نقشه های ذهنی و روش های خلاقیت - بهینگی

نقشه های ذهنی و روش های خلاقیت

65
0
اشتراک گذاری :
نقشه های ذهنی و روش های خلاقیت

خلاقیت و نقشه ذهنی

نقشه های ذهنی به ما کمک می کند که اطلاعات را به طریق مشابهی به دست آوریم. این امر ما را در ایجاد ارتباطات کمک و تشویق خواهد کرد. نقشه های ذهنی به سرعت افکار افراد را به مرحله ی باور درونی که یکی از مراحل خلاقیت است می رساند. ساختار نقشه های ذهنی به ایجاد ایده ها و اطلاعات معین کمک می کند و تلفیق، ارتباط، ترکیب، وابستگی و همخوانی را فراهم می سازد.

بررسی یک تفکر خلاق بر اهمیت درک اولیه مربوط به نیمکره ی راست مغز و راه حل تحلیلی تاکید دارد. این عوامل می توانند به وسیله ی نیمکره ی چپ مغز به صورت منطقی مورد ارزیابی قرار گیرند. بنابرابن اگر اصل یک مساله به صورت مرئی نشان داده شود (شبیه چیزی که در نقشه های ذهنی است) استعداد های خلاق نیمکره راست می توانند نسبت به حل مساله بیشتر در دسترس باشند. نقشه های ذهنی، برون نمای مربوط به ایده ها را پرورش داده و درک روابط غیر عادی بین ایده هایی را که به آسانی قابل تشخیص نیستند تسهیل می نمایند.

نقشه های ذهنی و روش های خلاقیتمزایای نقشه ذهنی

در کاربرد های نقشه ذهنی، فواید بسیار زیادی جهت ایده وجود دارد که در زیر آورده شده است:

 • نقشه های ذهنی یادگیری، آموزش و کاربرد را تسهیل می نمایند.
 • نقشه های ذهنی این قابلیت را دارند که تعداد زیادی از ایده ها را سریعاً ایجاد نمایند.
 • نقشه های ذهنی روش موثری برای ثبت فرآیندسازی و مرتبط ساختن ایده ها با هم می باشند.
 • نقشه های ذهنی قابل انعطاف اند، بنابراین ایده ها از طریق آن ها قابل افزایش است.
 • نقشه های ذهنی از یادداشت های خطی سریع تر عمل می کنند.
 • نقشه های ذهنی، دیدی بهتر از مسائل و درک بهتری از مباحث مطرح شده، ارائه می دهند.
 • مغز همیشه از فضای تهی نفرت دارد، بنابراین ساختار نامحدود نقشه های ذهنی ایجاد ارتباط، اتصال و همبستگی ایده ها را تسهیل می کند.
 • نقشه های ذهنی، یادآوری و بازنگری را آسان می نمایند.
 • با به کار بردن روش های صحیحی چون نقشه های ذهنی، مردم می توانند هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی خلاق باشند.

نقشه های ذهنی و روش های خلاقیتچند روش برای تحریک خلاقیت

روش های زیر در خلاق کردن افراد می تواند مفید واقع شوند:

استعاره

تفکر استعاری یعنی توانایی پیوند دو چیز متفاوت، یا فرض اینکه آن ها به طریقی در یک رفتار مشترک سهیم اند یا اصل مشترکی را نشان می دهند. توانایی در بازی با تصورات کلی ذهن یک امر اساسی برای حل مسائل و خلاقیت بشمار می روند. استعاره سبب چنین بازی هایی می شود. بنابراین ایجاد تشابه در مسائل مربوط به تجارت، زیست شناسی، علوم. نظایر آن ممکن است ما را در رسیدن به راه حل های مختلف یاری نماید.

طوفان مغزی معکوس

این روش یک نگرش منفی نسبت به طوفان مغزی دارد. در این روش به جای اینکه بپرسیم ” با چند روش ما می توانیم…؟” سوال می کنیم ” با چند روش این راه به شکست می انجامد؟” این روش خوبی برای تشریح مسائل و پیشرفت محسوب می شود چرا که می توان در مورد راه حل های بالقوه، تفکر و اندیشه نمود.

نقشه های ذهنی و روش های خلاقیتوابستگی اجباری

اگر شما دو موضوع یا دو ایده را با هم ترکیب کنید نتیجه چه خواهد شد؟ ممکن است این روش در بسیاری از قسمت ها که توسعه محصول جدید مورد نظر است مفید واقع شود.

چک لیست ها

در بسیاری از قسمت ها از قبیل خدمات مدیریتی، بازاریابی و طراحی، مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها را از چشم پوشی جنبه های کلیدی مساله منع می کنند.

بیشتر بخوانید:  ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

خصیصه یابی (لیست بندی اسناد و نسبت ها)

ویژگی های مهم یک ایده اصلی یا یک پدیده را فهرست بندی نموده و ببینید آیا می توان آن ها را مورد بررسی و پیشرفت قرار داد. تجزیه و تحلیل روش ها، یک روش مشابهی دارد. هر جنبه از محصول از طریق یکی از روش ها مورد آزمایش قرار می گیرند. بخش های غیرضروری را برای بالا بردن کارایی و تقلیل هزینه ها نادیده می گیرد و آن را پراکنده می سازد تا ببیند آیا اگر این کار در هر مورد دیگری اعمال شود تقاضای دیگری از این ایده خواهد بود یا خیر؟

به طور کلی خلاقیت دارای پنج مرحله ی کلی می باشد:

 • آمادگی
 • تلاش
 • تامل و پرورش موضوع
 • اعتقاد درونی و بینش
 • ارزیابی
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz