پسرفت تابستانی یا تعطیلات تابستانی: بازیابی انرژی یا افت یادگیری؟ - بهینگی

پسرفت تابستانی یا تعطیلات تابستانی: بازیابی انرژی یا افت یادگیری؟

اشتراک گذاری :
پسرفت تابستانی یا تعطیلات تابستانی: بازیابی انرژی یا افت یادگیری؟

تابستان خود را چگونه گذرانده اید؟

تیتر فوق، تقریبا یک موضوع نوستالژیک انشا برای همه ی ما بوده است. جالب اینکه اکثر ما از دوران دبستان تا دبیرستان، همه مان تابستان های خود را به یک شکل گذرانده بودیم، پر بار و غنی!. در فرهنگ سخت گیرانه ما (شاید هم ریاکارانه) نیز اغلب تابستان باید در انشاها بسیار پر بار می بود. یادتان می آید که شنیده باشید دانش آموزی در انشای خود گفته باشد که دچار پسرفت تابستانی شده است؟ یعنی نسبت به انتهای سال تحصیلی، وی در درسها و یادگیری افت داشته است؟

تعطیلات تابستانی یا پسرفت تابستانی کودکان

در تعطیلات تابستانی هستیم، و اغلب دانش آموزان و کودکان بسیار خوشحالند. آنها روزهای تابستان را با استراحت، تفریح و بازی طی می کنند تا خستگی یکسال تحصیلی را از تن بیرون کنند. طبیعا تعطیلات تابستانی و بازیابی توان روحی برای سال تحصیلی بعد ضروری است، اما برخی محققان موضوع مهمی را که معمولا در انتهای تابستان رخ می دهد، را گوشزد می کنند. چگونه مانع “پسرفت تابستانی“(summer regression) شویم؟

پسرفت تابستانی چیست؟

دانش آموزان هر روز از سال تحصیلی  در حال پیشرفت و یادگیری بوده اند، اما پسرفت تابستانی باعث می شود که بخشی از دانشی که در مدرسه کسب کرده بودند را از دست بدهند. افت یادگیری(Learning loss) یا سراشیبی تابستانی(summer slide) یک مساله بسیار رایج در تعطیلات تابستانی است که اغلب مشاهده میشود. بنابراین هر تابستان انتظار داریم که بخشی از توانایی های یادگیری دانش آموزان از دست برود.

پسرفت(  regression) وقتی است که یک شخص یا چیز به وضعیت اصلی خود باز میگردد. به عنوان نمونه، افت مهارت های کودک یا توقف در روند پیشرفت وی را می توان پسرفت نامید.

پسرفت تابستانی یا تعطیلات تابستانی: بازیابی انرژی یا افت یادگیری؟

پیشنهاد مقابله با پسرفت تابستانی

برای اینکه در انتهای تابستان دچار افت تحصیلی نشویم و دانش آموزان بخشی از زحمات سال تحصیلی خود را از دست رفته نبینید، پیشنهادات زیادی ارائه میشود. در ادامه برخی از این پیشنهادات ساده را می توانید مطالعه کنید این پیشنهادات برای والدین نیز مفید است. تلاش شده است در این پیشنهادات کام دانش آموزان را نیز تلخ نکنیم!

مطالعه روزانه:

عادت مطالعه روزانه یکی از ساده ترین راههاست که باعث می شود ذهن و مغز کودکان همچنان در طول تابستان آماده باقی بماند. خصوصا مانع می شود که توانایی خواندن در دانش آموزان سالهای پایین دبستان کاهش یابد. مطالعه ی روزانه را در امور روزمره تابستانی قرار دهید. اگر پیدا کردید، در طرح های مطالعاتی عضو شوید، کتابخانه محله خود را نیز فراموش نکنید. اگر بتوانید هر هفته به کتابخانه بروید، که عالی است!

سوال از خود : چرا ما جلسات کتابخوانی خانوادگی نداریم!؟

پسرفت تابستانی یا تعطیلات تابستانی: بازیابی انرژی یا افت یادگیری؟

بسیار بنویسید

نوشتن موجب می شود تا دانش آموز در مهارت های نوشتاری و ادبی مانند بکارگیری واژگان افت نکند. خب مسلما واداشتن دانش آموزان به نوشتن یک انشا، مطلب یا گزارش در طول تابستان کار خیلی سخت(شاید نشدنی باشد) اما مجلات خلاقانه یا نوشته های خلاقانه ای که با وی همراهی می کنید، می تواند روش ساده ای برای ترغیب کودک به نوشتن باشد.  علاوه بر جلوگیری از پسرفت تابستانی، این قبیل کارهای خلاقانه باعث ارتقای قدرت خلاقیت، حل مساله کودک می شود، ضمن اینکه مهارت داستان گویی و ارتباطی وی را نیز افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید:  تابستان و حسرت : هشدار تابستانه از دیدگاه MBTI

بازدیدهای آموزشی فراموش نشود

فراموش نکنید که از مراکزی مانند اماکن تاریخی، موزه ها، گالری ها و … بازدید کنید. این اماکن فرصتهای یادگیری همراه با سرگرمی هستند. اگر قصد مسافرت دارید، حتما بازدید از اماکن تاریخی یا موزه های مسیر را در برنامه قرار دهید. همین برنامه ریزی سفر، می تواند کودک را ترغیب به خواندن کتابهایی برای آشنایی با مراکز توریستی در طی سفر کند. در طی سفر و پس از بازدیدها، یادتان باشد که سرصحبت را در مورد این بازدیدها با کودک باز کنید.

وقتی را برای یادگیری کنار بگذارید

اگر کودک سازگاری دارید، می توانید کتابهای تمرین، کاردر خانه و … برای تابستان وی تهیه کنید. هدف این قبیل کتاب ها تمرین بیشتر و حفظ آموخته های آنها و جلوگیری از فراموشی شان به دلیل غیرفعال بودن ذهن می باشد. حتما با معلم یا مدرسه کودک نیز مشورت کنید تا کتابهای مناسب وی را پیشنهاد کند. حتی ۱۵ دقیقه وقت برای یادگیری در روز می تواند تفاوتهای چشمگیری ایجاد کند.

ثبت نام در کلاسهای تابستانی

خب دیگر این موضوع که تقریبا برای همه مشخص است. تنوع در برنامه ها و کلاسهای آموزشی در تابستان مانع از خستگی ممتد دانش آموز از برنامه های آموزشی می شود.

  راه حل پسرفت تابستانی: برنامه ریزی برای تابستان

پسرفت تابستانی یا تعطیلات تابستانی: بازیابی انرژی یا افت یادگیری؟

به نظر می رسد بهترین راه حل برای جلوگیری از پسرفت تابستانی، برنامه ریزی برای تعطیلات تابستانی است. تعطیلات تابستانی یک دانش آموز تقریبا یک سوم سال تحصیلی وی طول می کشد. برنامه ریزی تابستانی یعنی پیش اقدامانه فعالیت کنیم.

پیش اقدامانه یعنی به جای اینکه گرفتار حسرت های تابستانه شویم، به جای اینکه در انتهای فرایند تعطیلات تابستانی به خروجی هایمان نگاه کنیم، در ابتدای تابستان ببینیم چه ورودیهای وارد فرایند تعطیلات تابستانی خواهیم کرد!

چند تابستان از عمر ما گذشته است؟. احتمالا همه ما کم و بیش تجربه حسرتهای تابستانه را داشته ایم!. بیاید ابتدای تابستان برنامه ریزی کنیم!

آیا روزی خواهد رسید که آخرین انشای سال تحصیلی ما این باشد: ” تابستان خود را چگونه خواهید گذراند؟”. یا اینکه در همچنان بر پاشنه سابق می چرخد.  موضوع اولین انشای ما هر سال “تعطیلات تابستانی خود را چگونه گذرانده اید؟” خواهد بود.

پیشنهاد برای یادداشت بعدی:

به نظرتان اگر ابتدای سال تحصیلی این موضوع تابستان خود را چگونه گذرانده اید، را از کلاس انشا حذف کنیم، به روحیه صداقت و دوری از دروغ کودکان مان کمک نمی کنیم؟

 

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz