح کشور یا در سرتاسر جهان پراکنده هستند، چگونه می توان همه ی این افراد را سرِ خط کرد؟

به طور کلی فرایندها همان رشته اصلی یا نخ تسبیحی است که بین افراد، محصولات و … ایجاد می شود.

شرکتهای برتر روی سیستم هایی تمرکز می کنند که به افراد کمک می کند تا علیرغم مسافت های دور از هم و بخشهای متفاوت با یکدیگر متصل شده، هماهنگ باشند و همکاری کنند. تحقیقات نشان میدهد که سازمان های پیشرو، سیستم هایی برای اشتراک آنلاین اطلاعات با شرکای کاری خود دارند. و اغلب آنها به صورت فعالانه فرایندها را سازماندهی کرده و شفافیت آن را بالا می برند، به طوریکه پرسنل، بخشها و شرکای تجاری در سراسر دنیا به اطلاعات موردنیاز از زنجیره تامین دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  5 نکته کلیدی در سازماندهی فرایندهای کسب و کار

جمع بندی

بنابراین چه اینکه هدف تولید دانه های قهوه باشد، چه اینکه هدف تولید دستگاه قهوه ساز باشد، و چه هدف رساندن قهوه به دست مشتری باشد، این حقیقت است که کسب و کار به سرعت در حال تغییر است. Ray Kurzweil ( مخترع و آینده نگر) معروف پیش بینی کرده است که نرخ تغییرات در طول قرن بیست و یکم معادل با ۲۰۰۰۰ سال باشد. شرکتهایی که در زنجیره تامین خبره می شوند، در این دنیای پر از تغییر پیشگام بوده و به نحو مطلوب می توانند از این فرصتها استفاده کنند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz