راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افراد - بهینگی

راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افراد

50
2
اشتراک گذاری :
راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افراد

وقتی نوعی بدگمانی دزدکی ای دارید که ممکن است فردی حقه ای در سر داشته باشد، با سه گزینه غم افزا تنها می مانید: با فرد روبه رو شوید، موقعیت را نادیده بگیرید و یا سعی کنید اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید.
اگر با فرد روبه رو شوید، نه تنها این کار او را در حالتی تدافعی قرار می دهد بلکه، اگر مشخص شود که شما اشتباه کرده اید، احتمال دارد که به عنوان یک فرد پارانوئید (بدگمان) یا حسود به شما نگاه کنند و رابطه خود را هم با آن فرد از دست بدهید.
نادیده گرفتن موقعیت می تواند سخت باشد و احتمالا آسیب رسان برای شما.

و نهایتا، سعی در جمع آوری حقایق بیشتر؛ این کار زمان بر است و اگر دست شما رو شود، ممکن است متضرر شوید.
هرگاه احساس کردید اتفاقی نادرست در حال رخ دادن است، مانند این که فرزند نوجوان تان مواد مخدر مصرف می کند، کارمندی دزدی می نماید یا دوستی نسبت به شما بی وفا است، می توانید از راهکارهایی برای پی بردن به پنهان کاری افراد بهره ببرید. راهکارهای زیر را مورد استفاده قرار دهید تا متوجه شوید که فرد مورد نظر، چه فکری در سر می پروراند و در واقع، در معرض چه چیزی قرار گرفته است.

۱- کشف افکار دیگران

این تکنیک به شما کمک می کند تا در طول چند دقیقه متوجه شوید که آیا فرد چیزی برای پنهان کردن دارد یا خیر؟ این تکنیک مانند آزمون رورشاخ (تعبیر لکه ها) کار می کند، همچنین به طور متداول به عنوان آزمون لکه های جوهر هم به آن اشاره می کنند. آزمون رورشاخ، شامل لکه های انتزاعی و متقارن جوهر می شود. درباره این آزمون نظریه چنین است: تعبیر یک فرد از اشکال، نگرش و افکار ناهشیار او را آشکار می سازد.

راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افراددر این تکنیک ما از این نظریه به روشی کاملا جدید و شفاهی بهره می بریم. شما سوالی می پرسید که فرد را به چیزی متهم نمی کند ولی، به موقعیت اشاره دارد! سپس با بررسی پاسخ، به راحتی می توانید دریابید که آیا این فرد چیزی برای پنهان کردن دارد؟
از این طریق شما می توانید موضوع حساسی را پیش بکشید و دریابید که آیا فرد آرامش دارد یا نگران موضوع می شود؛ همه این کارها را طوری انجام دهید که هیچ انگشت اتهامی به سمت فرد مورد نظر وجود ندارد.

مثال

زنی فکر می کند نامزدش تا حدودی عجیب رفتار می کند و نوعی دارو با خود دارد، تجویز شده یا غیر از آن. برای رسیدن به حقیقت، او می تواند بلند فکر کند: ” جالب نیست، مردم از دارو استفاده می کنند و فکر می کنند دیگران چیزی نمی دانند؟” ولی می تواند بگوید: ” جدیدا مقاله ای خواندم که نوشته بود ۳۳ درصد بزرگسالان، گاهگاهی در زندگی خود دارو (مواد مخدر) مصرف می کنند، البته تفننی.”

او به طور غیر مستقیم موضوع را پیش می کشد، آن گاه مشاهده می کند که آیا طرف مقابلش سوء مصرف خود را پنهان می کند؟ فردی که در اعمال ذکر شده او دخیل نباشد، احتمالا تمایل دارد وارد مکالمه شود؛ در حالی که اگر فرد موردنظر درگیر این رفتار باشد، به دنبال تغییر موضوع در مکالمه است!
همچنین با مشورت خواستن از دیگری، می توان از این تکنیک استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:  دست و صورت شما به هنگام گوش دادن، صحبت کردن و تصمیم گیری به چه حالتی است؟

۲- پیج کردن دکتر بمبئی

اگر فکر می کنید شخصی، چیزی یا فرد به خصوصی را می شناسید، برای یافتن حقیقت، تکنیک ” پیج کردن دکتر بمبئی ” می تواند به شما کمک کند. این تکنیک براساس یک اصل روانشناختی کار می کند: وقتی دونفر به طرف موضوعی کشیده می شوند که در موردش دانش قبلی ندارند، کشش آن ها به طرف موضوع، مساوی است. اگر فردی درباره افراد X و Y هرگز چیزی نشنیده باشد، علاقه او نسبت به آن ها مساوی خواهد بود؛ طبیعتا توجه او به چیزی جلب می شود که بیش تر با آن آشنایی دارد. اگر او فرد Y را بشناسد و X را نشناسد، وقتی اسم Y ذکر شود، بیش تر آن به توجه می کند.

این تکنیک، گزینه های مساوی در اختیار فرد قرار می دهد. اگر علاقه او به طرف یک جهت حرکت کند، احتمالا نسبت به اطلاعات خاصی که برای شما آشکار نشده است، آگاهی دارد. اکنون چگونگی کاربرد این تکنیک را در قالب یک مثال بیان می کنم.راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افراد

مثال

یک مدیر کارگزینی فکر می کند ممکن است جیمی برنامه داشته باشد که شرکت را ترک کند و لیستی از مشتریان را با خودش ببرد. او شک کرده که جیمی قبلا با ” آقای بلک ” مالک یکی از شرکت های رقیب ملاقات کرده باشد.

بنابراین، مدیر به راحتی جیمی را کنار خود می نشاند و ظاهرا، به طور اتفاقی سه پوشه را روی میز می گذارد که برچسب هایش از این قرار است: ” آقای گرین “، ” آقای بلو ” ، ” آقای بلک “. اگر جیمی قبلا آقای بلک را ملاقات کرده باشد یا مصمم باشد که با او ملاقات کند، در ابتدا نگاه او روی پوشه آقای بلک، طولانی تر از دو پوشه دیگر است؛ سپس ممکن است سعی کند تمرکز خود را از پوشه برگرداند چون توجه او مکانیکی و ناجور به نظر خواهد آمد!

برای استفاده از این تکنیک، شیوه دیگر این است که فقط در مورد موقعیت صحبت کنید و به تمرکز او دقت نمایید. اول، همه حقایقی را که بیان کنید که هردوی شما می دانید؛ سپس، یکی از آن ها را تغییر دهید. اگر توجه او به حقیقت تغییر یافته جلب شد، نتیجه می گیرید که او از موقعیت آگاه است.

۳- شما چه فکر می کنید؟

کلید چنین تکنیکی این است که اتهام نزنیم، فقط مطلع سازیم. پاسخ فرد موردنظر بیان می کند که آیا او چیزی را پنهان می کند. این توالی، هنگام ارائه اطلاعات جدید، چهارچوب مغزی فرد را بررسی می کند.

مثالراهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افراد

برای چکاپ عادی، خانوم X به ملاقات پزشکش می رود. وقتی پزشک او نتیجه آزمایش خون را می بیند، با او تماس می گیرد تا به او اطلاع دهد که به ویروس تبخال دچار شده است. او با فکر کردن به روابط جنسی اش، متقاعد می شود که شوهر اول یا شوهر دوم باید ناقل این بیماری باشند. اگر او بخواهد از این دو نفر بپرسد که آیا آن ها با دانش قبلی، ویروس تبخال شان را منتقل کرده اند یا خیر، احتمالا به جوابی قطعی نخواهد رسید!

اکنون ببینیم او چه کار می کند

خانم X با هردو مظنون خود تماس می گیرد و ظاهرا، به طور اتفاقی به آن ها اطلاع می دهد که متوجه شده است ویروس تبخال دارد. پاسخ هایی که دریافت می کند، مستقیما او را به فرد متهم می رساند. پس از شنیدن این خبر، این دو نفر این گونه پاسخ می دهند:
شوهر اول: ” خوب، به من شک نکن! من این ویروس را به تو منتقل نکرده ام! من پاک هستم. ”
شوهر دوم: ” تو به چه مبتلا شده ای؟! چند وقت است مبتلا شده ای؟ ممکن است این ویروس را به من هم منتقل کرده باشی! من باور نمی کنم، مطمئنی؟”

احتمال گناهکار بودن کدامیک از این دو بیش تر است؟

شوهر اول از شنیدن این که خانم X به یک بیماری بدون درمان و مسری مبتلا شده، وارد حالت دفاعی می شود؛ چون احساس می کند مجرم می باشد و او را به ویروس تبخال آلوده کرده است. او نگران سلامت خود نیست زیرا می داند که به این ویروس مبتلا شده است. تنها چیزی که او می خواهد این است: خانم X را متقاعد کند که گناهکار نیست!
بالعکس، شوهر دوم تصور می کند که خانم X با او تماس گرفته تا مطلع اش کند که ممکن است آلوده شده باشد بنابراین، او عصبانی می شود زیرا نگران سلامتی خودش است.

نتیجه

فردی که به نادرستی مورد اتهام قرار گرفته، به راحتی تهاجمی تر برخورد می کند، در حالی که طرف گناهکار، معمولا ژستی دفاعی به خود می گیرد.

بیشتر بخوانید:  نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی ، بازگشت و همانند سازی

۴- طفره رفتن یا اظهار نظر

برای استفاده از این تکنیک، شک خود را به موضوعی ارتباط دهید که می دانید در مورد فرد درست است اما کاملا بی ارتباط می باشد؛ اگر او سعی کرد حقیقت مربوط به موضوعی را که شما با اطمینان می دانید، پنهان کرده یا انکار کند، شما پاسخ شک خود را به دست آورده اید.
ولی اگر او خیلی راحت ادعاهای شما را تایید کند اما رابطه را انکار نماید، احتمالا شک شما نادرست است.

راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افرادمثال

آقای X در شگفت است که آیا نامزدش الکلی است یا خیر؟ او از قبل می داند که نامزدش همیشه بعد از وعده های غذایی خود آدامس می جود: فعالیتی کاملا بی ارتباط و به طور حتم بی خطر.
بنابراین ممکن است او چیزی شبیه به این بگوید: ” تحقیقی را مطالعه می کردم که نشان می داد افراد الکلی تمایل دارند بعد از غذا آدامس بجوند. ”
حالا اگر او الکلی باشد، آقای X متوجه می شود که علاوه بر احساس ناآرامی، احتمالا از این به بعد دیگر پس از غذا آدامس نمی جود.

از طرف دیگر، نامزدش هیچ دلیلی برای انحراف از رفتار معمول خود ندارد، مگر این که واقعا این موضوع درست باشد. به علاوه، دلیلی هم ندارد که او شک کند به صحت تحقیقی که آقای X بیان کرده است.
احتمالا او فکر می کند: ” این درست همان کاری است که من انجام می دهم. ” ولی، اگر او الکلی نباشد، به آقای X می گوید که همیشه بعد از غذا آدامس می جود و این تحقیق کاملا صحت پیدا نمی کند.

۵- ترس از نادانی

وقتی ریسک بالاست، ” ترس از نادانی ” تکنیک بزرگی است برای تعیین این که فرد چه چیزی را پنهان می کند، بدون درنظر گرفتن این که ممکن است او چه بازیگر خوبی باشد. برای به کار بردن این تکنیک در روانشناسی، شما به فرد موردنظرتان اطلاع می دهید او و فرد دیگری که همدست اوست و هر دو برای شما کار می کنند، هر دو مظنون هستند و شما خصوصیتی ناخوشایند را به فرد گناهکار اختصاص می دهید.
سپس رفتار فرد موردنظر را بررسی می کنید؛ اگر تعامل با فرد دیگر باعث نگرانی اش شود، احتمالا او بی گناه می باشد.

مثال

یک کارگاه پلیس، فرد مظنون را بازداشت می کند و اظهار می دارد: ” خوب، ما می دانیم یکی از شما دو نفر گناهکار هستید و خون یافت شده در محل، ثابت می کند که مجرم هپاتیت c دارد. ” اگر همدست مظنون که از دستش خون می ریزد و ظاهرا گناهکار نمی باشد، خودش را از فرد مظنون دور کند و هشیار باشد، پلیس متوجه می شود که او به خوبی می داند فرد دیگری مسئول است. اگر او گناهکار باشد، دلیلی ندارد که نگران هپاتیت مظنون شود.

در گروه ها شما می توانید با اتصال علائم بدگمانی به فرد مظنون، از این تکنیک بهره ببرید. سپس، فرد مظنون خودش را نشان خواهد داد.

بیشتر بخوانید:  طرز برخورد شما به چه صورت است؟

۶- چگونه این کار را انجام می دهید؟

چنین تکنیکی با این فرض کار می کند که فرد گناهکار، هرکاری انجام می دهد تا بی گناهی اش را ثابت کند. اگر بی پرده از فرد مظنون بپرسید چگونه کاری را انجام می دهد که شما به او اتهام زده اید، در خصوص تفکر او، به مواردی پی می برید. فرض روانشناختی این است: برای انجام هر کاری، وقتی موقعیت فقط یک راه منطقی را ارائه می دهد و فرد پاسخی آماده برای آن دارد، باید بررسی بیشتری انجام شود.

راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افرادمثال

آقای X باور دارد که حسابدارش از حساب بودجه شرکت پول برداشته است. در شرکت او اختلاس آسان است چون هیچ کنترل و مقابله واقعی وجود ندارد. در حالی که حسابدارش دزدی پول را انکار می کند اما بدگمانی هایی هم نسبت به او وجود دارد.

بنابراین، در یک لحظه آقای X به او می گوید: ” اگر قرار بود تو این دزدی را انجام بدهی، چگونه این کار را می کردی؟ ” اگر او پاسخی پیچیده بدهد شبیه به این: ” خوب، یک سری حساب جداگانه درست می کردم و از جوهر نامرئی استفاده می کردم … ” احتمالا او چیزی را پنهان می کند.

چرا؟ چون پاسخ درست این است که دزدی را به شیوه آسان تری انجام دهد؛ برداشت پول از بودجه فرعی! ولی چون نمی خواهد آقای X بفهمد که او به بودجه های فرعی هم فکر می کند، شیوه ای غیرمستقیم از دزدی را مطرح می کند!

” ممکن است صداقت بهترین سیاست باشد اما مهم است به خاطر داشته باشید که با حذف صداقت، ظاهرا عدم صداقت دومین سیاست مهم به شمار می رود! “

” جورج کارلین “

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

2 کامنت برای "راهکارهایی برای پرده برداشتن از پنهان کاری افراد"

به من اطلاع بده
avatar
نمایش بر اساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | محبوب ترین ها
mahr
مهمان

سلام. بسیار متن جالب و تاثیر گذاری بود

wpDiscuz