پرسشنامه سبک های تفکر TSI - بهینگی

پرسشنامه سبک های تفکر TSI

331
0
اشتراک گذاری :
پرسشنامه سبک های تفکر TSI

پرسشنامه سبک های تفکر TSI

استرنبرگ در نظریه خود مدیریتی ذهنی خویش بیان می‌کند که سبک‌های تفکر، شیوه‌های ترجیحی افراد در به کارگیری توانایی‌هایشان می‌باشد. مفهوم اصلی این نظریه آن است که افراد به نوعی نیازمند سبک‌های تفکر برای مدیریت یا اداره کردن فعالیت‌های روزمره‌شان هستند. این سبک‌های تفکر نه تنها تصادفی نیستند، بلکه بیشتر بازتاب‌های بیرونی و شیوه‌هایی می‌باشند که افراد می‌توانند خودشان را سازمان داده و اداره کنند.

بیشتر بخوانید:  نقشه ذهنی سبک تفکر : مفهوم و سبک های مختلف

معرفی سیاهه سبک های تفکر Thinking Styles Inventory

پرسشنامه سبک های تفکر استرنبرگ و واگنر (TSI) به وسیله استرنبرگ و واگنر در سال ۱۹۹۲ طراحی شده است. این سیاهه شامل ۱۰۴ ماده و ۱۳ زیرمقیاس است. هر زیر مقیاس شامل هشت ماده است که یک سبک تفکر را اندازه گیری می کند. ۱۳ سبک تفکر شامل: قانون گذار، اجرایی، قضایی، سلطنتی، سلسله مراتبی، جرگه سالاری، هرج و مرج طلبی، کلی، جزیی، درونی، بیرونی، محافظه کارانه و آزادمنشانه است.

سیاهه سبک های تفکر، بر اساس مقیاس لیکرت هفت درجه ای (نمره ۷ – ۱) تنظیم شده است. نمره یک هنگامی که فرد مطلقاً عبارت را متناسب خود نمی داند و نمره هفت هنگامی که فرد عبارت را کاملا مناسب خود می داند، انتخاب می شود. انتخاب نمره های بین یک تا هفت هنگامی صورت می پذیرند که عبارت مورد نظر تا حدی با فرد تناسب داشته باشد. نمره کل با جمع بستن هشت نمره در هر سبک تفکر و سپس تقسیم مجموع نمره ها بر هشت محاسبه می شود. این نمره بین یک تا هفت است که با توجه به جدول نمره ها تفسیر می شود.

پژوهش انجام شده

سیاهه سبک های تفکر در سال ۱۳۸۰ توسط امامی پور برای دانشجویان و دانش آموزان جامعه ایرانی، هنجاریابی شده است. ضرایب اعتبار این سیاهه بر حسب همسانی درونی (آلفای کرونباخ) در مطالعات استرنبرگ و واگنر (۱۹۹۲) برای سبک های قانونگذار، اجرایی و قضایی به ترتیب ۰/۷۸، ۰/۷۵ و ۰/۷۲ گزارش شده است. امامی پور (۱۳۸۰) نیز همسانی درونی سیاهه را در گروه دانشجویان برای سبک قانونگذار، سبک اجرایی و سبک قضاوتگر به ترتیب ۰/۶۳، ۰/۷۱ و ۰/۷۵ گزارش کرده است. محاسبه روایی سازه ابزار با انجام روش تحلیل عاملی، (توسط استرنبرگ، ۱۹۹۴ نقل از امامی پور و سیف، ۱۳۸۲) ۰/۷۷ گزارش شده است. در ایران، نیز امامی پور و سیف (۱۳۸۲) بر اساس نتایج حاصل از ۸۱۰ آزمودنی به روش تحلیل عاملی و با استفاده از روش مؤلفه های اصلی و چرخش متعامد (واریماکس) ضریب ۰/۵۹ را برای روایی ابزار گزارش داده اند.

 

پرسشنامه سبک های تفکر TSI

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz