پوکا یوکه یعنی چی؟ خطا ناپذیرسازی - بهینگی

پوکا یوکه یعنی چی؟ خطا ناپذیرسازی

178
0
اشتراک گذاری :
پوکا یوکه یعنی چی؟ خطا ناپذیرسازی

پوکا یوکه یعنی چی؟

پوکا یوکه (Poka-yoke) یک واژه ژاپنی است. یوکه(yokeru) به معنای جلوگیری و پوکا(poka) به معنای خطاهای غیرعمدی می باشد.

کلمات مترادف

مترادف های رایج فارسی: پوکا یوکه، خطاناپذیری، خطا ناپذیرسازی
مترادف های رایج لاتین: error-proofing ، mistake proofing ،fail safing

مفهوم

مفهوم پوکا یوکه یا خطاناپذیری جلوگیری از طراحی، تولید و مونتاژ قطعات معیوب است. این مفهوم به دنبال شناسایی خطا یا نقص با استفاده از ساده ترین روش ها و ابزارهاست. این تکنیک ابتدا در حوزه تولید مطرح شد. خطاناپذیری در تولید یعنی فرایندها، تجهیزات و ابزارهای تولید طوری طراحی شوند که نتوان عملیات تولید را به صورت اشتباه یا غلط انجام داد. این تکنیک معمولا همراه با یکسری علائم و هشدارهای دیداری جهت نمایش وضعیت اجرا می شود. پوکا یوکه اولین گام در ایجاد یک سیستم بدون نقص و خطاست.

امروزه کاربرد پوکا یوکه فقط محدود به تولید نبوده و در حوزه های مختلف اعم از خدمات، ورزش، هنر و سلامت و حتی مهارتهای فردی زندگی نیز می توان نمونه های بسیار مفیدی از آن را مشاهده نمود.

تاریخچه

یک مهندس تولید ژاپنی به نام شیجیو شینگو مفهوم “پوکا یوکه” را در سالهای ۱۹۶۱- ۱۹۶۴ابداع نمود. این مفهوم تخصص کیفیت در ژاپن را متحول نمود. پوکا یوکه از اجزای اصلی سیستم کنترل کیفیت صفر(Zero Quality Control (ZQC)) است. سیستم کنترل کیفیت صفر نیز توسط آقای شینگو ابداع شده است. ایده اصلی سیستم کنترل کیفیت صفر در چند کلمه خلاصه می شود: تولیدعاری از خطا. پوکا یوکه در ابتدا جلوگیری از اشتباهات ابلهانه (Proofing full) نامیده شد. سپس برای اینکه کارگران در مقابل این نام موضع منفی نداشته باشند، جلوگیری از اشتباه (mistake proofing) و ایمن سازی دربرابر خطا(fail safing) نامگذاری شد. نتیجه پوکایوکه کسب و کاری است که انرژی، زمان و منابع کمتری را صرف اشتباهات و خطاها در آینده می کند.

 

پوکا یوکه یعنی چی؟

      پوکا یوکه یعنی چی؟

 

در بهینگی بخوانید:

فرآیندها چگونه خطاناپذیر می شوند؟

پوکا یوکه در اتاق عمل

پوکا یوکه در فناوری اطلاعات

 

نوع مطلب : ترجمه، تالیف و گردآوری

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz