تعیین روش های پیش بینی تقاضا : آشنایی با روش های کمی و کیفی - بهینگی

تعیین روش های پیش بینی تقاضا : آشنایی با روش های کمی و کیفی

92
0
اشتراک گذاری :
تعیین روش پیش بینی تقاضا : آشنایی با روش های کمی و کیفی

پیش بینی یعنی در نظر گرفتن مفروضات سنجیده درباره ی روند و رویداد های آینده. اصولا در هر تصمیم گیری نیاز به پیش بینی است و یا به نحوی با آن سر و کار دارد. باید توجه داشت که اغلب پیش بینی دقیقا با واقعیت مطابقت نمی کند و باید کوشید که خطای پیش بینی را به حداقل ممکن رساند. فنون و تکنیک های مختلفی برای پیش بینی تقاضا وجود دارد که هر یک از آن ها کاربرد خاص خود را دارد. یک کارآفرین باید بکوشد مدلی را برای پیش بینی تقاضا انتخاب کند که جوابگوی نیاز های او باشد. برای انتخاب مدل پیش بینی باید به نکات زیر توجه شود:

  • محدوده ی زمانی که می خواهیم در آینده پیش بینی کنیم
  • پراکندگی آمار و ارقام موجود
  • ارتباط اطلاعات با متغیر مورد نظر
  • هزینه
  • دقت
  • سادگی

روش های پیش بینی تقاضا

روش های مورد استفاده برای پیش بینی تقاضا را، در کل می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد: روش های کمی و روش های کیفی

تعیین روش های پیش بینی تقاضا : آشنایی با روش های کمی و کیفیروش های کیفی

پیش بینی های کیفی بیشتر بر قضاوت و تجربه مبتنی است. از جمله مزایای این روش ها، این است که افراد با بازارهای خاصی آشنا هستند و می توانند براساس معلومات خود راجع به پویایی های بازار، میزان فروش را به طور صحیح تخمین بزنند و از جمله معایب آن این است که کیفیت این گونه پیش بینی ها تا حد زیادی به ویژگی های پیش بینی کننده بستگی دارد.

متداول ترین روش های کیفی

۱-نظر هیئت مدیران

در این روش، پیش بینی با بررسی عقاید و نظرات مدیران حاصل می شود. اعضای گروه ممکن است شامل کارکنان فروش، بازاریابی، امور مالی و تولید باشند.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی و مدیریت بازاریابی یعنی چی؟

۲-روش دلفی

در این روش که مشابه روش قبلی است اغلب از کارشناسان خارج از سارمان استفاده می شود. آن ها برای پیش بینی، اطلاعاتی راجع به رویداد های تکنولوژیک یا جمعیتی که ممکن است به طور شایان توجهی بر تمام صنعت یا بازار اثر بگذارد در اختیار مسئولان قرار می دهند، بنابراین روش دلفی برای مشخص کردن روندهای آینده و فرصت های بازار برای محصولات جدید کاربرد بیشتری دارد. به خصوص هنگامی که اطلاعات قبلی راجع به بازار موجود باشد.تعیین روش های پیش بینی تقاضا : آشنایی با روش های کمی و کیفی

۳-نظر نیروی فروش

بسیاری از شرکت های بازرگانی از نوعی روش پیش بینی از پایین به بالا استفاده می کنند که در آن از کارکنان فروش خواسته می شود که فروش کوتاه مدت را پیش بینی کنند. به دلیل ارتباط نزدیک فروشندگان با مشتریان، اطلاعات آنان بسیار مفید است.

روش های کمی

استفاده از روش های کمی پیش بینی بازار، در مواردی که داده و آمار کافی و قابل اعتمادی از سابقه تقاضای محصول در گذشته موجود باشد، در عمل بیشتر از دیگر روش ها مورد استفاده قرار می گیرد. اساس استفاده از روش های کمی پیش بینی تقاضا بر این فرض قرار دارد که الگوی رشدی که محصول در گذشته داشته است، در آینده نیز ادامه خواهد یافت. به عبارت دیگر، پیش بینی تقاضای محصول در آینده از فرافکنی وضعیت فروش آن در گذشته به دست می آید. در حقیقت در این روش، گذشته چراغ راه آینده است.

از این نظر تحلیلگر بازار پیش از استفاده از این روش، نه تنها می بایست از تداوم و ثبات نسبی اوضاع و احوال اقتصادی و بازرگانی مرتبط با محصول و بازار مورد نظر اطمینان حاصل کند، بلکه باید آگاهی قابل قبولی از دوره ی زندگی محصول در حال حاضر داشته و از عدم تغییر در افق پیش بینی مطمئن باشد.

بیشتر بخوانید:  مدیریت تقاضا در بازاریابی: وظیفه بازاریابی در شرایط مختلف تقاضا چیست؟

متداول ترین روش های کمی

۱-تحلیل سری های زمانی

روش های پیش بینی براساس سری های زمانی عمدتا بر اطلاعات گذشته و عینی و نیز رویه های ساده برای محاسبات پیش بینی متکی است. این روش برای پیش بینی های کوتاه مدت بسیار مناسب است ولی برای پیش بینی های بلند مدت استفاده چندانی ندارد.تعیین روش های پیش بینی تقاضا : آشنایی با روش های کمی و کیفی

سه نوع روش های سری زمانی

الف- میانگین متحرک: در این روش میانگینی که با استفاده از اطلاعات جدید مرتبا به روز می شود برای دوره بعد در نظر گرفته می شود. در این روش ابتدا تعداد دوره هایی که مبنا قرار می دهیم مشخص می کنیم و سپس پیش بینی را متناسب با میانگین آخرین دوره ها در نظر می گیریم.

مثلا اگر سه دوره را مبنای پیش بینی قرار دهیم، برای پیش بینی تیر ماه، میانگین فروردین، اردیبهشت، خرداد را در نظر می گیریم و برای مرداد ماه میانگین اردیبهشت، خرداد و تیر در نظر گرفته می شود.

ب- میانگین متحرک وزنی: در این روش به آمار و ارقام جدیدتر وزن بیشتری داده می شود و براساس وزن داده شده محاسبه صورت می گیرد.

ج- نمو هموار: در این روش مانند تکنیک میانگین متحرک وزنی، آمار هر دوره ارزش گذاری شده و این ارزش گذاری تابع تصاعد هندسی نزولی است. بدین ترتیب که اطلاعات جدیدتر دارای وزن بیشتری بوده و وزن های دوره قبلی بر مبنای یک تصاعد هندسی کاهش می یابد.

۲-تحلیل هم بستگی

اگر اطلاعات کافی در مورد موضوع پیش بینی موجود بوده و روابط بین متغیرها نیز مشخص باشد، می توانیم از این روش استفاده نماییم. به عنوان مثال اگر بین تقاضا و پارامترهای دیگر مثل قیمت، درآمد و … رابطه ای وجود داشته باشد، می توان با کمک این روش با داشتن آمار مربوط به پارامتر های مذکور، تقاضای آتی را پیش بینی نمود.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz