هنر عشق ورزیدن - بهینگی

هنر عشق ورزیدن

اشتراک گذاری :
هنر عشق ورزیدن

اغلب وقتی سوال «عشق چیست؟» را از ما می پرسند، می گوییم نمی دانیم و بعضی از ما با خیره شدن به دور دست و قیافه افراد اندیشمند را به خود گرفتن، می گوییم عشق چیزی نیست که بتوان آن را به زبان آورد.

از این دیدگاه که عشق به زبان آوردن نیست و عمل کردن است میتوان جمله ی بالا را قبول کرد ولی همین جمله ی که الان گفته شد، خود قسمتی از تعریف عشق بود.

بسیاری از نوجوانان و جوانان جامعه سوالات بسیاری در مورد عشق در ذهنشان است که پاسخی برای آن پیدا نمی کنند و اغلب از طرف دیگران جوابهایی می گیرند که به جای آنکه به جواب نزدیکشان کند، کاملا آنها را گمراه می کنند. بسیاری از سوالاتی که جوانان نسل ما در این مقوله دارند جوابشان در کتاب هنر عشق ورزیدن نوشته ی اریک فروم می باشد.

بیشتر بخوانید:  عشق یا چیزی شبیه آن

عشق ورزیدن هنر است

اریک فروم عشق ورزیدن را یک هنر معرفی می کند، هنری که باید انسان آن را فرا بگیرد تا بتواند تجربه ی عشق را داشته باشد. اریک فروم عشق را یک انفعال فعال معرفی می کند و نه یک انفعال فعل پذیر. او به خوبی بیان می کند، شهوتی که سبب کشش ما به سوی چیزی دیگر می شود عشق نیست زیرا ما در سلطه ی نیاز خود به طرف توهمی از عشق ورزیدن کشیده می شویم و به محض ارضا شدن، تمایل ما نسبت به طرف مقابل از بین می رود.

همانطور که در مطلبی دیگر در سایت بهینگی نوشته شد، عشق فرزند آزادی است و از این روست که آن را یک انفعال فعال می شناسند که فرد در کمال آزادی و نه در بند چیزی، شروع به عشق ورزیدن می کند.

هنر عشق ورزیدنعشق آموختنی است

اریک فروم در این کتاب با جامعه شناسی دقیق بیان می کند که اغلب مردم لازمه ی عشق ورزیدن را پیدا کردن معشوق مناسب می دانند در صورتی که که عشق ورزیدن نیازمند فراگیری است نه پیدا کردن معشوق. او با بیان مثالی زیبا مفهوم این جمله ی خود را به وضوح بیان می کند. او می گوید که مثال فردی که دنبال معشوقی خاص برای عشق ورزیدن می گردد، مثال فردی است که نقاشی را فرا نمی گیرد و می گوید که هنوز صحنه ای مورد نظر پیدا نکرده ام تا نقاشی کنم، بدون اینکه در این زمینه مهارتی داشته باشد.

با این مثال اریک فروم بیان می کند که باید ابتدا نقاشی کردن را بیاموزیم و عشق ورزیدن یعنی نقاشی کردن، حال چه از طبیعت باشد، چه از معشوق باشد و یا تصویری انتزاعی از حسی شبیه تجربه ی خدا. پس ابتدا باید عشق ورزیدن را آموخت.

در اینجا مثال اریک فروم را با بیت زیبای حضرت حافظ تکمیل می کنیم.

در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن     شرط اول قدم آن است که مجنون باشی

انواع عشق

اریک فروم انواع عشق را به خوبی در این کتاب توضیح می دهد. او به خوبی در مورد عشق مادرانه، پدرانه، عشق برادرانه، عشق به خود، عشق به خدا و… توضیح می دهد و در مورد پیدایش ادیان مختلف در طول دوران مختلف به تفکیک رشد دیدگاه افراد نسبت به عشق صحبت به میان می آورد.

در اینجا قصد داریم که اندکی در مورد عشق به خود که در این کتاب به آن پرداخته شده، بنویسیم.

اریک فروم افرادی که به خود عشق نمی ورزند را ناتوان در عشق ورزیدن به دیگران می داند. او معتقد است کسی که در دوست داشتن خود موفق نشده است چگونه می تواند دیگری را دوست داشته باشد.

هنر عشق ورزیدنعشق، درک تضادهاست

اگر به مطلب «عشق یا چیزی شبیه آن»  بازگردید، خواهید دید که عشق را صدای فاصله ها و درک تضاد ها معرفی کرده ایم یعنی در واقع عشق ورزیدن یعنی درک تضادها و تلاش برای به کمال رسیدن طرفین رابطه، هر کدام در جهت مناسب خود.

پس با توجه به این عبارت که عشق درک تضاد هاست و عشق فرزند آزادی است میتوان نتیجه گرفت، انسانی که در روبه رو شدن با تضاد های درونی (آنیما و آنیموس-آیدی و سوپر ایگو) هنوز به برقراری صلح نرسیده است و سعی در غالب کردن طرفی خواست و سرکوب طرف دیگر دارد، هنوز نتوانسته در خود عشق ایجاد کند و کسی که هنوز در عشق به این تعریف نرسیده است. ممکن نیست بتواند به دیگری عشق بورزد. پس از کتاب مقدس مسیحیان (انجیل) برای تضمین اهمیت عشق به خود می نویسیم:

همسایه ات را همچون خودت دوست بدار.

بیشتر بخوانید:  کهن الگو ها : سایه، پرسونا، آنیما و آنیموس

چگونه در عشق ورزیدن ماهر شویم

عشق مانند هر هنر و حرفه ای دیگر برای فراگیری چهار شرط دارد که عبارتند از:

انضباط، تمرکز، بردباری، علاقه شدید به یادگیری حرفه یا هنر.

علاقه

همه خوب می دانیم که تا علاقه به انجام کاری نباشد، امکان ندارد آن کار خوب به ثمر بنشیند. در واقع این علاقه می باشد که سبب می شود تا فرد تمامی ناملایمتی های سیر رسیدن به کمال در این راه را پشت سر گذاشته و انضباط، تمرکز و صبر داشته باشد.

در این قسمت سعی داریم که مراحل آموزش عشق ورزیدن را با زیباترین مثالی که برای آموزش عشق ورزیدن تا به حال با آن برخورد کرده ایم بیان کنیم. داستان شازده کوچولو و روباه به خوبی هر آنچه اریک فروم گفته است را به پرده ی نمایش در آورده و به خوبی برایمان تصویر سازی می کند.

هنر عشق ورزیدنبا توجه به این جمله که «اگر دوست می خواهی منو اهلی کن»

اینجا به خوبی بیان می شود که اگر می خواهید دوست داشته باشید ( دوست به تعریف واقعی که  به شما عشق بورزد) باید ابتدا عشق بورزید تا دوستی حاصل شود.

بردباری

شهریار کوچولو پرسید: راهش چیست؟ ( راه اهلی کردن(علاقه ایجاد کردن) چیست؟)

روباه جواب داد: باید خیلی حوصله کنی….

پس صبر و بردباری از جمله ویژگی هایی می باشد که برای عشق ورزیدن ضرورت دارد.

انضباط

«کاش همان سر ساعت دیروز آمده بودی. اگر مثلا سر ساعت چهار بعد از ظهر بیایی، من از ساعت سه تو دلم قند آب می شود و هر چه ساعت جلوتر برود احساس شادی و خوشبختی می کنم. ساعت چهار که شد دلم بنا می کند شور زدن و نگران شدن. آن وقت است که قدر خوشبختی را می فهمم! اما اگر تو وقت و بی وقت بیایی من از کجا بدانم چه ساعتی باید دلم را برای دیدارت آماده کنم؟

تمرکز

آن چیزی که سبب شد تا آخر روباه اهلی شازده کوچولو شود، تمرکز شازده کوچولو در دریافت و یادگیری بود که همان طوری که دوباره انتظار داشت اهلی شده بود و گندم زار پایین خانه اش یادآور موهای طلایی شازده کوچولو می شد.

با گوشی اسکن کنید
2 votes, average: 1٫00 out of 52 votes, average: 1٫00 out of 52 votes, average: 1٫00 out of 52 votes, average: 1٫00 out of 52 votes, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 2 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz