مدیران در مدیریت زمان چه نقشی دارند؟ ارتقای مهارتهای مدیریت زمان در کارکنان - بهینگی

مدیران در مدیریت زمان چه نقشی دارند؟ ارتقای مهارتهای مدیریت زمان در کارکنان

اشتراک گذاری :
مدیران در مدیریت زمان چه نقشی دارند؟ ارتقای مهارتهای مدیریت زمان در کارکنان

بهینگی در یکی از موضوعات ویژه خود به سراغ موضوع مدیریت زمان رفته است. مطالعه مجموعه مطالب بهینگی در خصوص مدیریت زمان می تواند دانش کافی و کاربردی در این حوزه در اختیار علاقمندان قرار دهد. در این مجموعه مطالب بهینگی توجه ویژه ای به مدیریت زمان در شرکتها و سازمانها داشته است.

در این مطلب نیز به سراغ نقش مدیران در مدیریت زمان در سازمانها می پردازیم. از نگاه رفتار سازمانی، ایجاد هر گونه بهبود در سازمان از سوی مدیران بایستی آغاز شده و با تعهد مدیران استمرار یابد. مدیران می توانند مهارتهای مدیریت زمان را در کارکنان خود تقویت کرده و توسعه دهند.

مدیران الگوی مدیریت زمان

همیشه به خاطر داشته باشید که زمان از دست رفته هیچگاه باز نمی گردد. انجام کار درست در زمان درست یک هنر است که با برنامه ریزی و شناخت همراه می شود. مدیریت زمان چیزی جز بهترین استفاده از زمان موجود نیست.

مدیران و سرپرستها نقش مهمی در ارتقای مهارتهای مدیران زمان کارکنان خود ایفا می کنند. نقش سرپرستها فقط این نیست که در اتاقهای خود و پشت دربهای بسته بنشینید، بلکه باید بر زیردستان خود نظارت داشته باشند.

مدیران خودشان باید نمونه باشند. بهترین راه برای اتمام کار در موعد مقرر اینست که در محیط کار منظم باشید. اگر شما انتظار داشته باشید تا اعضای سازمان در موعد مقرر به محل کار برسند، ابتدا باید خودتان نیز منظم باشید.

تقریبا همه جا به سرپرستها اختیارات و آزادی هایی داده میشود اما نبایستی آنها از این قدرت سوء استفاده کرده و خودشان تبدیل به الگوهای رفتاری نامناسب شوند. قوانین و مقررات یک سازمان نه فقط برای زیردستان بلکه برای رهبران و کارکنان ارشد نیز تعریف میشود. مدیران باید به دستورالعمل های سازمان پایبند باشند تا اعضای تیم نیز به سیاست های شرکت توجه کنند.

چند دستورالعمل ساده برای ارتقای مهارت مدیریت زمان کارکنان

از کارکنان بخواهید که محل کارشان را مرتب نگه دارند

سراغ میز هر یک بروید و بررسی کنید که فایل ها و پوشه ها صحیح تنظیم شده اند یا خیر ؟ مطمئن شوید که انبوهی از کاغذ روی میزهایشان نباشد.
به کارکنانتان یاد دهید که حداقل یک بار در هفته قفسه هایشان را مرتب کنند.
از مسئولان مرتبط بخواهید که دفتر یادداشت، خودکار و پوشه و … به همه کارکنان توزیع کند. در صورتیکه آنها در برگه های جداگانه یادداشت میکنند، توجیهشان کنید. استفاده از تکه های کاغذ و برگه های یادداشت جداگانه موجب کاهش نظم  در محیط کاری می شود.
به عنوان مدیر ،وظیفه شماست که به آنها اشتباهاتشان را بگویید تا کارها را به خوبی اداره کنند. شخصا هر از چند گاهی قفسه هایشان را بررسی کنید

مهمترین فایده نظم کاهش زمان های غیرضروری جهت جستجو و یافتن اقلام، اسناد و … است.

مدیران در مدیریت زمان چه نقشی دارند؟ ارتقای مهارتهای مدیریت زمان در کارکنان

به هریک از کارمندان مسئولیت واگذار کنید.

واگذاری مسئولیت مبتنی بر تخصص و تجربه باشد. حوزه اصلی مسئولیت هریک را پس از گفتگو با خودشان تعیین کنید. در گفتگو با آنها، بپرسید که چه حوزه ای از کار را بیشتر علاقه دارند و می توانند در آن حوزه، وظایفشان را در موعد مقرر تحویل دهند. اهداف، سطوح عملکرد و مهلت تحویل(موعد مقرر) هریک از کارها را از همان ابتدا به طور شفاف اعلام کنید. انها را از اهداف و مقاصد سازمان آگاه کنید.

همیشه عملکرد کارمند خود را پیگیری کنید. نرم افزارهایی که ساعت ورود و خروج کارکنان را به شما اطلاع می دهند، استفاده کنید. سیستم گزارش دهی قوی استقرار دهید. به انها موعد تحویل را اعلام کرده و مطمئن شوید که انها کار را در بازه زمانی مقرر انجام خواهند داد. از کارکنانی که کار خود را در مورد مقرر تحویل می دهند، در حضور همه تقدیر کنید.

هر رئیس و مافوقی باید از فعالیت هایی که کارمندانش تا به حال انجام دادند، با خبر باشد. سعی کنید اطلاعات کافی در مورد فعالیت های روزانه ی آن ها داشته باشید. به کارمندان خود انگیزه بدهید تا لیست کارهای خود را تهیه کنند. لیست را چک کنید و مطمئن شوید که ابتدا به سراغ فوریت می روند.

مدیران در مدیریت زمان چه نقشی دارند؟ ارتقای مهارتهای مدیریت زمان در کارکنان

برنامه های آموزشی مدیریت زمان برای کارکنان

برنامه های آموزشی مختلفی را برای انتقال مهارت های مدیریت زمان، در کارمندان، ترویج دهید. کارگاه های مختلفی تشکیل دهید که در آن کارمندان کارهایی متفاوت از کار روزانه خود انجام دهند. و از آن ها بخواهید که به موقع این فعالیت ها را به پایان برسانند. سپس از افراد برتر تشویق کنید.

شنونده ی خوبی باشید.

کارمندان باید بتوانند به راحتی به اتاق رئیس خود دسترسی داشته باشند. برای مدیریت اثربخش زمان، ضروری است که کارمندان با رهبران تیم خود هماهنگی مناسبی داشته باشند. انجام کار های خود را به اخر وقت موکول نکنید. موافق بودن خود را به موقع اعلام کنید و مطمئن شوید که اعضای تیم در کارهای غیربهره ور(غیر مهم و غیر فوری) وارد نخواهند شد.

سِر ریچارد برانسون – سرمایه گذار و کارآفرین انگلیسی- معتقد است که “برای اینکه رهبر بزرگی شوید، بایستی یک شنونده بزرگ باشید.”

مدیران در مدیریت زمان چه نقشی دارند؟ ارتقای مهارتهای مدیریت زمان در کارکنان

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz