نقشه ذهنی اصول سخنرانی و هنر گویندگی - بهینگی

نقشه ذهنی اصول سخنرانی و هنر گویندگی

257
0
اشتراک گذاری :
نقشه ذهنی اصول سخنرانی و هنر گویندگی

نقشه ذهنی اصول سخنرانی و هنر گویندگی

مهارت صحبت کردن، مانند تمام مهارت های دیگر، پیچیده تر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می رسد و فقط شامل تلفظ کلمات نیست. فن بیان مجموعه مهارت هایی است که به ما توانایی برقراری ارتباط موثر را می دهد. مهارت هایی مانند: استفاده صحیح از کلمات، توانمندی کلامی، زبان بدن و …
فن بیان یک مهارت تولیدی است، فقط نوعش شفاهی است. این مهارت ها به یک سخنران کمک می کند تا پیام خود را به شیوه ای پرشور، انگیزه آور و قانع کننده به مخاطبش انتقال دهد. مهارت صحبت کردن و فن بیان قوی به سخنران این اطمینان را می دهد که تک تک افرادی که شنونده ی اویند دچار نافهمی و یا کج فهمی نمی شوند.
سخنرانی مهارتی است که همه می توانند با تمرین، آن را بیاموزند.

نقشه ذهنی اصول سخنرانی و هنر گویندگی

کاربرد نقشه ذهنی

در کلاس درس یا جلسات مباحثه می توان از نقشه ذهنی به عنوان ابزاری مناسب برای ثبت اطلاعات و سازماندهی موضوعات استفاده کرد. سخنان فردی را می توان با استفاده از نقشه ذهنی به نکاتی برجسته و نیز رابطه بین آن نکات تبدیل کرد. نتیجه کار می تواند هم روشنگر و هم شگفت انگیز باشد.

سه مولفه اصلی نقشه ذهنی عبارتند از:
  1. موضوع اصلی که عنوان سخنرانی است.
  2.  موارد سخنرانی که شامل موضوعاتی پیرامون بحث اصلی است. این موارد را می توان با استفاده از کلمات و تصاویر نشان داد. اطلاعاتی که به صورت تصویری ارائه شود، اثر قوی تری بر ذهن دارند؛ زیرا این گونه آثار از توانایی های بیشتری از مغز، مانند حرکت و تشخیص رنگ و حجم به علاوه قوه شنیداری بهره می گیرند. اگر به یک موضوع، تصویری را مرتبط سازیم، یادآوری آن برای مخاطبین آسان تر می شود.
  3.  همچنین نیاز است که برای مطالب و تصاویر ترتیبی در نظر بگیریم؛ این کار با شماره گذاری، مشخص کردن موضوعات اصلی و مطالب مرتبط قابل انجام است. پردازش اطلاعات نوشتاری را می توان با اضافه یا کم کردن مطلب و تصویر حول موضوع سخنرانی نیز انجام داد.

امتیازات کمکی

ارتباط چشمی برای سخنرانان یک تکنیک طبیعی و عادی است و باعث می‌شود که با مخاطبان ارتباط بهتری برقرار کرده و تاثیرگذارتر باشد.
علاوه بر این مطمئنا هر سخنرانی نیز نظرات و دیدگاه های خاص خود را دارد؛ اما این موضوع اجازه نمی دهد تا سایر دیدگاه ها را از یاد ببرد. سخنران باید با در نظر گرفتن دیدگاه ها و نظرات شخصی دیگران، شرایط آنها را درک نماید، علایق شخصی خود را کنار بگذارد و تمام فکر خود را متمرکز آنها کند.

برای راحتی سخنران هنگام ارائه لازم است تا ذهن و بدن او از قبل در آرامش کامل قرار گیرد؛ تکنیک های آرامیدگی را تمرین کند و به چیز های مثبت فکر کند؛ جسمش را آماده کند. شب قبل از سخنرانی خوب بخوابد. طی روز آب کافی بنوشد و قبل از سخنرانی غذای سبکی میل کند. این نکات امتیازاتی است که به ارائه راحت تر و مطلوب تر سخنران کمک می کند.

می توان قانونی را برای سخنرانی در نظر گرفت که بتواند موضوع اصلی مورد بیان را به خوبی متذکر شود، به این صورت که سخنران از کلید واژه هایی مانند کلمات مهم و تصاویر مرتبط با موضوع را مرتبا در ارائه استفاده کند تا مخاطبین بتوانند بهتر موضوع را درک کنند و آن را به حافظه بسپارند.

آماده سازی محتوای ارائه

قسمت اصلی از سخنرانی که بایستی به آن توجه شود آماده سازی مطلب مورد ارائه می باشد، که لازم است موارد زیر را شامل شود:

-مطالعه و گردآوری مطلب بیش از آنچه که باید ارائه شود.
-برای یک سخنرانی و سمینار خوب باید در طی چند روز تحقیق و جست و جو مطالب را آماده کرد.
-مطالب را تا حد امکان ساده و به بیان خودمانی بازگو شود تا برای همه قابل فهم باشد.

لازم است تا سخت افزارها و تجهیزات سالن سخنرانی برای ارئه فیلم یا پاورپوینت یا نوشته از قبل کنترل شوند تا هنگام سخنرانی مشکلی پیش نیاید؛ سخنران می تواند همیشه برای سخنرانی یک نقشه پشتیبان داشته باشد. بهترین نقشه پشتیبانی این است که کل سخنرانی خود را از قبل حفظ کند و یا حداقل، مطالب آنرا بصورت نوشته هم داشته باشد تا چنانچه احیانا کامپیوتر یا سیستم های الکترونیک سالن دچار اشکال شدند او بتواند سخنرانی خود را ادامه دهد.

نکات مهم

خود سخنران نیز بایستی نکاتی را رعایت کند:

طرز ایستادن و حرکات بدن: صحیح ایستادن نشان دهنده اعتماد به نفس است. حرکات بیش از حد ممکن است حواس شنوندگان را پرت کند. طبیعتا در هنگام ایستادن دستان در کنار بدن قرار می گیرند.
حالت چهره: وجود صمیمیت در حالت و حرکات چهره‌ کمک می‌کند تا رابطه‌ای گرم و مثبت با مخاطبان خود بوجود آورد. حالت چهره (در حقیقت) بیانگر حال و هوای سخنان سخنران است و مخاطبان را (در سخنرانی) درگیر می‌کند.
لباس مناسب: انتخاب خوب لباس کمک می‌کند تا سخنران برای مخاطب خود احترام قائل شود.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz