نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی - بهینگی

نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی

اشتراک گذاری :
نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی

در این مطلب سعی دارم که ارتباطی بین فعالیت هایی که هر کدام از نیمکره های مغز انجام می دهد را با مشخصه های مدل شخصیت شناسی mbti مطابقت داده و شاید بتوان از این طریق دیدی بهتر نسبت به کارکردهای قسمت های مختلف مغز بدست آورد.

برداشت های اشتباه در مورد تیپ های شخصیتی

شاید دیدگاه اشتباهی که نسبت به نیمکره ی چپ و راست مغز در جامعه به وجود آمده است، مشکلات مشترکی با دیدگاه های اشتباه نسبت به مشخصه های تیپ های mbti داشته باشد. همان طور که نیمکره ی چپ مغز، اغلب به عنوان نیمکره ی خوب و برتر مغز در عموم از آن یاد می شود و اهمیت آن بین افراد عادی از نیمکره ی راست بیشتر است.

در بین عموم مشخصه ی T ( منطقی بودن)، بهتر از مشخصه ی F (احساسی بودن) مورد تایید است و J(داوری کننده) بهتر از P (ملاحظه کننده) جلوه می کند.

در مثالی بسیار ملموس در جامعه ی ما افرادی که ساکت تر، آرامتر و خلوت نشین تر هستند افرادی منزوی و دارای مشکل شناخته می شوند، پس برونگرا بودن نسبت به درونگرا بودن در جامعه ی ما یک مزیت به حساب می آید.

همچنین S بودن بسیار بهتر از N بودن در جامعه است زیرا که افراد واقع بین S ها هستند و همیشه N ها را به خیال پرداز بودن و به عدم واقع بینی و ماورایی فکر کردن محکوم می کنند.

بیشتر بخوانید:  حسی و شهودی : دومین بعد در شخصیت شناسی براساس MBTI

در قسمت های mbti اغلب تذکری که داده می شود این است که لطفا بر اساس تمایلات خود به یک سوال جواب دهید نه اینکه حس می کنید کدام بهتر است و جواب دهید. حال در ادامه به اهمیت هر دو نیمکره مغز و همچنین هر کدام از مشخصه mbti می پردازیم:

رابطه بین نیمکره ی راست و مشخصه های MBTI:

فعالیت هایی که به نیمکره ی راست مغز نسبت داده اند عبارت است از: آگاهی های هنری، خلاقیت، قوه ی تصور، شهود و نگرش، درون بینی، کل نگری، تجسم سه بعدی، غیر خطی بودن، غریزی و….

خیلی راحت از روی فعالیت هایی که برای نیمکره ی راست مغز معرفی شده است میتوان تشخیص داد که کدام ابعاد از شخصیت ما در نیمکره ی راست مغزمان شکل می گیرد.

شمی ها

نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی

در میان فعالیت های معرفی شده در بالا، فعالیت هایی مانند کل نگری، شهود و نگرش و خلاقیت ذهن را به این سمت سوق می دهند که نیمکره ی راست مغز مولد مشخصه ی N در افراد است و این بعد از شخصیت آنها را باعث می شود.

درونگراها

نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی

واژه ی درون بینی(insight) نظر انسان را به سمت درونگرایی سوق می دهد. از این رو این فعالیت نیمکره ی راست میتوان به بروز درونگرایی (I) در فرد اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:  نیم کره ی راست و چپ: دیدگاه افراد در مورد نیم کره ی راست

احساسی ها

نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی

فعالیت های هنری، فعالیت هایی منطقی نیستند و لازمه ی آن که اثری هنری خلق شود آن است که فرد در خود پدیده غرق شود. به عنوان مثال یک روزنامه نگار منطقی در رویارویی با حادثه ی پلاسکو:

در مورد ضعف های ایمنی ساختمان، تجمع نابه جای مردم، تعداد افراد کشته شده، نقاط مثبت و منفی ماجرا می نویسد. این در صورتی است که روزنامه نگاری احساسی با مسئله قاطی شده است و روایتی آغشته با خون و آتش را به قلم می آورد. از حال خانواده های داغدار می نویسد و با احساسی قوی اثری هنری را خلق می کند. در واقع خود را در حادثه غرق می کند و نوشته ی دلی می نویسد.

از طرفی دیگر چون غریزی بودن را جز فعالیت های نیمکره ی راست تعریف کرده اند و افراد احساسی بر اساس ارزشهایی که از قبل در آنها نهادینه شده تصمیم می گیرند، پس نتیجه می گیریم که نیمکره ی راست، ویژگی احساسی بودن (F)  را از خود بروز می دهد.

ملاحظه کننده ها

افراد دسته ی J افرادی هستند که برای هر کاری برنامه ریزی می کنند و بدون برنامه ریزی کاری انجام نمی دهند. در طرف مقابل افراد دسته ی P افرادی هستند که بدون برنامه دل به ماجرا زده و در درون ماجرا تصمیم می گیرند که چه کار باید کنند. در واقع دیدی که از افراد J به آدم دست می دهد، افرادی خشک و منظم است. این در صورتی است که دیدی کاملا متفاوت از افراد دسته ی P به ما دست می دهد.

ویژگی که نیمکره ی راست مغز دارد غیر خطی بودن است. منظور از غیر خطی سهمی بودن یا درجه سوم بودن نیست بلکه این است که در انجام فعالیت ها از قاعده ای از پیش تعیین شده پیروی نمی کنند و مسیر و برنامه ریزی از پیش تعیین شده برای پیشبرد هدف هایشان ندارند. از این رو مشخصه ی P را به نیمکره ی راست مغز نسبت می دهیم.

رابطه ی بین نیمکره ی چپ و مشخصه های MBTI:

فعالیت هایی که به نیمکره ی چپ مغز نسبت داده شده است عبارتند از: توان آنالیز و تحلیل کردن، منطق استدلال و برهان، قابلیت زبانی، علت و معلول کردن، علم و ریاضیات، مهارت های کار با اعداد و….

حسی ها

نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی

در میان فعالیت های بالا فعالیت آنالیز و تحلیل در واقع به ما می گوید که آنچه می بینیم و وجود دارد مورد اهمیت است، در واقع ویژگی که افراد S دارند و با دقت به آن چیزی که هست توجه دارند و اطلاعات خود را از آن چیزی که موجود است به دست می آورند و نه با تکیه بر شهود خود.

آنالیز و تحلیل از جمله کارهایی می باشد که با دقت بررسی کردن اطلاعات موجود، لازمه ی انجام آن است. پس اگر در کار آنالیز و تحلیل خوب هستید، می توانید با دقت به آن چیزی که هست بنگرید و شما مطمئنا به مشخصه ی S تمایل بیشتری دارید.

بیشتر بخوانید:  شغل مناسب درونگرا : 15 شغلی که درونگراها از آن رضایت خواهند داشت؟

برونگراها

نقش نیمکره های مغز در شکل گیری تیپ شخصیتی

قابلیت های زبانی آن سرنخی است که ما از آن به بروز برونگرایی در نیمکره ی چپ مغز می رسیم. هدف از ساخت زبان و نوشتن، برقراری ارتباط بین افراد می باشد. در واقع برقراری ارتباط آن نیازی است که افراد برونگرا بیشتر به سمتش کشیده می شوند. پس اگر قابلیت زبانی خوب دارید در واقع در برقراری ارتباط قوی هستید و این یعنی که شما برونگرا می باشید.

منطقی ها

فعالیت هایی همچون استدلال و برهان، علت و معلول کردن و ریاضیات دلیلی خوبی است که بگوییم نیمکره ی چپ مغز نیمکره ای است که منطقی بودن (T) را از خود بروز می دهد. در واقع دو دوتا، چهارتا کردن را انجام می دهد و همین دلیلی بر بروز مشخصه ی T در تیپ فرد است.

خطی بودن نیمکره ی چپ دال بر اهمیت دادن آن به نظم و برنامه می باشد پس از این رو میتوان مشخصه J را به آن نسبت داد.

آن چیزی که از برقراری ارتباط بین مشخصه های تیپ های mbti و نیمکره های چپ و راست بدست می آید این است که هر نیمکره به اندازه آن یکی اهمیت دارد و شاید در آینده با تمرین کردن افراد راست دست به نوشتن با دست چپ سبب شود که ذوق هنریشان تحریک شود و قوت یابد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz