هنر، عاملی برای تقویت هوش هیجانی کودکان - بهینگی

هنر، عاملی برای تقویت هوش هیجانی کودکان

اشتراک گذاری :
هنر، عاملی برای تقویت هوش هیجانی کودکان

هنر و هیجان

در طول تاریخ، هم کودکان و هم بزرگسالان از هنر به عنوان راهی برای ابراز عمیق ترین هیجان هایشان استفاده کرده اند. اکثریت مردم نیاز به ابراز خودشان دارند، نه فقط برای تفریح بلکه همچنین برای شناسایی و پرداختن به درد. هنر درمانی راهبردی موثر برای مقابله با فشار عصبی، آسیب های هیجانی، درماندگی و دیگر اضطراب ها می باشد.

بگذارید درباره راه هایی که می توانیم شاهد کمک هنر به کودکان کلاس درس باشیم فکر کنیم:

یک دانش آموز کودکستان یک صورت شاد را روی قاشق چوبی عروسکی اش نقاشی می کند (پس از این که اسباب بازی خودش را با یک دختر جدید در کلاس تقسیم می کند).

یک دختربچه شش ساله یک عکس از مادرش را با یک ماژیک سیاه با اشاره به توموری که اخیرا در بخشی از بدن او تشخیص داده شده است ترسیم می کند.

یک پسربچه هشت ساله، یک دانشگاه را با عکس هایی از رنگین کمان، آسمان آبی و مدال های طلا و کلماتی مانند موفقیت و خوشبختی بر روی آن با حروفی که از حروف مجلات بریده شده (پس از برنده شدن در مسابقه در روز ورزش) ترسیم می کند.

بیشتر بخوانید:  هنردرمانی و تاثیر آن بر خودپنداره، تاییدجویی و شادکامی کودکان+مطالعه موردی

هنر، عاملی برای تقویت هوش هیجانی کودکان

هنر، احساس در هم آمیخته ی کنجکاوی، لذت بردن و مشارکت عملی را به طریقی که کودکان بتوانند از آن سود ببرند تامین می کند. کودکان خلاقیتی را تولید و ارائه می کنند. منافع بی شماری از به کارگیری هنر برای کمک به کودکان برای این که از عهده ی موقعیت های فشار روحی برآیند حاصل می شود:

 • کودکان احساس موفقیت شخصی را پرورش می دهند

تولید یک محصول واقعی که احساسات را ابراز می کند می تواند اعتماد ایجاد کند و احساسات خود ارزشمندی را بپروراند. کودکان از روند هنری خلاق بودن خودشکوفایی را تجربه می کنند و دلایل تولید محصولی را که تولید کرده اند تحلیل می کنند.

 • این یک احساس خود کنترلی و بازتابنده را به ما می دهد

هنر می تواند به کودکان کمک کند تا با فصاحت تصویری هیجان ها و ترس هایی را که نمی توانستند با روش های سنتی ابراز کنند بیان کنند. با استفاده از رسانه هنر، کودکان می توانند یک احساس کنترل بر روی موقعیت هایی که با آن روبرو هستند کسب کنند. آنها همچنین می توانند از کار هنری خودشان بازتابی داشته باشند و شاید دامنه هیجان ها و جرقه های چنین احساساتی را تشخیص دهند.

 • هنر می تواند شدت یا میزان احساساتی را که باعث فشار روحی می شوند کاهش دهد

فشار روحی مداوم می تواند زیان بخش باشد. برای روان و تن ما هر دو، بی خوابی، اضطراب، افسردگی، سیستم ایمنی ضعیف شده، همه نتایج ممکن زندگی کردن در حالت فشار روحی است. از این رو، ما همچنین آموخته ایم که دنبال کردن هنر می تواند مقدار سروتونین را افزایش دهد که احتمالا سودمند است چون افسردگی را کاهش می دهد.

به عمل درآوردن هوش هیجانی کودکان

کودکان بسیاری خودشان را از راه های غیرکلامی ابراز می کنند و معلمان  نیاز دارند تا خروجی هایی را برای ابراز هیجان به وسیله این خروجی ها فراهم آورند. هنر یکی از حالت های ابراز کردن است که بسیاری از کودکان با آن احساس راحتی می کنند. راهبردهای ویژه ای را که ما در زیر پیشنهاد می کنیم، راه هایی هستند که شما می توانید برای رها کردن هیجان های سرکوب شده، یا تبدیل آنها به چیزهایی که ما بهتر درک می کنیم استفاده کنید. هنر یک شکل ابراز هیجان است. ابراز هیجان بخشی از پرورش هوش هیجانی است.

در ادامه مطلب چند راهکار هنری را برای معلمان که مطلوب پرورش هوش هیجانی کودکان است، بیان می کنیم.

بیشتر بخوانید:  چگونه می توانیم هوش هیجانی کودکان را در مدرسه پرورش دهیم؟

هنر، عاملی برای تقویت هوش هیجانی کودکانالگوسازی گِلی

کار کردن با گِل، درمان گر و آرام کننده است. کودکان می توانند خودشان را در هر حالتی با استفاده از این رسانه ابراز کنند. استفاده از گِل، فشار روحی و اضطراب را در کودکان و بزرگسالان کاهش می دهد. به عنوان یک معلم، استفاده از گِل در کلاس درس یک خروجی دیگر برای اینکه  تنش و فشار روحی کم رنگ شود، فراهم می آورد.

 • موسیقی آرام بخش در پس زمینه پخش شود.
 • به هر یک از کودکان یک تکه گِل بدهید.
 • از آنها بخواهید که گِل را بمالند و همزمان به یک احساس تند که اخیرا تجربه کرده اند فکر کنند.
 • کودکان می توانند هر احساسی را که تجربه کرده اند با گِل خود نشان بدهند.
 • پس از اینکه گِل خشک شد، از کودکان بخواهید که کار هنری خود را رنگ کنند. رنگ های استفاده شده همچنین به ابراز هیجان بصورت روشن تری کمک می کند.
 • هر کودک که مایل باشد می تواند احساسات خود را با کلاس در میان بگذارد و باید تشویق به این کار بشود.

نقاشی/طراحی و سواد هیجانی

اجازه به کودکان برای نقاشی و طراحی کردن در راستای اظهار خوشبختی در زندگی شان ابزار با ارزشی است. کودکان می توانند احساس خود را ابراز کنند: تقسیم شدن به دو نیمه با طلاق، کم بودن اعتماد به نفس، در معرض زورگویی قرار گرفتن و بسیاری چیزهای دیگر به وسیله تصاویر به جای کلام. می گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه گویاست و این مطمئنا (اگر کودکان خود را به طور کامل ابراز کنند) در کودکان صادق است.

 • با کودکان هیجان های مختلف را به بحث بگذارید. از دید آنها چه تصاویری نشان دهنده چنین هیجان هایی است؟(برای مثال: یک آتشفشان فعال یا رعد و برق برای خشم، باران برای غمگینی، آفتاب تابان برای خوش بختی) هیجان ها چه شکلی می توانند باشند؟
 • اگر امکان دارد تصاویری را بر روی تخته سیاه کلاس بکشید یا از یک مجله نشان دهید و هیجان هایی را که احساس شد و دلایلش را به بحث بگذارید. آیا رنگ، نقشی در این احساسات بازی می کند؟ شما همچنین می توانید تصاویری را از هنرمندان بزرگ معرفی نمایید.
 • به کودک تا جایی که ممکن است فرصت هایی برای طراحی یا نقاشی احساسات خود و ابراز خودش بصورت هنرمندانه و همین طور کلامی یا نوشتاری بدهید.هنر، عاملی برای تقویت هوش هیجانی کودکان
بیشتر بخوانید:  تقویت خلاقیت کودکان با آموزش روش های نقاشی

بازتاب هنری در ادبیات

شما می توانید از هنر به عنوان پاسخی به داستانها و اتفاقات در کلاس درس استفاده کنید. بعد از خواندن داستانها در کلاس درس، هیجان هایی را که شخصیت های خاصی ممکن است احساس کرده باشند به بحث بگذارید.

 • از کودکان بخواهید تصور کنند شخصیت ها در داستان ممکن است چه احساس کرده باشند. در گروه های کوچک بحث کنید و سپس بحث را به کل کلاس تعمیم دهید.
 • به کودکان فرصت دهید هرگونه که شخصیت مورد نظر را می بینند نقاشی یا طراحی کنند.
 • می توانید این نقاشی را برای ابراز موقعیتی که در مدرسه اتفاق افتاده به کار ببرید (مانند زورگویی، جدایی، احساس طرد شدن) و می توانید به کودکان کمک کنید تا بیشتر نسبت به دیگران همدلی نشان دهند.

پیوند نظری هوش هیجانی

با استفاده از رسانه های هنری برای ابراز خود، کودکان بیشتر خودآگاه می شوند. درک تاثیر رنگ های مختلف و حالت و استفاده هنر به عنوان وسیله ای برای اداره هیجان ها ابزاری عالی برای استفاده  کودکان است. چه راهی بهتر از ابراز خشم بدون آزار دادن خود یا دیگران به وسیله نقاشی یا کار با گل؟

بازتاب یک معلم هنر ابتدایی

همه ما مشکلاتی داریم؛ گرچه بیشتر کودکان به ویژه پسران نمی خواهند بپذیرند و احساسات خود را با دیگران در میان بگذارند. من سرانجام متوجه شدم با استفاده مداوم و راهنمایی یک معلم، هنر می تواند واقعا به بیشتر کودکان کمک کند تا خود را ابراز نمایند و اجازه می دهد تا هیجان های خود را از راه هایی که آنها ممکن نبود قادر باشند بصورت کلامی یا نوشتاری ابراز کنند بیان نمایند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz