نظریه های روانشناسی فروید - مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایش

نظریه های روانشناسی فروید – مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایش

اشتراک گذاری :
نظریه های روانشناسی فروید- مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایش

اضطراب چیست؟

در تعریف کلی، اضطراب در زمان خطر اتفاق می افتد که رفتاری که فرد از خود نشان می دهد او را به منطقه ی خطر می برد و اضطراب، هشداری است برای تغییر این رویه.

نحوه ی فکر کردن و نحوه عملکرد ما، بی شک ما را در اضطراب قرار می دهد از این رو میتوان به اصل زیبای آیین زردشت یعنی، پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک ایمان آورد که رعایت این سه اصل اضطراب و پیامد های آن در فرد را از بین می برد.

حال ذهن برای رهایی از این اضطراب ها، مکانیزم های دفاعی خاصی دارد.

نظریه های روانشناسی فروید- مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایش

مکانیزم های دفاعی فرایندهایی ناهشیاری هستند که از اضطراب می کاهند.

در اینجا به بررسی دو مکانیزم دفاعی ذهن می پردازیم.

نظریه پرداز معروف روانشناسی زیگموند فروید، مکانیزم های دفاعی متعددی برای ذهن معرفی می کند. در میان مکانیزم های دفاعی ذهن شاید این دو ملموس ترینشان هستند و روزانه با آنها مخصوصا در زندگی پر تنش امروزه مواجه هستیم.

بیشتر بخوانید:  نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی ، بازگشت و همانند سازی

مکانیزم دفاعی جا به جایی

شاید تا به حال خیلی برایمان پیش آمده باشد که پدر بعد از یک روز پر تنش کاری، از سر کار به خانه بیاید و از روی کوچکترین مشکلی در خانه شروع به غر زدن کند و ایراد فراوان بگیرد، رفتاری که در شرایط عادی اتفاق نمی افتاده است.

بعدها از تعریف هایش متوجه می شویم که آن روز در محیط کار، مافوقش به گونه ای قهرآمیز با او برخورد کرده که به خاطر حفظ موقعیت کاری نتوانسته از حقش دفاع کند. این خشم را با خود به خانه آورده و در محیطی که خطر ناشی از خالی کردن آن خشم پایینتر است، خشم خود را خالی کرده است. در واقع خشمش را از مافوقش به روی خانواده اش جابه جا کرده است.

جابه جایی زمانی رخ می دهد که فرد برای مقابله با کشمکش های درونی و استرس، احساس منفی خود درباره ی یک موضوع را به طور ناخودآگاه به موضوع دیگری انتقال می دهد، که معمولا خطر آن کمتر است.

نظریه های روانشناسی فروید- مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایش

آسیب های اجتماعی مکانیزم جا به جایی

عدم آگاهی این موضوع در محیط خانواده باعث می شود که شخص ارائه دهنده ی این رفتار، یک فرد بی منطق جلوه دهد که حق دیگران را زیر پا میگذارد و چسباندن این نقیصه تصویر ذهنی همسر، والد و یا فرزندان را در خانه خدشه دار کند.

به غیر از مشکلاتی که عدم آشنایی با این مکانیزم برایمان ایجاد می کند، گاهی خود این مکانیزم بلای جان ما می شود و مشکلات شدیدتر و اضطراب های شدید تر به وجود می آورد.

به عنوان مثال فردی که خشم محیط کار خود را بر سر رانندگی کردن جابه جا می کند، باعث ایجاد تصادف می شود یا معلم ابتدایی که خشم حاصل از تنشهای اجتماع را روی خردسالان خالی می کند، آسیب های روانی و اجتماعی جبران ناپذیری را برای دانش آموزانش به وجود می آورد.

نظریه های روانشناسی فروید- مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایشزباله هایمان را در دریا بریزیم نه دریاچه

بی شک هر فردی در زندگی نیاز به سنگ صبور دارد، خواه این سنگ صبور شریک عاطفی او باشد خواه نه. ویژگی سنگ صبور این است که فقط به حرفهای شما گوش می دهد و شما را در آن شرایط قضاوت نمی کند و آن همه انرژی منفی را که در خود حمل می کنید را ازشما می گیرد و شما را سبک می کند.

در واقع سنگ صبور به مثال دریا می باشد که هر چی کثیفی در آن ریخته شود باز هم پاک می ماند.

در صورتی گفتن این حرف پیش فردی که این ویژگی اخلاقی را ندارد، انرژی منفی شما را می گیرد و خود منفی می شود، که هم تاثیر منفی بر آن فرد گذاشته اید و هم بازتاب تاثیر منفی خود را باز می گیرید. دقیقا مثل دریاچه ای که با ریختن آشغال در آن هم دریاچه کثیف می شود هم بیماری های ناشی از کثیفی به ما منتقل می شود.

بیشتر بخوانید:  نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی آندوینگ، توجیه منطقی و عاطفه زدایی

مکانیزم دفاعی والایش یا تصعید

در اینجا یکی دیگر از مکانیزم های دفاعی ذهن را توضیح می دهیم که راهکاری مناسب برای بهینه و بهتر زندگی کردن می باشد.

مکانیزم والایش همان تعریف جا به جایی را دارد ولی با این تفاوت که فرد انرژی خود را بر یک فعالیت مثبت خالی می کند و به گونه ای کیمیا می کند. به عنوان مثال افراد پرخاشگری که این انرژی خود را در راه فعالیت در یک ورزش رزمی سالم خالی می کنند یا افراد دروغگو با والایش این صفت در نوشتن داستان تبدیل به داستان نویس می شوند و مثالهایی از این قبیل.

نظریه های روانشناسی فروید- مکانیزم های دفاعی جا به جایی و والایشآدم تو محدودیت ها ستاره میشه

محدودیت برای هر فرد تنگنا ایجاد می کند و در نتیجه باعث برافروختن خشم انسان می شود، هر چند خشم حاصل از محدودیت در جامعه بسیار مخرب تر از سود آن می باشد ولی در توجیه مثبت نگرانه این جمله می تواند کارا باشد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz