نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت! بهینگی در بخشی از موضوعات خود به تشریح ویژه ی

نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت!

53
0
اشتراک گذاری :
نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت!

بهینگی در بخشی از موضوعات خود به تشریح ویژه ی یکی از کاربردی ترین ابزارها پرداخته است. ابزاری که بر طبق نظرات بزرگان، دانشمندان، روان شناسان و بسیاری محققان حوزه های مختلف خلاقیت فردی و گروهی را افزایش می دهد و سبب بالا رفتن تمرکز به دلیل وجود علائم بصری می شود.

حال به تشریح بیشتر کاربردهای این ابزار یعنی نقشه ذهنی می پردازیم.

همان طور که می دانیم و گفته شد یکی از مهم ترین کاربردهای نقشه ذهنی، یادداشت برداری است.

شما به هنگام مطالعه ی یک کتاب، درسی و غیر درسی، در هنگام گوش دادن به سخنرانی و حتی در زمانی که خودتان می خواهید سخنرانی کنید، می توانید از نقشه ذهنی بهره بگیرید.

در زیر ضمن نامبردن کاربردهای نقشه ذهنی اصولی را یادآور می شویم تا کارآیی و اثر بخشی را بیشتر کند.

مزایای نقشه های ذهنی

۱- تفسیر سخنرانی ها

از روش گوش دادن فاصله ای استفاده کنید یعنی به مدت ۲ یا ۳ دقیقه گوش دهید، سپس به مدت نیم دقیقه بنویسید. فرآیند را تکرار کنید و از کلمات کلیدی استفاده کنید و همچنان که پیش می روید ساختار نقشه ذهنی را کامل کنید.

می توانید بعد از پایان سخنرانی به ساختاردهی مجدد نقشه ذهنی بپردازید. این روش به گوش دهنده وقت بیشتری جهت تمرکز و منعکس کردن مباحث کلیدی سخنرانی می دهد و از غرق شدن در جزئیات زائد جلوگیری می کند.

نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت!طبق تحقیقات سخنرانان به طور تقریبی با سرعت ۱۳۵ کلمه در دقیقه سخن می گویند در حالی که ما می توانیم فقط حدود ۴۹ کلمه در دقیقه بنویسیم پس صرف نوشتن تک تک کلمات سخنران علاوه بر اینکه امری غیر ممکن است از نظر عقلی و منطقی نیز فایده ای ندارد.

بیشتر بخوانید:  ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

۲- ارائه ی سخنرانی و صحبت های معمولی

دانشجویان، اساتید، نمایندگان مجلس، مسئولین و بسیاری افراد دور و اطراف ما هستند که در طول روز تعداد زیادی سخنرانی و نطق معمولی دارند. سوال اینجاست که ” چرا از روش نقشه های ذهنی برای آماده سازی صحبتتان استفاده نمی کنید؟”

نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت!روش نقشه ذهنی به طور موثری، زمان آماده سازی را کم می کنند و یک سیر طبیعی برای ارائه آن به دست می دهد.

همچنین انعطاف پذیری لازم را برای توقف های لازم ارائه می دهد. یک نقشه ذهنی، ورقه ای است که جایگزین تعدادی ورقه و کارتن های علامت دار خواهد شد که می تواند بیفتد و در بدترین لحظه ی ممکن از دسترس خارج شود و سبب ناراحتی و اضطراب باشد.

نقشه ذهنی بر روی مغز حک می شود و یادآوری و بازنگری را تسهیل می کند.

۳- برای نوشتن و گزارش ها

از روش نقشه های ذهنی برای خلق عقاید و برنامه ریزی گزارشتان مورد استفاده قرار دهید. با این کار وضوح، اختصار، ارتباط مطالب، سازمان، منطق و تابعیت از محتوای گزارشتان را بهبود می دهید.

۴- خلاصه های مذاکرات

به وسیله به کارگیری کلمات کلیدی در نقشه ذهنی، روش بهتری برای تلخیص سریع خلاصه مذاکرات سمینارها به وجود می آید. بر روی یک صفحه کاغذ، شما می توانید تمام وقایع، ملاقات ها و دیدارها را بدون بازنگری صفحات یادداشت ها نشان دهید. بنابراین، نقشه ذهنی می تواند برای طراحی خلاصه های مذاکرات رسمی مورد استفاده واقع شود.

این موضوع یادداشت برداری را بهبود می بخشد، خلق ایده را افزایش می دهد، حل مساله گروهی را تسهیل می کند، ارتباطات را ساده می کند و در نهایت بهره وری را افزایش داده و حل مساله ی گروهی را تسهیل می بخشد.

۵- مطالعه

دانشجویان نقشه های ذهنی را به عنوان یک روش در زمینه های یادداشت برداری، یادآوری و مرور مفید می یابند. آن ها نیز کمک خوبی در امر مقاله نویسی و تکالیف پایان نامه ها هستند.

حال به تفصیل با کاربردهای نقشه های ذهنی آشنا شدیم بهتر است تا مزایای آن را نیز به طور کامل بدانیم.

بیشتر بخوانید:  نقشه های ذهنی و روش های خلاقیت

مزایای نقشه های ذهنی

۱- قابلیت انعطاف

نقشه های ذهنی با بخش های جدید و اضافی از اطلاعات از طریق توسعه ی شاخه ها می تواند توسعه یابد. با یادداشت های خطی، این امر مشکلاتی را ایجاد می کند. این اضافات ممکن است یه منابع اصلی شان برگشت داده شوند.

نقشه ذهنی نتیجه ی یک نقشه جامع، تمرکز یافته، قابل درک، کامل، مرئی و به آسانی قابل هضم و یک خلاصه کلیدی از موضوع است. روان شناسان دریافته اند که طرح اصلی و عمده ی مغز با تولد انسان شکل پیدا می کند اما هماهنگی مطلوب آن در سرتاسر زندگی به طور مستمر انجام یافته و رشد می یابد. به راستی تجربه به تنهایی کی می تواند باعث سر فصل های جدید برای رشد شود. در حالی که دانش و تجریه می توانند مغز را شکل دهند. اجازه دهید نقشه ذهنی مظهر فیزیکی و نیروی در حال رشد مغزتان باشد.

۲- بازخوانی، بازنگری و تجدید نظر

با استفاده از نقشه های ذهنی دوباره خوانی کتاب های درسی، مطالعه ورق به ورق کتاب ها و یادگیری فاصله دار آن ها به حداقل می رسد. نقشه های ذهنی، هنگام آمادگی برای امتحانات تخصصی مدارج دانشگاهی، در وقت صرفه جویی می کند و مطالعات را به یک مسیر درست سوق می دهد. لذا مدیریت زمان برای موفقیت خیلی اساسی و مهم است.

نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت!بازخوانی و بازنگری برای نظم دهی و اتصال اطلاعات به حافظه ی طولانی، ضروری هستند و مطالعه را موثرتر می کند. لذا یادگیری نقشه های ذهنی می تواند این امر را میسر سازد.

۳- رابطه ها

دانش در حقیقت یک الگو از روابط ایده هاست. این یک رابطه ای از اطلاعات جدید جهت ایجاد ذخایری از دانش و تجربه ای است که دانش را معنی دار می کند. بنابراین نقشه های ذهنی به بالندگی حافظه تان کمک خواهد کرد. یادگیری، زمانی معنی پیدا می کند که شخص دانش جدید را با مفاهیم وضعیت های قبلی ارتباط دهد. نقشه ذهنی روابط بین مفاهیم را بیشتر از آنچه که در یک نمودار دو بعدی است در دسترس قرار داده و نشان می دهد.

دانستن چگونگی ارتباط ایده ها برای یادآوری مهم است. روابط در نقشه ذهنی به یادگیرنده کمک می کند تا واقعیت های جدید را تشبیه کند و بفهمد که چگونه اطلاعات کامل به مفهوم مرکزی وصل می شوند.

بنابراین، نقشه های ذهنی با استفاده از ساختار الگو گرفته از مغز به شما کمک خواهد کرد که کلمات اساسی و روابط آن ها را به یاد آورید.

۴- مغز چند بعدی

تحقیقات روان شناسان نشان داده است که مغز، یک پدیده ی چند بعدی و چند نظمی است. نقشه های ذهنی تشابهی از ساخت و ایجاد ارتباطات درونی سیستم خود هستند. آن ها تفکر کلی و تفکر تحلیلی را ادغام می کنند. تفکر تحلیلی در شکل کلمات، توالی و سازماندهی؛ تفکر کل نگر در شکل تصاویر، همخوانی، خلاقیت، ادغام و دید کلی است.

نقشه های ذهنی از طریق یک مدل ارتباط دهنده ی درونی از کلمات و تصاویر به افراد کمک می کنند که دو نیمکره ی مغزشان را در هم ادغام کرده و به استفاده از تمام مغز در یادگیر ی کمک می کند.

نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت!

۵- عصاره ی مطالب

جوهر یا مجموعه ی اصلی آشکار شده در نقشه ذهنی، همراه با سلسه مراتب ایده های حاصله از آن یک دید کلی را فراهم می سازد. بعضی از مدیران در فهمیدن گزارش ها و کتب تجاری ناتوان هستند، نه به دلیل آمادگی کم، بلکه به دلیل گرفتار کردن مغزشان در جزئیات. بنابراین قادر به دیدن چوب به جای درخت نیستند (نوعی ضعف از طریق تجزیه و تحلیل).

یادگیری موثر به معنای هوشیارانه کار کردن است. این به مفهوم یادگیری تصورات و اصول کلی است.

نقشه ذهنی وسیله ی نگرش قوی بر نکات کلیدی متن است و بدین صورت به حفظ و درک مطلب کمک می کند. وقتی اطلاعات فهرست می شوند، اولویت بندی عقاید مشخص می شود. همچنین مشاهده روابط، محتوای عقاید نو و تصویر کلی نیز آسان می گردد.

۶- کمک کننده ی گسترش تصویری

یک تصویر بیش از هزار کلمه ارزش دارد. نقشه ذهنی در حقیقت یک کمک کننده ی تصویری، کارآمد، دارای نیروی ابتکار و خلاقیت است. اثر بخشی یادگیری را به طور فزاینده ای افزایش می دهد و کلیه ی حواس به خصوص حس بینایی را به کار می گیرد. روانشناسان معتقدند که یادگیری، ۸۴ درصد از طریق چشم، ۹ درصد از طریق گوش و ۷ درصد از طریق سایر حواس انجام می گردد. از این جهت اهمیت تصاویر بصری و تصاویر مرتبط با کلمات بازنگری را به طور موثری افزایش می دهد.نقشه ذهنی؛ مبانی کامل کاربرد و مزیت!

۷- سازمان یافته

نقشه های ذهنی یک روش منظم و ساختار یافته ای از اطلاعات و واقعیات است. دقیقاً مطابق نقشه های راه که نسبت به راه های اصلی و فرعی و میانبر تفاوت قائل می شود. بنابراین می توانند بر حسب مفاهیم کلیدی، نظرات و جزئیات مهم از طریق ضخامت خط ها، کدها، ابعاد، رنگ ها و غیره تمیز داده شوند. نظم، یکی از اجزای کلیدی یک حافظه ی خوب است. ساختار، چگونگی اطلاعات سازماندهی شده را تحت تاثیر قرار می دهند. همه ی این ها در نقشه ذهنی لحاظ می شود و حک شدن آن را در ذهن شما تسهیل می بخشد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz