پرسشنامه شوخ طبعی - بهینگی

پرسشنامه شوخ طبعی

209
0
اشتراک گذاری :

پرسشنامه شوخ طبعی

در این مطلب به معرفی پرسشنامه های شوخ طبعی پرداخته می شود. قبلا پرسشنامه شوخ طبعی آکسفورد در بهینگی معرفی شده بود.

پرسشنامه سبک های شوخ طبعی (HSQ)

این پرسشنامه توسط دکتر مارتین و همکاران تهیه شده است. دکتر مارتین یکی از پیشگامان تحقیقات حوزه شوخ طبعی است. پرسشنامه سبک شوخ طبعی از ۳۲ گویه تشکیل شده است. این پرسشنامه برای اندازه گیری چهار سبک شوخ طبعی طراحی شده است. ۴ سبک شوخ طبعی عبارتند از پیونددهنده، خودفزاینده، پرخاشگرانه و خودشکن. سوالات هریک از ۴ سبک شوخ طبعی شامل ۸  آیتم است. پاسخ دهنده به هر سوال در مقیاس هفت درجه ای از کاملا مخالفم (۱) تا کاملا موافقم (۷) پاسخ میدهد.

پرسشنامه شوخ طبعی

پرسشنامه شوخ طبعی محقق ساخته:

در تحقیقات شوخ طبعی، نمونه های متعددی از پرسشنامه های محقق ساخته وجود دارد. به مرور زمان، به معرفی نمونه هایی از این پرسشنامه ها پرداخته می شود.

پرسشنامه شوخ طبعی شماره یک:

محقق: مهدیه سادات خشوعی

عنوان مقاله: رابطه بین هوش هیجانی و شوخ طبعی در دانشجویان دانشگاه

نشریه: مطالعات تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی

این پرسشنامه ۲۵ سوال دارد. پاسخ به هر سوال بر روی یک طیف هفت درجه ای از کاملا موافقم تا کاملا مخالفم انجام می شود. در ساخت این پرسشنامه از روش مولفه های اصلی و چرخش از نوع واریماکس استفاده شده است. در نهایت ۵ عامل زیر در پرسشنامه مورد ارزیابی قرار می گیرد :

– لذت از شوخی(Enjoyment of Humor)

– خنده(Laughter)

– شوخی کلامی(Verbal Humor)

– شوخ طبعی در روابط اجتماعی(Sense of Humor in Social Relations)

– شوخ طبعی در شرایط استرس آور(Sense of Humor in Stressful Conditions
پایایی پرسشنامه نیز به وسیله همسانی درونی(آلفای کرونباخ) محاسبه شده است. بر روی یک نمونه  ۴۰ نفری و برای کل پرسشنامه ۰٫۹۲ و برای هرکدام از ابعاد نیز بیشتر از ۰٫۷۴ بدست آمد. در مجموع نتایج حاکی از ضرایب پایایی رضایت بخش برای کل پرسشنامه و همه ابعاد آن است.
در این پرسشنامه هر پاسخ دهنده برای هر مولفه یا عامل نمره ای جداگانه دریافت می کند. برای کل پرسشنامه نیز یک نمره نهایی دریافت می کند. نمره ی بالا در این پرسشنامه نشان دهنده شوخ طبعی بیشتر است.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 51 vote, average: 2٫00 out of 5

میانگین امتیاز 2٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz