ورزش و لزوم آن در زندگی امروز! امروزه ورزش یکی از اموری است

ورزش و لزوم آن در زندگی امروز!

49
0
اشتراک گذاری :
ورزش و لزوم آن در زندگی امروز!

امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سر و کار دارند. برخی از مردم، ورزش کار حرفه ای اند و گروهی ورزش کار آماتور. گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده و عده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند.

بیکاری و آسیب های اجتماعی

وزارت خانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج زیادی صرف ورزش، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه ی وسایل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود. بخش قابل توجهی از برنامه های تلویزیون، رادیو، مجلات و سایر رسانه های گروهی، به ورزش و اخبار ورزشی اختصاص دارد و خلاصه ورزش یکی از اموری است که در جهان به صورت جدی مطرح بوده و از جهات مختلف دارای اهمیت می باشد.

ورزش و لزوم آن در زندگی امروز!امروزه یکی از مشکلات جامعه بشری، مساله بیکاری و عوارض ناشی از آن است. بیکاری، به ویژه برای نوجوانان و جوانان و به خصوص در ایام تعطیلات تابستانی مدارس و مراکز آموزشی، بسیار خطرناک و مضر است و باید با آن مبارزه شده، یا به نحوی اوقات بیکاری را پر نمود که مفید بوده یا حداقل مضر نباشد. بسیاری از انحرافات، از قبیل: اعتیاد به مواد مخدر، دزدی و ایجاد مزاحمت، دعوا و درگیری های خیابانی و …. زاییده ی بیکاری است.

مرحوم شهید مطهری در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام، مطلبی تحت عنوان “زن و غیبت” دارد و می فرماید:

“زن ها در قدیم مشهور بودند که زیاد غیبت می کنند. شاید این به عنوان یک خصلت زنانه معروف شده بود که زن طبیعتش این است و جنساً غیبت کن است؛ در صورتی که چنین نیست، زن و مرد فرق نمی کنند. علتش این بود که زن (مخصوصاً زن هایی که کُلفَت داشته اند و در خانه، همه کار هایشان را کلفت و نوکر انجام می دادند) هیچ شغلی و هیچ کاری، نه داخلی و نه خارجی نداشت، صبح تا شب باید بنشیند و هیچ کاری نکند. کتاب هم که مطالعه نمی کرده و اهل علم هم که نبوده، باید یک زن هم شأن خود پیدا کند، با آن زن چه کند؟ راهی غیر از غیبت کردن به رویشان باز نبوده و این کار برایشان یک امر ضروری بوده؛ یعنی اگر غیبت نمی کردند، واقعاً بدبخت و بیچاره بودند.”

فواید ورزش در ایجاد سرگرمی و شادابی

ورزش و لزوم آن در زندگی امروز!بدون شک، مردم و جامعه باید در پی ایجاد کار و اشتغال سالم برای همه باشند، ولی آیا همیشه امکان اشتغال برای همه و به ویژه جوانان فراهم است؟

آیا ایجاد سرگرمی های سالم و مفید نمی تواند از بسیاری از مضرات بیکاری جلوگیری کند؟

ورزش یکی از مفیدترین و سالم ترین سرگرمی هایی است که می تواند اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را پر کند.

ورزش کسالت و تنبلی را از انسان زدوده و به وی نشاط و شادابی بخشیده، او را برای انجام کارها و وظایف فردی و اجتماعی آماده نموده و اخلاقش را بهبود می بخشد.

ورزش، روحیه ی شجاعت، از خود گذشتگی، مبارزه با ظلم و ظالم و دفاع از مظلوم را در انسان تقویت نموده، اراده وی را قوی می سازد.

ورزش کمک شایانی به ایجاد تقویت سلامتی جسمانی و روانی می کند و افرادی که با روش صحیح ورزش می کنند و یا دارای کارهای با تحرک می باشند، سالم تر بوده و عمرشان از افرادی که تحرک کمتری دارند بیشتر است.

بخشی از فواید ورزش از دیدگاه پزشکی

شهید دکتر رضا پاک نژاد در کتاب اولین دانشگاه و آخرین پیامبر درباره ی اهمیت ورزش اینگونه بیان می کند:

“حجم قلب ورزش کاران و کارگرانی که کار بدنی سنگین می کنند، بدون شک افزایش می یابد، اما این افزایش به عقیده ی بسیاری ، کاملا طبیعی است. در اثر فعالیت بدن، حجم قلب افزایش می یابد، زیرا جداره ی بطن ها به ویژه بطن چپ ضخیم می شود؛ یعنی همان طور که عضلات بازو در اثر ورزش قوی می شوند، عضلات  قلب هم در اثر کار، قوی می گردد و در نتیجه قدرت انقباض قلب زیاد می شود… .”

وی در بخش دیگری از کتابش درباره ی فواید ورزش چنین می نگارد:

  • قدرت انقباض و نظم ضربان قلب پس از مدتی ورزش کردن بهتر می شود… .
  • گنجایش ریه ها بیشتر می گردد و در نتیجه، اکسیژن بهتری و بیشتری به بدن می رسد.
  • ورزش صحیح و متعادل و متناسب با مزاج، سبب نظم و ثبات حرکات تنفس می گردد و تنفس عمیق تر، ولی شمارش آن کم تر می شود.
  • هر چه شخص ورزیده تر باشد، مقدار سوخت بدنش نقصان می یابد؛ یعنی در حقیقت در اثر مدتی ورزش کردن، بدن بهتر از مواد غذایی خود استفاده می کند.
  • رشد و نمو بهتر انجام می گیرد، زیرا اکسیژن بهتر و بیشتر به تمام نسوج می رسد و در نتیجه فعالیت غدد داخلی افزوده می شود.

ورزش و لزوم آن در زندگی امروز!ورزش و سیاست

امروزه سیاست نیز با ورزش گره خورده است.
ورزش در سطح بین المللی بعد سیاستی پیدا کرده است.
گاه اتفاق می افتد کشوری که بیشتر مردم حتی نام آن ها را نشنیده اند، یکباره در جهان مطرح می شود و به واسطه ی پیروزی ها و قهرمانی های ورزشی، نامش در صفحه اول روزنامه های جهان و صدر اخبار قرار می گیرد. شرکت و یا عدم شرکت تیم های ورزشی یک کشور در یک کشور دیگر، گاه جنبه های سیاسی داشته و به معنای دوستی، دشمنی، اعتراض و … تلقی می شود.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 5

میانگین امتیاز 4٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz