هوش هیجانی چیست؟ - بهینگی

هوش هیجانی چیست؟

اشتراک گذاری :
هوش هیجانی چیست؟

همان طور که گاهی تعداد کارکنان و میزان عملکردشان در یک سازمان مهم است، دانستن واکنش های عاطفی آن ها نیز اهمیت دارد؛ زیرا گاه افراد در سازمان ها طوری رفتار می کنند که بر اصول عقلی استوار نیست.

بنابراین جا دارد به احساسات، ترس ها، امید ها و پیش داوری هایی توجه نمود که اعمال و تصمیم ها را تحت تاثیر خود قرار می دهند و اینگونه واقعیت زندگی فردی و سازمانی را رقم می زنند.

نقش هیجان در افراد

همه ی افراد به وسیله ی هیجان ها یاد می گیرند، بنابراین نادیده گرفتن یکی از آن ها باعث می شود که نتوانیم ماهیت اساسی انسان ها و سازمان ها را بشناسیم. اعضای سازمان دامنه ی کاملی از هیجان های بزرگسالی مانند:

خشم، ترس، آرامش، تعلق پذیری، هویت، لذت و غم را تجربه می کنند و در این تجربه ها هیجانی از تعامل هایشان با اعضای دیگر سازمان و یادگیری درباره ی سازمان استفاده می کنند.

هوش هیجانی چیست؟آن ها باید بدانند که سیاست های سازمانی بیانگر کارکرد متقابل نیرو های عقلانی و هیجانی در سازمان است. اگر یک سازمان و در رأس آن مدیر سازمان به جای توجه و پاسخ دهی به بخش نامه ها و قوانین دولتی، در جهت ایجاد برنامه هایی برای سود آموزی هیجانی عمل کند، به این معنا خواهد بود که به کارکنان خود یاد می دهد چگونه از افراط و تفریط در ابراز احساسات دست بردارند و هیجان های مخرب را به نفع هیجان های سازنده از خود دور کنند.

بیشتر بخوانید:  آیا واقعا به هوش هیجانی نیازمندید؟

کارکنان نیز به احتمال زیاد این درک را خواهند داشت که سازمان به آن ها توجه دارد و از آن ها مراقبت می کند و می توانند به سازمانی سالم بر پایه ی مهرورزی امیدوار باشند؛ بنابراین ما سازمان موفق را سازمانی می دانیم که درباره ی خود و موقعیتی که در آن قرار گرفته است، واقع بین و قابل انعطاف باشد و قادر به مقابله با هر مشکلی بر پایه ی دانش جدید هوش هیجانی و یافته های آن در حیطه ی رفتار سازمانی نیز باشد.

هوش هیجانی چیست؟

 • هوش هیجانی یعنی داشتن مهارت هایی تا بدانید چه کسی هستید و چه افکار، عواطف، احساسات و انسجام رفتاری دارید.
 • هوش هیجانی یعنی شناخت عواطف خود و دیگران تا بتوانیم بر اساس آن رفتاری مبتنی بر اخلاق و وجدان اجتماعی داشته باشیم.
 • هوش هیجانی شامل توانایی هایی می شود که شخص بتواند انگیزه اش را حفظ کند و در مقابل مشکلات استقامت کند و در شرایط بحرانی و تکانش ها خودش را کنترل و خونسردی اش را حفظ نماید، کامیابی را به تاخیر بیندازد و با دیگران همدلی کند و امیدوار باشد.
 • هوش هیجانی مجموعه ای از توانایی هایی است که کمک می کند در زندگی شخصی و شغلی با دیگران رابطه ای دوستانه و مداراگرایانه برقرار کنیم.
 • هوش هیجانی توانایی درک هیجان ها و عواطف به منظور دستیابی به ایجاد هیجان هایی است که ضمن کمک به تفکر بهتر بتواند منجر به شناخت هیجان ها و عواطف نیز گردد.
 • هوش هیجانی توانایی درک و شناخت صحیح هیجان ها و عواطف خود و دیگران را دارد.

هوش هیجانی چیست؟آیا هوش هیجانی را میتوان رشد و پرورش داد؟

هوش هیجانی به وسیله ی بهبود مهارت های هیجانی، قابل رشد و توسعه و مفهومی قابل یادگیری است. بر خلاف بهره هوشی که در طول زندگی تقریبا ثابت و ایستاست، هوش هیجانی را میتوان رشد و توسعه داد.

مؤلفه های هوش هیجانی

دکتر دانیل گلمن مؤلفه های هوش هیجانی را به شرح زیر بیان کرد:

 • خودآگاهی: شناختن هیجان هایی که آن ها را احساس می کنیم و دلیلش را نیز می دانیم. خودآگاهی، آگاه بودن از حالت روانی خود و تفکر ما درباره ی آن حالت است.
 • خودگردانی: تعادل هیجانی را خودگردانی می نامند. گاهی از خودگردانی به معنای کنترل احساسات، عواطف و تکانشها یاد می کنند. خودگردانی یک قابلیت زیر بنایی است که در کنترل رفتار های هیجانی نقش مهمی دارد.
 • انگیزش: به معنای مولد، اثربخش و خلاق بودن در زمینه ی کاریست. انگیزش توانایی انرژی دادن به دیگران و هدایت رفتار آنان برخلاف داشتن روحیه ی ضعیف را دارد. در انگیزش از هیجان ها به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف استفاده می کنیم.
 • همدلی: توانایی همدردی کردن با احساسات دیگران و شناخت دیدگاه آن ها را همدلی می نامند. همدلی توانایی شناخت و نفوذ بر حالت هیجانی دیگران یا آگاهی نسبت به احساسات، نیازها و علایق دیگران است.
بیشتر بخوانید:  هوش هیجانی: نقش دانش و فهم هیجانی در ازدواج

همدلی به معنای دیگر، وارد شدن به حریم احساس دیگران است.هوش هیجانی چیست؟

 • مهارت های ارتباطی یا اجتماعی: توانایی شناخت و همدلی با دیگران، برقراری ارتباط مؤثر، گوش دادن عمیق و پرسیدن سوالات مهم، تشریک مساعی، مربیگری و مذاکره کردن از اجزای این مهارت محسوب می شود.

به عبارتی دیگر آگاهی و شناخت نسبت به هیجان ها  و احساسات دیگران، مهارت گوش دادن به احساسات دیگران در زمانی است که افراد دچار هیجان و احساسات هستند و نیاز به گوش دادن حرف های آنان را دارند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz