هوش عاطفی مهمترین اصل موفقیت - بهینگی

هوش عاطفی مهمترین اصل موفقیت

اشتراک گذاری :
هوش عاطفی مهمترین اصل موفقیت

تقویت هوش عاطفی موجب می شود که در روابط، زندگی و کار خود احساس رضایت و موفقیت بیشتری داشته باشید. به احساس خود توجه کنید و از آن درس بگیرید. با دیگران همدلی کنید و در صورت لزوم از آنها کمک بگیرید.

درک هوش عاطفی

هوش عاطفی نشان دهنده توانایی شما در کنترل احساسات و افکارتان است. تقویت هوش عاطفی باعث تصمیم گیری بهتر، ارتباطات صادقانه تر، تفکر دقیقتر و اعمال خالصانه تر می شود. توجه داشته باشید که احساسات دروازه خلاقیت، شهود و الهام هستند. کنترل احساسات موجب می شود که بهتر از عهده اداره کردن خود و دیگران برآیید. به خاطر داشته باشید که هوش عاطفی شما را در بهره برداری بهتر از عقل و خرد یاری می کند و باعث درک بهتر دیگران و ایجاد اعتماد متقابل می شود.

سوال هایی که باید از خود بپرسید:

  • آیا قبل از تصمیم گیری به ندای احساسات خود گوش می کنم؟
  • آیا می توانم احساساتم را کنترل کنم؟
  • آیا احساسات دیگران را در نظر می گیرم؟
  • آیا اقدامات من همیشه مطابق با ارزش هایم هستند؟
  • آیا در صورت نیاز از دیگران درخواست راهنمایی و حمایت می کنم؟
بیشتر بخوانید:  هوش هیجانی چیست؟

هوش عاطفی مهمترین اصل موفقیتتشخیص احساسات

اختصاص فرصتی برای ثبت افکار و احساسات در طول روز موجب بصیرت و آگاهی بیشتر شما نسبت به خود می شود. مثلا با بررسی افکار و احساسات خود می توانید پی ببرید که تا چه اندازه میان کار و زندگی شما توازن وجود دارد. ببینید چه وقت احساس اعتماد به نفس و خوش بینی می کنید. این علائم نشان می دهند که کار خود را خوب انجام داده اید. داشتن احساس عدم اطمینان و زودرنجی نشان دهنده آن است که مشکل دارید. توجه داشته باشید که سرکوب احساسات صرفا مانع یادگیری و خودآگاهی می شود. سعی کنید در کلیه احساسات خود یک نکته مثبت ببینید.

یاد بگیرید که علائم جسمی و روحی ناشی از احساس خود را تشخیص دهید تا بتوانید نسبت به آن واکنش مناسب نشان دهید.

درس گرفتن از احساسات

احساسات ذره های اطلاعاتی هستند. آنها پیام هایی هستند که با خواندنشان می توانید به موفقیت و خوشبختی بیشتر دست پیدا کنید. به عنوان مثال ممکن است استرس باعث تغیر، درد موجب رها کردن، نگرانی باعث درخواست کمک، تردید باعث تلاش برای انتخاب بهتر و احساس گناه باعث عذاب وجدان به خاطر عمل نکردن مطابق با ارزش های واقعی شود. هرگز جلوی احساسات را نگیرید. سعی کنید احساسات خود را درک و از آنها تبعیت کنید.

بیشتر بخوانید:  نقش عواطف و احساسات در زندگی

حفظ انعطاف پذیری

توان انعطاف پذیری ازجمله مبانی اساسی هوش عاطفی است. به خاطر داشته باشید که موازنه کار و زندگی صرفا به منطق، استدلال و مسائل مالی محدود نمی شود و با دل، روح و روابط نیز در ارتباط است. سعی کنید کلیه ابعاد یک موقعیت را ببینید تا احتمال تکرار عادات غیرسازنده ای که صرفا مانع پیشرفت شما می شوند کاهش یابد. یاد بگیرید که انعطاف پذیر باشید تا اسیر شک و تردید، بدبینی یا وسوسه تسلیم شدن نشوید.هوش عاطفی مهمترین اصل موفقیت

انعطاف پذیری باعث می شود حتی زمانی که در دستیابی به یک نتیجه مطلوب دچار تردید هستید نیز نگاه مثبت داشته باشید. علاوه بر این به شما کمک می کند که درباره گزینه های مختلف پیش روی خود نیز به دقت فکر کنید.

هم دلی

هم دلی یعنی اینکه علاوه بر موقعیت خود، موقعیت طرف مقابل را نیز درک کنید. هم دلی باعث مهربانی، اعتماد، همکاری و صداقت بیشتر در روابط با دیگران می شود. افکار و احساسات محدودکننده ای که ممکن است مانع پیشرفت شما شوند را شناسایی و خود را از شر آنها خلاص کنید. موقعیت دیگران را درک کنید و به احساساتشان احترام بگذارید.هوش عاطفی مهمترین اصل موفقیت

درخواست حمایت

اغلب اوقات در میان نگذاشتن احساسات، یک رفتار غیرمولد محسوب می شود. زمانی که با یک مسئله عاطفی روبرو هستید از همکاران، اعضای خانواده یا دوستان راهنمایی بخواهید. به یاد داشته باشید که همه ما برای ابراز احساسات خود و درس گرفتن از آنها به حمایت و تشویق دیگران نیاز داریم. این مسئله باعث خودآگاهی و تسلط بر خویشتن (دو مولفه مهم هوش عاطفی) می شود. فراموش نکنید افرادی که شناخت بهتری از احساسات خود دارند بر زندگی بیشتر مسلط هستند. کنترل اثربخش احساسات باعث می شود که بهتر بتوانید از دیگران حمایت کنید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz