هنردرمانی و تاثیر آن بر خودپنداره، تاییدجویی و شادکامی کودکان+مطالعه موردی - بهینگی

هنردرمانی و تاثیر آن بر خودپنداره، تاییدجویی و شادکامی کودکان+مطالعه موردی

اشتراک گذاری :
هنردرمانی و تاثیر آن بر خودپنداره،تاییدجویی و شادکامی کودکان+مطالعه موردی

هنر دامنه ی بسیار گسترده ای دارد. بنا به تعریفی، هنر یک پدیده ی آسمانی و ذهنی است. عشق ورزیدن، نوع دوستی، بخشش، داشتن احساسات و فکرهای خوب، لذت بردن از خدمت به دیگران و … مثال هایی برای این تعریف می باشند. هنر دارای یک بعد عینی و قابل لمس نیز می باشد که نوشتن یک شعر خوب، داشتن صدایی دلنشین، داشتن نگاه زیبا و حرکت لطیف، توانایی رابطه برقرار کردن با دیگران و… مثالهای ملموسی از آن هستند. مهمتر از همه ی اینهایی که گفته شد، درک دیگران با زبان هنر است.

در این مطلب از تحقیق دکتر فرح نادری و زینب انصاری اصل(۱۳۹۰) کمک گرفته ایم تا تاثیر هنردرمانی بر خودپنداره، تاییدجویی و شادکامی کودکان را بررسی کنیم. این تحقیق به صورت مطالعه ی موردی کودکان مراجعه کننده به مراکز مشاوره و درمان شهرستان اهواز می باشد. از طریق این آدرس امکان دریافت آن برای شما فراهم شده است.

هنردرمانی

هنردرمانی به شیوه های مختلف روان درمانی هنری، رقص درمانی، نمایش درمانی و موسیقی درمانی قابل اجرا می باشد. هر یک از اشکال هنری نمایش، رقص، موسیقی، شعر، فیلم، قصه، نقاشی و… ابزار درمانی نیز محسوب می شوند. به منظور پاسخ به نیازهای فرد و گروه، هنردرمانگران شیوه های مختلف هر ابزار را مورد بررسی قرار می دهند. در یک فرآیند درمان، لازم است که چند شیوه ی هنری به طور همزمان مورد استفاده قرار بگیرد. هنرهای مختلف دارای قابلیت تلفیق پذیری با هم می باشند. نقاشی اولین شکل هنر است که به عنوان یک ابزار درمانی به کار گرفته شد. در بین همه ی ابزارهای درمان هنری، هنر نمایش پرکاربردترین است.

بیشتر بخوانید:  تقویت خلاقیت کودکان با آموزش روش های نقاشی

هنردرمانی و تاثیر آن بر خودپنداره، تاییدجویی و شادکامی کودکان+مطالعه موردیتاثیر هنردرمانی بر خودپنداره ی کودکان

کودکان دارای خودپنداره ی ساده تری نسبت به بزرگسالان هستند که تغییر جزئی در این خودپنداره، سبب تاثیر مثبت یا منفی زیادی، به ویژه درعزت نفس و مقابله با مشکلات آن ها می شود. از طریق ارتباط با دیگران است که کودکان به شناخت نسبت به خود می رسند و نظراتی که نسبت به خودشان دارند نیز تحت تاثیر زیاد نظرات اطرافیانشان قرار دارد. حس خوبی که کودکان نسبت به خود دارند، نشان دهنده ی شکل گیری مثبت خودپنداره ی آن ها می باشد. بزرگسالان نقش ویژه ای در رشد خودپنداره ی کودکان ایفا می کنند.

والدین باید نگرشی مثبت و سازنده داشته باشند. به گونه ای که نکات مثبت کودکان را بزرگ تر از آنچه که هست جلوه دهند و از نکات منفی و اشتباهات آن ها چشم پوشی نمایند. نباید چیزی فراتر از توانایی های کودکشان از او بخواهند و در انجام امور سخت نیز جدا از نتیجه، قدردان تلاش او باشند. در این صورت اگر کودک در کاری که به او محول شده موفق شود، احساس غرور، تایید شدن و خودپنداره ی مثبتی خواهد داشت و اگر هم که نتوانست کار را با موفقیت به اتمام برساند، آسوده خاطر است که والدینش از سختی کار آگاه بوده اند. اینکه کودک احساس کند اطرافیانش به او توجه می کنند، سبب رشد خودپنداره ی او می شود.

تاثیر هنردرمانی بر تاییدجویی کودکان

رفتار کودک تحت تاثیر شدید تاییدی است که از سوی اطرافیان دریافت می کند. نیاز به تایید از قدرتمندترین نیازهاست که در کودکان کوچکتر بیشتر از کودکان بزرگتر احساس می شود. بعضی از کودکان به خاطر ترسی که از تایید نشدن توسط بزرگترها دارند اندیشه های خود را به زبان نمی آورند و این اندیشه های بازگو نشده را به شکل اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری، خرابکاری، خودآزاری و دیگرآزاری آشکار می سازند. کودکی که حس کند مورد تایید واقع نشده است، احساس تنهایی می کند و دنیا برای او جای امنی نیست و غرق در غم ها و ناراحتی ها می شود. هنر می تواند از طریق بازی و تحرک، رنگ ها، حرکات بدن، زیر و بمی صداها، ادا و اطوار و سفر به دنیای عروسک ها و قصه ها، احساس شایسته بودن و تایید شدن را در آن ها پرورش دهد.

هنردرمانی و تاثیر آن بر خودپنداره، تاییدجویی و شادکامی کودکان+مطالعه موردیتاثیر هنردرمانی بر شادکامی کودکان

نتایج حاصل از تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مردم همیشه غمگین اند و این همنشینی دائم با غم ها را از همان سنین کودکی و به دلیل تربیت بد، یادگرفته اند؛ بدون اینکه خودشان بخواهند. فعالیت های هنری، سبب ایجاد احساساتی چون امید، رضایت ، خوشنودی و شادکامی نیز می شوند. علاوه بر اینکه خلق یک اثر هنری و لذت بردن از آن باعث رشد و شادی کودکان می شود، وقتی کودک بتواند آزادانه فضای هنری خود را انتخاب کند شادی او افزون می گردد.

بیشتر بخوانید:  مفهوم شادمانی فردی: چه عواملی بر میزان شادمانی موثر هستند؟

فرضیه ها

با توجه به مقاله ی دکتر فرح نادری و زینب انصاری اصل(۱۳۹۰)، سه فرضیه ای که می خواهیم مورد بررسی قرار دهیم به شرح زیر می باشند.

  1. هنردرمانی باعث افزایش تاییدجویی در کودکان می شود.
  2. هنردرمانی باعث افزایش خودپنداره در کودکان می شود.
  3.  هنردرمانی باعث افزایش شادکامی در کودکان می شود.

جامعه ی آماری

جامعه ی آماری این تحقیق کلیه ی کودکان ۷ الی ۱۱ ساله ای می باشند که به مراکز مشاوره و درمان اهواز مراجعه کرده و قصد تشخیص اضطراب داشته اند. اعضای نمونه به روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شده اند.

روش جمع آوری اطلاعات

بدین منظور از آزمون تاییدجویی کودکان(cast)، آزمون خودپنداره ی کودکان(cscs) و پرسشنامه ی شادکامی کودکان(oxford) استفاده شده است. هر یک از این سه از نظر پایایی و اعتبار بررسی و تایید شده اند.

نتیجه گیری

بنا به نتایج حاصل شده هر سه فرضیه ی تحقیق تایید می شوند. یعنی هنردرمانی سبب افزایش تاییدجویی، خودپنداره و شادکامی در کودکان می شود.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz