چرا دوستان خیالی کودکان، والدین را نگران می کند؟

چرا دوستان خیالی کودکان، والدین را نگران می کند؟

61
2
اشتراک گذاری :
چرا دوستان خیالی کودکان والدین را نگران می کند؟

مقدمه

انسان ها در عشق ورزیدن، به اشتراک گذاشتن زندگی و حتی فاش کردن درونی ترین راز ها و احساسات خود برای افراد خیالی، قابلیت ویژه ای دارند. افراد خیالی این توانایی را دارند که اشکال کوناگونی به خود بگیرند. در دنیایی که زندگی می کنیم نسخه های تخیلی از انسان های واقعی، شخضیت های افسانه ای کتاب ها و بسیاری موارد مشابه برای پاسخ گویی به نیاز خالقشان ساخته شده اند. دوستان خیالی یا شخصیت هایی که می سازیم و با آن ها ارتباط برقرار می کنیم نامرئی هستند. گاهی اوقات نقاشی های متحرک اسباب بازی ها یا سایر وسایل جان می گیرند و به شخصیتی خیالی و دوستی متفاوت تبدیل می شوند. در دنیای خیالی و با توجه به وسعت آن، تقریباً تمامی اجسام می توانند جان بگیرند.

دنیای خیالی و ارتباط با نیازهای پایه ی انسانی

بنابراین دنیای خیال و ساخت شخصیت هایی در آن وسعتی غیر قابل وصف دارد اما این سوال پیش می آید که ” آیا خلق کردن و وابسته شدن به موجودی خیالی که در ذهن شکل می گیرد نیازمند سابقه ی طولانی در روابط است؟ “، ” آیا تنها یک انسان بالغ و دنیا دیده می تواند چنین کاری انجام دهد؟”

به طور حتم پاسخ ” خیر ” می باشد چرا که همه ما در زندگی خود کودکی را تجربه کردیم و در دوران کودکی با ساختن دوستان خیالی بازی های جذابی را ابداع کردیم. کودکان با اسباب بازی های خودشان صحبت می کنند و به چیزهایی که آن ها می گویند، گوش می دهند. زمانی که کودک به یک اسباب بازی شخصیت می دهد یا دوستی نامرئی را به عنوان دوستی ویژه اختراع می کند، درگیر نیازهای پایه ای انسانی شده است. این شخصیت های ساختگی را “دوست خیالی” می نامیم.

چرا دوستان خیالی کودکان والدین را نگران می کند؟پل.ال هریس در کتاب “تاثیرات تخیلات”، توصیف می کند که خیال پردازی درباره ی فکر، رفتار و احساسات شخص یا موجودی دیگر، می تواند به طور خاص زمینه ای را برای کودکان فراهم کند تا کودک با دیدگاه های مختلف رو به رو شده و مهارت زندگی کسب کند.

محققان معتقد هستند که کودکان، در بازی با دوست خیالی شان، امکان تعامل اجتماعی را کشف می کنند به طوری که در پرورش مفهوم دوستی به آن ها کمک می کند.

بیشتر بخوانید:  چگونگی افزایش خلاقیت کودکان از طریق بازی!

دوستان خیالی ؛ سالم و ارزش آفرین یا نا سالم و مخرب؟!

سوال فوق دغدغه ی بسیاری از والدین و متخصصین کودک می باشد. والدین معمولاً در مورد نقشی که دوستان خیالی در زندگی کودکان بازی می کنند نگران هستند. در گذشته  نسبت به این تمایل یعنی تمایل کودکان به فرد خیالی، دیدگاه های مبهمی وجود داشت. به طور خاص والدین که مطمئن نبودند این گونه تخیلات سالم هستند یا نه، همیشه از دوستان خیالی استقبال نمی کردند و گاهی اوقات کودکانشان را منع می کردند.

آن ها نگران بودند که داشتن یک دوست خیالی که در اکثر اوقات همراه کودکشان است چه مفهومی برای کودک خواهد داشت؟ نقش خود را به عنوان یک پدر یا مادر در این گونه تخیلات نمی دانستند در این که کودک را نسبت به انجام این عمل بازدارند دچار تردید بودند. گاهی اوقات درگیر بودن کودک خود در دنیای خیالی را عدم توانایی کودک در دوست یابی در دنیای واقعی می دانستند. این سوال برایشان مطرح بود که آیا او نمی تواند فرق بین رویا و واقعیت را درک کند؟ یا اینکه کودکشان را در خطر ناهنجاری های روانی می دیدند.

بیشتر بخوانید:  انواع هراس ها در سنین مختلف کودکی

ذهنیت منفی در مورد دوستان خیالی کودکان

ذهنیت کلیشه ای در مورد کودکی که دوست خیالی دارد، کودکی خجالتی، گوشه گیر و دچار مشکلات عاطفی است که نیاز دارد دوستانی واقعی برای خود داشته باشد اما واقعیت به این گونه نیست. این تصویر منفی به دور از حقایق درونی کودکان است.

چرا دوستان خیالی کودکان والدین را نگران می کند؟کودک با بهره گیری از دوست خیالی خود مشکلات خود را مرتفع می کند. قوه ی تخیل، به عنوان منبعی قدرتمند برای آن هاست. کودکی را در نظر بگیرید که بدون ترس و با اعتماد به نفس از کنار یک سگ عبور می کند زیرا یک ببر نامرئی را در کنار خود می بیند. آن ها با همراه خیالی خود در مورد اتفاقات ناراحت کننده ی درون خانواده صحبت می کنند و مطمئن هستند که دوست خیالیشان این راز را محفوظ نگاه می دارد. به هر حال همراه داشتن یک دوست خیالی در اکثر اوقات به علت سرگرم کننده بودن رخ می دهد تا اینکه کودک دچار پریشانی و افسردگی باشد.

تحقیقات زیادی این موضوع را تایید می کند که داشتن یک دوست خیالی نه تنها سالم است، بلکه تقریباً شکلی رایج و مرسوم در بین کودکان می باشد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

2 کامنت برای "چرا دوستان خیالی کودکان، والدین را نگران می کند؟"

به من اطلاع بده
avatar
نمایش بر اساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | محبوب ترین ها
mahr
مهمان

جالب بود👌👌👌

wpDiscuz