هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب معلم در شروع سال تحصیلی - بهینگی

هفته اول مدرسه : ۵ فعالیت عملی و جالب معلم در شروع سال تحصیلی

اشتراک گذاری :
هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

هفته اول مهرماه یا هفته آخر شهریور در تقویم تحصیلی ما به عنوان هفته اول مدرسه در نظر گرفته می شود. هر چقدر به هفته اول نزدیک می شویم، معلم و دانش آموز، معمولا اوقات پر استرس و اضطرابی را تجربه می کنند. از آنجا که بازگشایی مدرسه نوعی تغییر در روند زندگی طی تعطیلات تابستانی است، همانند هر تغییر دیگری با خود استرس و اضطراب و مقاومت به همراه دارد.

معلم علاوه بر اینکه با گروه جدیدی از دانش آموزان مواجه می شود که بایستی با آنها آشنا شوند. حجمی از کارهای آماده سازی درسی و اجرایی نیز در انتظار آنهاست. و بعلاوه ممکن است با غیرمنتطره ها و موارد خاصی نیز مواجه شوند. بنابراین هفته اول تا زمانی که کارها روتین شود، می تواند دوره ی سختی باشد.

هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

۵ فعالیت جذاب برای هفته اول مدرسه

در ادامه ۵ فعالیت عملی و جذاب به معلمین پیشنهاد می دهیم، که می توانیم از استرس و اضطراب روزهای اول بازگشایی مدرسه برای معلمین و دانش آموزان کم کرده و اوقات جذاب تری ایجاد کند.

۱٫ حدس بزن کیه؟

اولین فعالیت پیشنهادی یک فعالیت سرگرم کننده برای آشنایی با دانش آموزان است. از طرفی دانش آموزان نیز حس امن تری در کلاس درس تجربه خواهند کرد. کارتهایی تهیه کنید و نام آن را ” حدس بزن کیه؟ ”  قرار دهید. به هر دانش آموز یک کارت بدهید. و از آنها بخواهید تا به سوالات درباره خودشان پاسخ دهند. سپس کارتها را جمع کنید، آنها را با هم مخلوط کنید. بدون اینکه نام دانش آموز را بگویید، سرنخ هایی درباره هر دانش آموز بدهید. همکلاسی های آنها بایستی دانش آموزی که درباره وی صحبت می کنید، را حدس بزنند. می توان در روزهای مختلف هفته اول مدرسه این فعالیت و بازی را انجام داد تا خسته کننده نشود.

هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

 

۲٫ بازی شکار همکلاسی!

دومین فعالیت نیز برای اغلب دانش آموزان بسیار جذاب است. یک سری سوالات طراحی کنید که در خصوص حداقل یکی از دانش آموزان صدق کند. مثلا :

  • کدام دانش آموزان فقط یک برادر دارد؟
  • کدام دانش آموز بیش از ۲ برادر یا خواهر دارد؟
  • کدام دانش آموز چپ دست است؟
  • کدام دانش آموز به فصل زمستان علاقه دارد؟

می توانید این سوالات را بر اساس پاسخهایی که در فعالیت اول بدست آورده اید، طراحی کنید. سپس این سوالات را در جدولی قرار دهید به طوریکه هر خانه جدول یکی از این سوالات باشد. سپس روی کارت یا برگه ای پرینت کرده و هر برگه را به یک دانش آموز بدهید. وی بایستی با همکلاسی های خود صحبت کند و جدول سوالات را پر کند. هر سوال در واقع معیاری است که می توان مطابق آن معیار حداقل یک دانش آموز پیدا کرد.

این فعالیت علاوه بر اینکه جو کلاس را گرم می کند، می تواند منجر به گفتگوی بیشتر بین دانش آموزان و شکستن یخ روابط بین آنها شود.

هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

بیشتر بخوانید:  چگونه استرس کودکان در کلاس درس را کنترل کنیم؟

۳٫ تلفن من!

این فعالیت علاوه بر اینکه روابط بین دانش آموزان را گرم می کند، موجب انگیزش بیشر دانش آموزان می شود، می تواند تصاویر خوبی برای تزیین دیوارهای کلاس ایجاد کند. دانش آموزان بایستی اپلیکشن های موبایلی ایجاد کنند که بتواند شخصیت و کارهای مورد علاقه آنها را توصیف کند. حتما تعجب کرده اید که دانش آموز چگونه برنامه موبایلی بسازد!

نگران نباشید منظور ما نقاشی از اپلیکشن هایی است که دانش آموز به آنها علاقه دارد. این اپلیکشن ها می تواند واقعی باشد، یعنی واقع در تبلت یا موبایل با خود یا والدین یا دوستان دیده است و با این اپلیکشن ها کار می کند. و همچنین می تواند غیرواقعی باشد، یعنی اپلیکشن هایی که در بازار وجود ندارد! اما وی علاقه دارد. مثلا اپلیکشن دفترچه تلفن های دایناسوری!

هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

۴٫ دور ریختنِ “من نمی توانم!”

” من نمی توانم! “یکی از تکراری ترین عبارتهایی است که هر معلم از دانش آموزان شنیده است.  وقتی کودک به این باور برسد که نمی تواند کاری انجام دهد، آنها واقعا خود را ناتوان و شکست خورده می بینند. دانش آموز ممکن است احساس کند خنگ، کم توان یا کم هوش است. ابتدای هر سال را با فعالیت دور ریختن “من نمی توانم!” شروع کرد.

از دانش آموز بخواهیم که هر چیزی که فکر می کند نمی تواند انجام دهد را بنویسد. سپس این برگه ها را جمع کنیم و در یک ظرف قرار دهیم. می شود به صورت نمادین نیز کارهایی مثلا یک دقیقه سکوت! یا تفکر انجام داد. سپس همه ی آنها را به نحوی دور ریخت. از این بعد دیگر کسی نمی تواند بگوید : “من نمی توانم!”.

برای دور انداختن ِ برگه ها می توان روشهای دیگری مثل سوزاندن، دفن کردن و …. انجام داد. وقتی آنها را دفن کند، بعدا بدون دانش آموزان می تواند برگردید و کاغذها را تفکیک کنید و بیرون بیندازید!

هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

 

بیشتر بخوانید:  درونگرا و برونگرا در کلاس درس : توصیه هایی به معلمان برای درخشش هر دانش آموز

۵٫ نامه ای به خودم!

این فعالیت ساده به نظر می رسد، اما می توان با برخی ترفندها آن را جذاب تر کرد. در ابتدای سال تحصیلی، هر دانش آموز نامه ای به خودش می نویسد. آنها در این نامه درباره اهداف و امیدها و انتظاراتی که از این سال تحصیلی دارند می نویسند. می توانند در این نامه به خودشان توصیه و اندرز هم بدهند.

سپس این نامه ها را رول کنید و دور آن نخی ببندید. طول این نخ را به اندازه ی قد دانش آموز در ابتدای سال تعیین کنید.

هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

در انتهای سال تحصیلی، از دانش آموز می خواهد تا نامه اش را خوانده و ببیند که به کدام یک از اهدافش رسیده است. همچنین قد دانش آموز در پایان سال را با همان نخ مقایسه کنید! دانش آموز درک می کند که طی این یکسال چقدر رشد کرده است! به عنوان مثال به رشد قدی دانش آموز زیر در انتهای سال دقت کنید!

هفته اول مدرسه : 5 فعالیت عملی و جالب برای بازگشت به کلاس

با انجام ۵ فعالیت واقعا کاربردی و جذاب فوق می توانید هفته اول خیلی خوبی برای خودو برای دانش آموزان رقم بزنید!

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz