چرا باید اندیشیدن را یاد بگیریم؟ (برگرفته از کتاب آموزش تفکر) - بهینگی

چرا باید اندیشیدن را یاد بگیریم؟ (برگرفته از کتاب آموزش تفکر)

30
0
اشتراک گذاری :
چرا باید اندیشیدن را یاد بگیریم؟ (برگرفته از کتاب آموزش تفکر)

چالش بهسازی تفکرات کودکان، هسته مرکزی آموزش و پرورش است و در سال های اخیر در کانون توجه اصلاحات تدریجی برنامه های درسی قرار داشته است. آموزش نحوه اندیشیدن به کودکان، هسته مرکزی نهضت جهانی فلسفه ی کودکان است. فلسفه ای که برای پیشیرد اندیشیدن، یادگیری، مهارت های کلامی و قابلیت های همه کودکان در متجاوز از سی کشور جهان از پژوهش فلسفی استفاده می کنند.

چرا باید اندیشیدن را یاد بگیریم؟

کیفیت زندگی و یادگیری ما به کیفیت اندیشیدن ما بستگی دارد. اگر بتوانیم اندیشیدن بهتر را به شیوه ای منظم (سیستماتیک) بذرافشانی کنیم، در آن صورت بدون شک بهتر فکر خواهیم کرد. یک دلیل که همواره برای آموزش تفکر ارائه می شود، این است که اندیشیدن در ذات رشد و پرورش انسان نهفته است و هر کس حق دارد به پرورش قوای عقلانی خود بپردازد.

پرورش ذهن بخشی از تربیت ماست، زیرا بخشی از انسانیت ما را تشکیل می دهد. طبق این دیدگاه، کنش کلیدی آموزش و پرورش عبارت است از آموختن تفکر انتقادی، خلاق و موثر به کودکان.

دیگر توجیه آموزش تفکر این است که اگر از محرکات و چالش های صحیح عقلانی برخوردار شویم، احساس شعف می کنیم. مغزهای ما برای حل مساله سیم کشی شده و از حل معماهایی که در توان ما باشند لذت می بریم.چرا باید اندیشیدن را یاد بگیریم؟ (برگرفته از کتاب آموزش تفکر)

فکر کردن نه تنها می تواند لذت بخش باشد، بلکه می تواند سودمند نیز باشد. بسیاری از دلایل اینکه چرا باید اندیشه کردن و یادگیری مهارت ها را پرورش داد آن است که این ها، ابزاری یا عملیاتی هستند و توفیق فرد و جامعه به آنها بستگی دارد. مهمترین منبعی که هر جامعه دارد، منایع عقلانی مردمان آن است. جامعه ی موفق عبارت است از جامعه ای متفکر که در آن قابلیت های یادگیری مادام العمر شهروندان به بهترین وجه تحقق یافته باشد.

بیشتر بخوانید:  تفکر خلاق در کودکان (راهکارهایی برای پرورش ویژگی های خلاق در کودکان)

پرورش ذهن و پرورش فضایل اخلاقی

پرورش ذهن به کمک چالش های عقلانی نه تنها وسیله ای برای لذت بردن و موفقیت در دنیای شدیدا رو به تغییر است، بلکه می تواند به پرورش قابلیت های اخلاقی و فضایل نیز منجر گردد. فضایل عقلانی را می توان مجموعه ای پیچیده از صفاتی مانند کنجکاوی، اندیشه وری، جرات عقلانی و پشتکار در زمینه جستجوی حقیقت، تمایل به اسندلال و تجزیه و تحلیل، قضاوت و خود اصلاحی، داشتن گشاده دلی در برابر دیدگاه های دیگران و دیگر عناصر و خودپروری از طریق تمرین دانست. این ها قابلیت هایی هستند که می باید از طریق اندیشیدن در تنهایی و نیز از اندیشه کردن همراه دیگران، پرورش پیدا کنند.

محتوای کتاب آموزش تفکر

چرا باید اندیشیدن را یاد بگیریم؟ (برگرفته از کتاب آموزش تفکر)کتاب آموزش تفکر درباره نظر و عمل فلسفه ی کودکان تدوین شده و کارهای کودکان و مدارس بریتانیای کبیر مثال های آن را تشکیل می دهد. در این کتاب برای تسهیل پژوهش فلسفی با گروه کودکان در خانه و مدرسه و ترغیب کودکان به تفکر انتقادی و خلاق به کمک گفت و شنود، روش هایی ارائه می شود. منظور آموزش فلسفه به کودکان نیست، بلکه چگونه درگیر ساختن آنان به یک نوع بحث خاص-یعنی بحث فلسفی یا آموزش فلسفیدن به آنان- مطرح است.

هدف کتاب نشان دادن روش های استفاده از بحث فلسفی برای افزودن بر ارزش گفتن و شنیدن در ارتباط با کودکان در خانه یا مدرسه است. کتاب درباره کارهای روزمره ما با کودکان و اندیشیدن همراه آنان تدوین شده، بیشتر سعی بر این است که با استفاده از رویکرد موسوم به فلسفه برای کودکان این امر بهتر انجام گیرد.

پژوهش فلسفی

در این کتاب مثال هایی از بحث فلسفی تشریح شده که عمدتا بر پژوهش های مولف درباره معلمان و شاگردان استوار است. این گزیده ها برای رساندن صدای کودکان و معلمان به خواننده و نیز برای ترسیم روش هایی است که به کمک آنها می توان پژوهش فلسفی را با کودکان در سنین و با قابلیت های مختلف انجام داد.

پژوهش فلسفی با کودکان می تواند وسیله ای باشد که به کمک آن قابلیت هایی همچون داشتن ذهن گشاده، پشتکار، رعایت احترام دیگران و خودآزمایی در منش انسان عجین شود.

آموزش کودکان به اینکه اندیشمندان بهتری باشند، موضوعی عقلانی و اخلاقی است و میتوان آن را تحقق ذات انسان از طریق فرآیندهای خاص آموزش و پرورش تعریف کرد. این فرآیندها به چیزی بیش از مجموعه ای مشخص از مهارت های تفکر نیاز دارند. همچنین پرورش نگرش ها و تمایلات انسان را شامل می شوند. آموزش تفکر نمی تواند صرفا انتقال مهارت های مشخص باشد، زیرا چنانچه از مهارت ها استفاده نشود، چیزهایی بیهوده خواهند بود.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz