هنر اداره کردن افراد (بخش اول) - بهینگی

هنر اداره کردن افراد (بخش اول)

اشتراک گذاری :
هنر اداره کردن افراد (بخش اول)

هنر اداره کردن افراد ؛ مقدمه ای برای مدیران

در شرکت های بزرگ و کوچک، مدیران نقش اساسی و عمده در رضایت افراد و ایجاد انگیزه بر عهده دارند. بهینگی در این مطلب راهکارهایی را بیان می کند تا به روند رضایت شغلی کارمندانتان کمک کنید.
افرادی که از شغلشان ناراضی هستند، کارشان را به نحو احسن انجام نمی دهند، اغلب غایب می شوند و در نهایت کار خود را ترک می کنند.
اگر احتیاجات اصلی گروهتان را که عمده ی آن رضایت شغلی است برآورده نکنید، شرکت شما سرمایه و سرعت کار را از دست خواهد داد.
با درک اینکه چه چیزهایی به کارمندان شما انگیزه می دهد، رضایت آن ها را در کار جلب کنید.

این انگیزه ها عبارتند از:

  • شخصیت قائل شدن
  • امکان تحصیل، پول، امنیت
  • به بازی گرفتن
  • شرایط کاری خوب و امکان ترفیع

کارمندان باانگیزه حتی اگر هوا نامناسب باشد، مریض باشند یا وسیله نقلیه مناسبی موجود نباشد باز هم سر کار حاضر می شوند و کار خود را خوب انجام می دهند.

هنر اداره کردن افراد (بخش اول)محیط درستی ایجاد کنید

در وهله ی اول باید بیندیشید چگونه می توانید نیاز های گروهتان را برآورده کنید به طوری که هر روز انتظار آمدن به سر کار را بکشند.
هنگام انتخاب کارمند دقت کافی به خرج دهید.
ترفیع های داخلی موجب تشویق کارمندان می شود و شما هم از اینکه چطور فرد در گروه جای گیرد آگاه خواهید شد. به اشخاصی که از خارج شرکت استخدام شده اند کمک کنید تا در شرکت جا بیفتند. برای این کار انتصاب آن ها به هر پستی باید مستقیماً توسط خود شما انجام گیرد.

بیشتر بخوانید:  تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازمان

اطمینان از کارآیی کارمندان

به خاطر بسپارید که مثل خود شما کارمندانتان هم وقتی از کار لذت ببرند کارایی شان بیشتر خواهد شد. محتویات هر شغل را مرتباً مورد بررسی قرار دهید. به افراد اعطای مسئولیت کنید و بگذارید که اخذ تصمیم در پایین ترین سطوح ممکن انجام گیرد. اگر شخصی به خوبی توانست از اقتدارش استفاده کند، میزان آن را افزایش دهید. با این حال به خاطر داشته باشید که همیشه این خود شما هستید که در مقابل کاری که تفویض کرده اید مسئول خواهید بود.

همواره از خود بپرسید که آیا هر یک از کامندانتان آنقدر آزادی دارد که از قوه ی ابتکارش استفاده کند؟

اهمیت کار کارمندان را به وجود آورید

به افراد کمک کنید اهمیت کارشان را درک کنند، آنان هنگامی می فهمند کارشان ارزش دارد که بازخوردی از مشتریان یا مدیرشان به آنان داده شود.
شکایت بردن در غریزه طبیعی است، اما تشکر کردن چنین نیست. وقتی که پستچی برایتان فیش حقوقی می آورد از او تشکر نمی کنید، اما هنگامی که بسته ای دیر می رسد زبان به شکایت می گشایید.
وقتی که گزارش خوبی درباره ی نحوه ی کار کارمندان به شما داده می شود آن ها را از آن مطلع کنید و چنانچه قصوری انجام گرفت، توازن را دوباره برقرار کنید.

هنر اداره کردن افراد (بخش اول)عدالت و انصاف در کار

حقوق و مزایای کارمندان را عادلانه و بر مبنای رقابت پرداخت کنید. معمولاً گمان می شود کسانی که حاصل کارشان زیاد است و از شغلشان لذت می برند زیاد به حقوق اهمیت نمی دهند؛ اما این امر حقیقت ندارد.
پول موجب به وجود آمدن انگیزش در افراد می شود. مزد و حقوق نه تنها خرج کرایه خانه و سایر مخارج زندگی را تامین می کند، بلکه مهم تر از آن ارزش و سهم یک کارمند را در رابطه با کارش نشان می دهد.

تا حد امکان عملکرد افراد را با پاداش های مالی مرتبط کنید. بعضی از کارمندان بیشتر از دیگران در انجام امور سهم دارند؛ به آنان حقوق خوب پرداخت کنید. این کار تبعیض نیست. رقبای کاری شما احتمالاً شماره تلفن کارمندان شما دارند و آنان را با حقوق بیشتر وسوسه خواهند کرد. اگر به مهم ترین افرادتان پاداش ندهید، آنان را از دست خواهید داد.

سهم هر کارمند در تشکیلات را اندازه گیری کنید. اگر کارمندی ادعا کرد که کارش قابل اندازه گیری نیست، شرح وظایف را مورد بررسی قرار دهید و فکر کنید که اگر کار شما را ترک کند چقدر لطمه می خورید؟

بیشتر بخوانید:  مبانی انگیزش در فرد و سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

آگاهی دادن به کارکنان از میزان تولید و خدماتشان

به افراد کمک کنید، عملکرد خود را با استفاده از اعداد و ارقام اندازه گیری کنند. کارگران کارخانه هوندا می دانند در روز چند خودرو تولید می کنند بدین ترتیب که هرگاه خودرویی از خط مونتاژ خارج می شود شماره تابلو ی شمارش تغییر می کند این در حالی است که در شرکت هایی که کارآیی کمی دارند حتی مدیران هم نمی دانند در روز چند خودرو تولید می کنند.

تا آن جا که از دستتان می آید بهترین شرایط کاری را ایجاد کنید. سرمایه گذاری روی نیروی انسانی بسیار سنگین است، لذا سعی کنید همواره جدیدترین تجهیزات اداری و تولیدی، محیط انسانی و حمل و نقل مناسب در اختیار کارمندانتان بگذارید. از جداسازی رده ها اجتناب کنید و سعی در به وجود آوردن فضای مشترک نمائید. برای مثال استفاده از سالن غذا خوری، پارکینگ و دستشویی برای مدیران و کارکنان به طور مشترک مطلوب تر است.

با تک تک افراد جلسات منظم ترتیب دهید و درباره پیشرفت کارشان به طور خصوصی مذاکره کنید. به خاطر بسپارید که شما آموزش گر کارمندانتان هستید و در شکل گرفتن مهارت های آنان سهم دارید.

هنر اداره کردن افراد (بخش اول)مدیریت در انتخاب هدف

از مدیریت بر مبنای هدف استفاده کنید و بر استانداردها و معیارهای قابل اندازه گیری توافق حاصل کنید.
اهداف واضح استفاده کنید؛

“امسال شعبه ی جنوب غربی باید ۱۲ خانه در ماه بفروشد”

و از اهداف مبهم بپرهیزید؛

” امسال باید سود خوبی داشته باشیم”.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 5

میانگین امتیاز 4٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz